Inwestorzy operujący w dzisiejszym niestabilnym, pełnym wyzwań i niepewności środowisku ekonomicznym nie ustają w poszukiwaniu sposobów, które pozwolą im zminimalizować ryzyko i osiągnąć satysfakcjonujące zyski. W związku z tym w dzisiejszym artykule przeanalizujemy dane z różnych źródeł i rozbierzemy na czynniki pierwsze nowe wyzwania, zalecenia i możliwości inwestycyjne w 2024 roku.
Aktualne wyzwania ekonomiczne
Według specjalistów Nasdaq jednym z głównych wyzwań stojących przed inwestorami stanowi opóźniony kryzys gospodarczy. Inwestorzy zwracają uwagę na spółki, które potrafią prosperować w trudnych warunkach, a także te, które mogą wykorzystać ewentualne ożywienie gospodarcze.
Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych wyniesie 2,4% w 2023 r., po czym spowolni do 1,5% w 2024 r., a następnie nieznacznie wzrośnie do 1,7% w 2025 r., zgodnie z oczekiwaniami złagodzenia polityki monetarnej.
W strefie euro, która została stosunkowo mocno dotknięta reperkusjami inwazji Rosji na Ukrainę i gwałtownym wzrostem cen energii, wzrost PKB ma wynieść 0,6% w 2023 r., a następnie wzrosnąć do 0,9% w 2024 r. i 1,5% w 2025 r. Oczekuje się, że do 2025 r. inflacja cen konsumpcyjnych w przeważającej liczbie gospodarek będzie się stopniowo obniżać w miarę łagodzenia presji kosztowych. W krajach członkowskich OECD spadnie z 7,0% w 2023 roku do 5,2% w 2024 roku i 3,8% w 2025 roku.
W lepszej sytuacji są Chiny, które według przewidywań, osiągną w tym roku wzrost na poziomie 5,2%, który spadnie do 4,7% w 2024 r. i 4,2% w 2025 r. ze względu na utrzymujące się napięcia w sektorze nieruchomości i wysokie wskaźniki zadłużenia gospodarstw domowych.
Jak twierdzi sekretarz generalny OECD Mathias Cormann:
Globalna gospodarka nadal stoi w obliczu wyzwań związanych zarówno z niskim wzrostem, jak i podwyższoną inflacją, przy łagodnym spowolnieniu w przyszłym roku, głównie w wyniku niezbędnego zaostrzenia polityki pieniężnej w ciągu ostatnich dwóch lat. Inflacja obniżyła się w stosunku do zeszłorocznych rekordów. Oczekujemy, że do 2025 r. inflacja w większości gospodarek powróci do poziomu docelowego dla banków centralnych.
W dłuższej perspektywie nasze prognozy wskazują na znaczny wzrost długu publicznego, częściowo w wyniku dalszego spowolnienia wzrostu. Potrzebne są większe wysiłki, aby odbudować przestrzeń fiskalną, również poprzez pobudzenie wzrostu. Chcąc zapewnić intensywniejszy wzrost, musimy zwiększyć konkurencję, inwestycje i umiejętności oraz poprawić współpracę multilateralną, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak ożywienie globalnych przepływów handlowych i podjęcie działań transformacyjnych w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Główne wyzwania i trendy biznesowo-inwestycyjne w 2024 Roku
Eksperci podkreślają, że nowe możliwości inwestycyjne pojawią się w sektorach związanych ze zrównoważonym rozwojem, technologią i zdrowiem. Przyjrzyjmy się zatem wyzwaniom czekającym nas w 2024 roku, aby na ich bazie wyciągnąć wnioski dotyczące przyszłych inwestycji.
Kryzys paliwowy a inwestycje
Z analizy portalu WNP.pl wynika, że przedłużą się trudności związane z dostępem do paliwa, a co za tym idzie, wzrosną jego koszty. W związku z tym branże związane z energią odnawialną, efektywnością energetyczną i alternatywnymi źródłami paliwa w najbliższych latach staną się jeszcze atrakcyjniejszym celem inwestycyjnym.
