Krajowy Fundusz Szkoleniowy, utworzony ze środków Funduszu Pracy, to program mający na celu wsparcie ustawiczne pracodawców i pracowników poprzez dofinansowanie szkoleń. Polscy przedsiębiorcy mają unikalną możliwość pozyskania środków na zwiększanie kompetencji pracowników oraz doskonalenie własnych umiejętności. Dzięki wdrożeniu tego narzędzia setki tysięcy osób zatrudnionych zyskało szansę na ukończenie szkoleń zawodowych, a tym samym — zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy. Sprawdź, jak wygląda nabór do KFS na 2024 rok.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy – cele i misja
Podstawowym celem KFS jest zwiększenie nakładów finansowych w potencjał kadrowy. Program powstał z myślą o osobach zagrożonych utratą zatrudnienia z powodu zwiększających się wymagań pracodawców. Rynek pracy zmienia się niezwykle dynamicznie, co jest szczególnie odczuwalne przez pracowników, którzy nie uczestniczą w szkoleniach doskonalących.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to szansa dla osób, które chcą dostosować swoje kompetencje do aktualnych wymogów rynkowych. Z możliwości dofinansowania mogą skorzystać wszystkie podmioty definiowane jako pracodawcy, czyli jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne zatrudniające co najmniej jednego pracownika. Rodzaj zawartej umowy o pracę nie ma przy tym znaczenia. Środki z KFS przysługują zarówno pracownikom zatrudnionym na część etatu, jak i na cały etat. W rozumieniu prawa konkurencji Unii Europejskiej środki z programu stanowią pomoc de minimis.
Dofinansowanie z KFS – kto może otrzymać w 2024 roku?
Jak już wspomnieliśmy, o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego może wnioskować każdy pracodawca, czyli podmiot zatrudniający pracowników w oparciu o umowę o pracę. Co za tym idzie, o dofinansowanie nie może ubiegać się przedsiębiorca współpracujący wyłącznie ze współmałżonkiem oraz zatrudniający pracowników w oparciu o umowę o dzieło.
Dofinansowanie z KFS – ile można uzyskać?
Przedsiębiorca, spełniający warunki programu, może otrzymać dofinansowanie kształcenia ustawicznego, podejmowanego przez siebie lub swoich pracowników, w wysokości:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, przy czym wnioskowana suma na jednego uczestnika nie może być wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego, jeżeli wnioskującym jest mikroprzedsiębiorca zatrudniający mniej niż 10 pracowników. Wysokość dofinansowania również nie może przekraczać trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.
Wniosek do Urzędu Pracy składa się na szkolenia organizowane przez konkretny ośrodek szkoleniowy.
Priorytety KFS – wydatkowanie środków w 2024 rok
Pracodawcy, którzy planują złożenie wniosku o dofinansowanie, powinni zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Każdego roku Minister właściwy do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy ustala listę priorytetów wydatkowania. Aby uzyskać wsparcie finansowe, przedsiębiorca musi spełnić wymagania przewidziane przez co najmniej jeden z przyjętych priorytetów.
W 2024 roku lista obejmuje kilkanaście punktów. Wsparcie kształcenia ustawicznego ma dotyczyć przede wszystkim takich obszarów jak:
- zastosowanie w przedsiębiorstwach nowych procesów, technologii oraz narzędzi pracy;
- dofinansowanie szkoleń zawodowych dla zawodów deficytowych w danych województwach lub powiatach;
- doskonalenie umiejętności osób, które powracają na rynek pracy po dłuższej przerwie spowodowanej, np. sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
- zwiększenie kompetencji w zakresie umiejętności cyfrowych;
- wsparcie osób pracujących w branży motoryzacyjnej;
- zarządzanie finansami i zapobieganie kryzysom w przedsiębiorstwach.
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mają także wspomóc osoby po 45. roku życia oraz cudzoziemców, którzy chcą podjąć pracę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Priorytety wydatkowania środków z KFS wynikają także z decyzji Rady Rynku Pracy, która w tym roku położyła szczególny nacisk na wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej oraz członków lub pracowników spółdzielni socjalnych. Na liście znalazły się także osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz pracownicy, którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej, przy czym są w stanie udowodnić wykonywanie pracy w szczególnych warunkach przez okres co najmniej 15 lat.
