Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z dużą swobodą, ale też i ze sporą odpowiedzialnością. O ile niektórzy młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjny ZUS, o tyle wielu innych boryka się już na starcie z problemami finansowymi, które bardzo trudno przeskoczyć. Warto zwracać uwagę na programy dotacyjne i wszelkie inne formy wsparcia, na które mogą liczyć czujni przedsiębiorcy, ponieważ czasami tylko dzięki nim biznes z potencjałem, na który przyszły przedsiębiorca nie ma funduszy, może realnie ruszyć.
Unijne dotacje dla przedsiębiorców
Od lat popularne są przede wszystkim dotacje z Unii Europejskiej, które w tym roku mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dla jednego przedsiębiorcy. Środki unijne mogą zostać przekazane osobom, które są przed 30. rokiem życia i zakończyły naukę, lub też tym, które ukończyły 30. rok życia i mają status osoby bezrobotnej. W innym wypadku można liczyć na pożyczkę na specjalnych warunkach.
Warto wiedzieć, że fundusze unijne są w tej chwili rozpisane na lata 2021-2027 i dla Polski zostało przeznaczone aż 76 miliardów euro, co po przeliczeniu daje około 770 miliardów złotych.
Dla przedsiębiorców w tym czasie zostaną przeznaczone środki w ramach programu Inteligentny Rozwój lub Polska Wschodnia. Fundusze pozyskuje się również z racji skorzystania z programów regionalnych.
Największe szanse na otrzymanie wsparcia mają firmy badawczo-rozwojowe lub takie, jakie dany region wskazał jako szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb danego obszaru. Dofinansowanie można otrzymać zarówno na start, jak i na rozwój mikro, małego, lub też średniego przedsiębiorstwa. Środki można przeznaczyć na rozbudowę firmy, tak więc i na zakup potrzebnego sprzętu, czy wdrożenie konkretnych, usprawniających działanie firmy rozwiązań.
Podstawowe programy wsparcia
Istnieją dwa główne programy, dzięki którym możliwe jest pozyskanie funduszy wspierających przedsiębiorców. W każdym z nich proces wygląda dosyć podobnie. Należy zacząć od znalezienia konkretnego dofinansowania. Następnie wyszukujemy ogłoszenia naborów i ich wyniki. Kolejny krok to zapoznanie się z obowiązkami dotyczącymi realizacji poszczególnych projektów oraz pobranie wzorów potrzebnych dokumentów.
Mowa o programach Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia, w których zakres każdego roku wchodzą nowe, dostosowane do danego okresu projekty. Warto t sprawdzić wcześniej, ponieważ na konkretne lata ustalany jest harmonogram, w trakcie którego możliwe jest składanie odpowiednich wniosków.
Istnieje coś takiego, jak pożyczki płynnościowe, które są finansowane z Programu Inteligentnego Rozwoju. Fundusze te są z kolei pozyskane z instrumentu o nazwie REACT UE, który powstał na potrzeby odbudowania spójności działalności na terenie krajów należących do Unii Europejskiej po epidemii koronawirusa. Pożyczki te są stworzone po to, by pomóc zachować firmom płynność finansową. Są to pożyczki nieoprocentowane, o które można składać wnioski w momencie otwartego naboru. Aktualny nabór został utworzony we wrześniu 2022 roku. Z pożyczek tego rodzaju mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie znajdowały się w trudnej sytuacji przed 31.12.2019 roku, a które aktualnie w takiej sytuacji się znajdują. Pożyczkę należy spłacić w ciągu 6 lat, ale pierwszą ratę uiszcza się dopiero po 6 miesiącach od jej wdrożenia. Raz w roku przedsiębiorca może skorzystać z 2 miesięcy przerwy, które zostaną dodane do ogólnego okresu spłaty pożyczki. Pożyczka pozbawiona jest wszelkich opłat i prowizji i można ją wziąć na dowolną potrzebną kwotę. Co ważne, nie ma limitu pożyczek na jednego przedsiębiorcę, jednakże łączna kwota zaciągniętych zobowiązań nie może przekroczyć 15 milionów złotych.
Na co otrzymuje się dotacje unijne?
Pierwszy krok do otrzymania dotacji to jasne określenie celu, na jaki ma być ona przeznaczona. Niezbędny więc będzie biznesplan, a następnie wybranie jednego z aktualnych programów wsparcia. Aktualnie aktywne programy to Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia, jednakże równie często wykorzystywane jest wsparcie z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Start-upy
Programy popularne w przypadku tworzenia nowej, innowacyjne firmy to między innymi Starter I BizNest. Programy te polegają na pomocy od inwestorów wyłonionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wliczają się to organizacje Venture Capital, Aniołowie biznesu, Private Equity i fundusze zalążkowe. Programy polegają na analizie pomysłów zgłoszonych przedsiębiorców i wyłonieniu tego, który wydaje się najkorzystniejszy dla wszystkich stron. Po pozytywnym rozpatrzeniu wszystkich aspektów przedsiębiorca zostaje wsparty przez inwestora zarówno finansowo, jak i merytorycznie.
Istnieje również Platforma startowa dla nowych pomysłów. Pierwszy etap wsparcia to tak zwana inkubacja polegająca na rozwoju pomysłu. Trwa kilka miesięcy i dla uczestników jest bezpłatna. Do drugiego etapu przechodzą najbardziej obiecujące przedsiębiorstwa, które otrzymują wsparcie finansowe nawet do 1 miliona złotych.