Energia
Eksperci portalu Analizy.pl podkreślają, że zrównoważone inwestycje stają się coraz bardziej intratne, a wybór firm, które wywierają pozytywny wpływ społeczny i środowiskowy będzie przyciągać także innych inwestorów poszukujących trwałego wzrostu. Jak donosi The Economist w obliczu wysiłków na rzecz spowolnienia zmian klimatycznych, zużycie energii odnawialnej wzrosło o 11%. Jednak paliwa kopalne nadal zaspokajają ponad cztery piąte zapotrzebowania na energię. W związku z tym warto przeanalizować oba warianty inwestycji.
W miarę ożywienia gospodarczego konsumpcja ropy wzrośnie o 1%. Jednak wzrost wydobycia w Arabii Saudyjskiej i Ameryce sprawi, że ceny ropy utrzymają się poniżej 85 dolarów za baryłkę. Zwiększy się również zużycie węgla i gazu, pomimo wątpliwości inwestorów dotyczących węgla. Co prawda Wielka Brytania zamkną swoje elektrownie węglowe, ale popyt na ten surowiec w Azji wzrośnie.
Zużycie energii wiatrowej i słonecznej będzie dwukrotnie wyższe niż w 2019 r., dzięki amerykańskiej ustawie o redukcji inflacji i planowi rePowereu. Koszt produkcji energii odnawialnej spadnie, ale nadal będzie o 10-15% wyższy niż w 2020 roku. Otwartych zostanie co najmniej 11 elektrowni jądrowych, w tym w nowych krajach, takich jak Bangladesz i Turcja. W Niemczech, Jordanii i innych krajach wzrosną także inwestycje w technologie wodorowe.
Pojazdy elektryczne
Analiza BNP Paribas wskazuje, że inwestorzy powinni zwrócić uwagę także na sektory rozwijające się w odpowiedzi na zmieniające się trendy społeczne i technologiczne. Zgodnie z danymi Economist tempa nabiera także produkcja pojazdów elektrycznych. Co czwarty nowy samochód to pojazd zasilany z sieci, z czego ponad połowa sprzedawana jest na terytorium Chin.
Akumulatory
Poza samym samochodami warto także rozważyć inwestycje w lepsze akumulatory. W 2024 roku na rynku mają pojawić się nowe akumulatory litowo-jonowe, takie jak akumulatory litowo-manganowo-żelazowo-fosforanowe firmy Gotion i tańsze akumulatory sodowo-jonowe marki Byd. W przygotowaniu są także rewolucyjne akumulatory półprzewodnikowe. Chińska firma Saic twierdzi, że będą one gotowe w 2024 roku, ale Toyota i inni celują w rok 2027.
Żywność
Economist Intelligence, siostrzana spółka The Economist, przewiduje, że spadające ceny paliw i nawozów oraz dobre zbiory w 2024 r. spowodują obniżenie indeksu cen rolnych drugi rok z rzędu. Istnieje jednak wiele zagrożeń dla tej prognozy i światowych dostaw żywności, takich jak ograniczenia przewozu produktów z uwagi na wojny, czy tak zwany efekt El Nino.
Zdrowe odżywianie powróci do mody. Kanadyjczycy będą debatować nad ograniczeniem reklam fast foodów, a w Polsce planuje się wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów energetycznych nieletnim. Nawet kraje rozwijające się, takie jak Kolumbia i Filipiny, podniosą cła na słodkie napoje i przetworzoną żywność.
W cenie będą także wszelkie zamienniki białka. W 2024 roku fińska firma Solar Foods ma wypuścić na rynek białko w proszku wyprodukowane z wykorzystaniem fermentacji gazowej do karmienia mikrobów. Solein, wytwarzany bez fotosyntezy, może rzekomo zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na aminokwasy. Produkt, który został już zatwierdzony w Singapurze, może pomóc w walce ze zbliżającym się niedoborem białka.