Środki z programu zostaną także przeznaczone na obszary i branże, które są kluczowe dla rozwoju poszczególnych powiatów i województw (i wykazane w dokumentach strategicznych).
Środki z KFS — na jakie szkolenia można przeznaczyć?
Jeżeli chodzi o zakres szkoleń, nie ma żadnych ograniczeń. Kwestią kluczową jest to, aby kursy i szkolenia umożliwiały realizację co najmniej jednego z priorytetów wydatkowania środków KFS na rok 2024. Forma prowadzenia zajęć może być dowolna. W zależności od potrzeb i charakteru działalności pracownicy mogą uczestniczyć w szkoleniach stacjonarnych, szkoleniach online lub kursach organizowanych w formie hybrydowej, czyli łączących zajęcia w ośrodku szkoleniowym i wykłady online.
Środki z KFS można zatem przeznaczyć na:
- kursy i studia podyplomowe,
- organizację egzaminów,
- badania lekarskie i psychologiczne,
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z uczestnictwem w szkoleniu.
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać środki z KFS?
Aby uzyskać dofinansowanie, pracodawca musi złożyć wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę firmy lub miejsce prowadzenia działalności. Terminy naboru zostały określone przez Powiatowe Urzędy Pracy. Należy zachować przy tym szczególną czujność, ponieważ przyjmowanie wniosków trwa zazwyczaj kilka dni i odbywa się od stycznia do marca. Wniosek należy złożyć na szkolenia realizowane przez konkretną firmę.
Każdy urząd pracy posiada własny wzór wniosku, który można pobrać ze strony internetowej Urzędu. W większości przypadków dokumenty zawierają również część, która musi zostać wypełniona przez ośrodek szkoleniowy.
Wypełniony wniosek należy podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym lub potwierdzić profilem zaufanym. Wnioskodawcy mają również możliwość ręcznego podpisania i złożenia wersji papierowej do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy.
Wniosek do KFS powinien zawierać następujące załączniki:
- dokumenty umożliwiające weryfikację czy pracodawca spełnia warunki programu;
- kopię dokumentu potwierdzającego formę prawną prowadzonej działalności;
- program kształcenia ustawicznego;
- wzór zaświadczenia wystawionego przez ośrodek szkoleniowy;
- dokument potwierdzający wpis ośrodka szkoleniowego do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez WUP;
- certyfikat jakości usług szkoleniowych;
Jeżeli we wniosku znajdują się błędy, pracodawca zostanie poproszony o ich korektę dokumentacji w ciągu 14 dni.
KFS szkolenia – umowa
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego zostają wypłacone na podstawie umowy zawartej ze starostą, która precyzuje warunki dofinansowania oraz obowiązki strony. Co za tym idzie, przyznanie środków następuje nie poprzez decyzję administracyjną a w oparciu o umowę cywilnoprawną. W takim przypadku odmowa ich przyznania nie podlega odwołaniu.
Pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy z pracownikiem, który bierze udział w szkoleniu sfinansowanym przez KFS. W przypadku jeżeli osoba zatrudniona nie ukończy kształcenia ustawicznego, np. z powodu rozwiązania umowy o pracę (czy z inicjatywy pracownika, czy pracodawcy), musi zwrócić pracodawcy koszty poniesione w umowie. Następnie przedsiębiorca przekazuje je do urzędu.
Dlaczego warto wnioskować o dofinansowanie z KFS?
Każda firma, fundacja czy organizacja, która zatrudnia pracowników w oparciu o umowę o pracę, ma możliwość ubiegania się o dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wsparcie finansowe przysługuje także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą i zatrudniającym co najmniej jednego pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik jest zatrudniony w oparciu o pełen etat czy część etatu. Wsparcie państwa dla przedsiębiorców ma charakter bezzwrotny i obejmuje bardzo szeroki zakres inicjatyw, dlatego warto skorzystać z możliwości doskonalenia kompetencji i podjąć działania, które pozwolą zwiększyć konkurencyjność pracownika i firmy na rynku pracy.
Zastanawiasz się, co możesz odliczyć od podatku?
Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
✅ Czym są koszty uzyskania przychodu?
✅ Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
✅ Jak płacić niskie podatki?
✅ Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
✅ Czy rower można wziąć na fakturę?
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Zadbaj o swój portfel”