Badania i innowacje
W tej grupie firm istnieją największe szanse na otrzymanie realnej dotacji finansowej. Unia wspiera nowe, wartościowe rozwiązania i badania mające na celu ich odnalezienie. Warto więc przedstawić we wniosku swój cel w sposób szczegółowy, odpowiadając jednocześnie na pytania, co otwarcie działalności może dać otoczeniu. Istotne jest dziś działanie proekologiczne i nowe, nieistniejące jeszcze rozwiązania wspierające wiele życiowych aspektów, z którymi społeczeństwo ma w tej chwili trudności. Badania i rozwój mogą dotyczyć również wprowadzania nowych rozwiązań wewnątrz istniejącej już firmy. W zakres ten wchodzą więc przygotowania różnego rodzaju prototypów, rozwój nowych koncepcji, czy też kompleksowe wdrożenie innowacyjnego rozwiązania.
Rozwój firmy
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, która się rozwija, powstaje problem wydatków na nowy sprzęt, modernizację rozwijających się usług, czy też zmianę miejsca siedziby ze względów praktycznych. Dotację unijną można przeznaczyć również i na tego rodzaje cele.
Działalność gospodarcza na obszarze wiejskim
Firmy, które działają na wsi, również mają dużo możliwości na wsparcie finansowe. Premia na rozpoczęcie działalności może wynosić około 100 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że mieszkając na wsi, nie musimy zajmować się rolnictwem. Aby lepiej zapoznać się z aktualnymi możliwościami, warto skorzystać z możliwości kontaktu z Lokalnymi Grupami Działania, które wyszukuje się na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Ponadto warto skorzystać z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Informatyzacja
W dobie dzisiejszych czasów, po światowej pandemii zmieniła się mentalność ludzi. Największy rozwój zaliczyły firmy wirtualne, które większość swojej działalności przeprowadzają internetowo. Programy wspierające takie działalności wspierają przygotowywanie portali e-usługowych, rozwój handlu elektronicznego i pracę zdalną. To również obszar wsparcia, który stawia na współpracę różnych biznesów, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle rozwojowe.
Modernizacje ekologiczne
Fundusze są przeznaczane również na działalność proekologiczną. W zakres takich działań wchodzą wszystkie modernizacje związane z izolacją budynków firmowych, czy też wprowadzeniem technologii odpowiedzialnych za energooszczędność. Tutaj w dużej mierze brane są również pod uwagę wszelkie aspekty związane z odnawialnymi źródłami energii.
Aby dowiedzieć się nieco więcej szczegółów na temat konkretnej dotacji, warto skorzystać z możliwości kontaktu z powiatowymi urzędami pracy lub przeczytać artykuły umieszczane na bieżąco na oficjalnych portalach internetowych. Inną opcją jest też skorzystanie z wyszukiwarki aktualnych programów wsparcia, którą można znaleźć na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich. Warto pamiętać, że nie wszystkie oferowane dotacje są bezzwrotne.
Dotacje dla firm z Urzędu Pracy
Co roku jest szansa na uzyskanie środków finansowych z Urzędu Pracy. Kwota ta nie jest stała i zależy od dostępnej puli oraz od ilości zgłaszających się chętnych. Obecnie może to być maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia, co daje około 36 tysięcy złotych. Jest to wsparcie bezzwrotne, jednak warunkiem do jego otrzymania jest między innymi status osoby bezrobotnej oraz brak zatrudnienia przez pierwszy rok prowadzenia działalności.
Celem tego rodzaju dotacji jest walka z bezrobociem i wsparcie własnego nowo powstających działalności gospodarczych, które bez niego nie miałyby szans na powstanie. Dzięki temu programowi wsparcia zmniejszają się różnice gospodarcze wynikające ze wskaźnika bezrobocia między różnymi częściami kraju.
Warto wiedzieć, że każdy Urząd pracy ma własny regulamin i zasady przyznawania wsparcia, zanim więc zdecydujemy się na złożenie wniosku, warto zgłosić się do swojego Urzędu i poprosić o wszystkie potrzebne informacje.
Czym jest zasada 3F?
Zasada 3F oznacza Friends, Familly & Fools co w języku polskim oznacza rodzina, przyjaciele i głupcy. Jak łatwo się domyślić, jest to finansowanie swoich potrzeb firmowych z tego, co są nam w stanie zaoferować osoby najbliższe i te, które z innych powodów niż pokrewieństwo będą do tego skłonne. Warto się jednak zastanowić, czy jest to rozwiązanie rozsądne, szczególnie gdy wokół dostępnych jest zdecydowanie więcej innych, bezpieczniejszych opcji. Nie od dziś wiadomo, że wchodzenie w układy z osobami bliskimi często nie kończy się dobrze. Warto więc stawiać na jasne warunki i umowę, która zweryfikuje założone zasady procesu wsparcia finansowego już na samym starcie.
Korzystanie ze wsparcia finansowego jest często jedyną opcją, która pozwala na zapoczątkowanie potencjalnie opłacalnego przedsiębiorstwa. Biznesplan, pewność siebie, dobra organizacja i przemyślane źródło finansowania to podstawy, które poprowadzą każdego przedsiębiorcę do sukcesu.