Ochrona zdrowia
Szacuje się, że już w 2024 roku aż 10% ludzkości będzie miała powyżej 65 lat. Kraje rozwinięte ze starzejącymi się populacjami będą rywalizować o pracowników służby zdrowia, dostęp do leków oraz nowe technologie związane z ochroną zdrowia i życia. Z raportu opublikowanego przez bank inwestycyjny Jefferies, w ramach którego przeprowadzono ankietę wśród 600 liderów wyższego szczebla w tym sektorze, wynika, że 68% respondentów spodziewa się wzrostu wolumenu transakcji w sektorze opieki zdrowotnej w 2024 r., a 60% uważa, że firmy z tego sektora będą dominować pod względem realizowanych inwestycji. To wszystko stanowi cenną wskazówkę dla przyszłych inwestorów w startupy i akcje.
Akcje w 2024 roku
Powolny wzrost gospodarczy sprawia, że inwestowanie staje się coraz większym wyzwaniem. W związku z tym eksperci Spółki bankowości inwestycyjnej UBS stawiają na akcje wysokiej jakości, czyli takie, które charakteryzują się wysokim zwrotem z zainwestowanego kapitału, silnymi bilansami i wiarygodnymi strumieniami dochodów. Historia pokazuje, że akcje tych spółek zwykle osiągają lepsze wyniki, gdy gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia wzrostu.
Inwestorzy poszukujący wartościowych akcji powinni skupić się na amerykańskich spółkach technologicznych. Spółki te mogą pochwalić się najwyższymi zwrotami i pozornie niezachwianymi bilansami. Ponadto są one na fali rozwoju sztucznej inteligencji w przyszłości, więc oferują jedne z najbardziej obiecujących stóp wzrostu zysków. UBS skłania się także w stronę akcji rynków wschodzących, ale nie uwzględnia akcji brytyjskich ze względu na ich słabą pozycję.
Specjaliści Spółki bankowości inwestycyjnej UBS rekomendują przyjrzenie się następującym możliwościom:
- iShares US Technology ETF,
- Invesco S&P 500 Quality ETF
- Xtrackers MSCI Emerging Markets UCITS ETF 1C.
Waluty i kryptowaluty w 2024 Roku
Prognozowanie rynku walutowego to kluczowy element skutecznego planowania inwestycji. Zmiany kursów walutowych mogą wpływać na wartość indywidualnych portfeli inwestycyjnych i rewolucjonizować całe gospodarki, dlatego stałe monitorowanie tego rynku i prognoz specjalistów ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszych inwestycji.
Waluty w 2024 roku
Gotówka nie będzie królować w 2024 roku. Choć gromadzenie jej pod materacem w obliczu wojny i niepewności geopolitycznej może być kuszące, UBS przewiduje, że do 2024 r. stopy procentowe ulegną obniżeniu. Oznacza to, że zyski z gotówki spadną, a ryzyko reinwestycji wzrośnie. Ich sugestia brzmi następująco: zoptymalizuj swoje zyski, kupując wysokiej jakości obligacje lub zabezpieczając obecne za pomocą depozytów terminowych.
Zgodnie z rekomendacjami analityków UBS, najbardziej atrakcyjnymi walutami w 2024 roku będzie dolar australijski i jen japoński. Zdaniem ekspertów, Bank Rezerw Australii nie zamierza w najbliższym czasie obniżać stóp procentowych, co powinno wzmocnić kurs dolara australijskiego, zwłaszcza że wspiera go solidna sytuacja fiskalna i pozycja na rynku międzynarodowym. Inwestorzy doceniają także jena, ponieważ przewidują, że Bank Japonii wdroży działania, mające na celu zapobieganie dalszemu osłabieniu jena. Wzrost gospodarczy Chin i ich rosnąca rola na arenie światowej sprawiają, że chiński juan także może być walutą atrakcyjną dla inwestorów.
Specjaliści nie spodziewają się natomiast spektakularnych zysków w przypadku inwestycji w dolara amerykańskiego, euro, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. Twierdzą, że dolar amerykański nie odnotuje ogromnych zysków, ponieważ uwzględniono już silny wzrost gospodarczy kraju i wysokie stopy procentowe.
Kryptowaluty w 2024 roku
Artykuł na Analizy.pl podkreśla, że rynek kryptowalut nadal jest obszarem o dużym potencjale, jednak jest też narażony na najbardziej znaczące wahania. Inwestorzy powinni śledzić trendy w tym sektorze i dostosowywać swoje strategie do zmieniającej się rzeczywistości. Prognozowanie przyszłych ruchów na rynku walutowym i kryptowalut jest trudne, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, polityczna i technologiczna, czy zmiany w prawie. Niemniej jednak, na podstawie aktualnych trendów i potencjalnych kierunków rozwoju, pewne waluty i kryptowaluty mogą być uważane za atrakcyjne w 2024 roku.
Rynek kryptowalut nieustannie ewoluuje. Popularność i kapitalizacja rynkowa różnych aktywów kryptograficznych rośnie i spada. Ciągle pojawiają się nowe aktywa i projekty, z których niektóre przynoszą inwestorom wysokie zyski. Generalnie ten rok był bardzo pozytywny dla rynku kryptowalut, gdyż wartość Bitcoina wzrosła o 125% od stycznia, zaś eksperci uważają, że trend ten prawdopodobnie utrzyma się w 2024 roku.
Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta, umożliwia inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje (dApps). Jej długotrwała obecność i ciągły rozwój sprawiają, że jest to solidny wybór dla inwestorów. Nowością na rynku jest natomiast Solana, znana z wysokiej przepustowości i niskich kosztów transakcyjnych. Skupienie się firmy na skalowalności, wydajności i decentralizacji sprawiło, że jest to jedna z najpopularniejszych platform blockchain obecnie. Z kolei Chainlink, oferujący rozwiązania do łączenia danych z blockchainem, może przyciągać uwagę w kontekście rosnącego znaczenia oracle’ów w ekosystemie blockchain.
Altcoiny
Chociaż Bitcoin pozostaje dominującą kryptowalutą, na popularności zyskują altcoiny, czyli alternatywne kryptowaluty, ponieważ inwestorzy i krypto-geniusze starają się zdywersyfikować swoje portfele, aby osiągnąć jeszcze wyższe zyski w nadchodzącym roku. Na szczycie listy przygotowanej przez ekspertów Disrupt Africa znajduje się BTC ETF Token, nowy projekt kryptowalutowy, który warto obserwować. Został on zaprojektowany w celu nagradzania członków społeczności w miarę postępów projektu Bitcoin ETF.
Innym projektem dywersyfikacji portfela jest Bitcoin Minetrix. Jako że cena Bitcoina niedawno przekroczyła 37 000 dolarów, zainteresowanie wydobyciem tej waluty ponownie wzrosło. Bitcoin Minetrix wykorzystuje tę uwagę, oferując unikalne rozwiązanie do wydobywania kryptowalut oparte na technologii chmury. Bitcoin Minetrix wykorzystuje wydobywanie w chmurze, aby umożliwić osobom fizycznym udział w wydobywaniu Bitcoinów bez konieczności posiadania drogiego sprzętu lub wiedzy technicznej.
Warto pamiętać, że inwestycje w kryptowaluty są zawsze obarczone ryzykiem zmiennych cen i warunków rynkowych. Przed inwestowaniem zawsze zaleca się dogłębne zrozumienie charakterystyki danego aktywa oraz konsultację z ekspertami finansowymi.
Najlepsze cele inwestycyjne na rok 2024
Określenie najlepszych celi inwestycyjnych na 2024 rok jest uzależnione od wielu czynników, takich jak profil ryzyka, cele finansowe i aktualne warunki rynkowe. Poniżej znajdziesz nasze typy opracowane na podstawie opinii ekspertów oraz raportów banków inwestycyjnych.
Technologie edukacyjne
Przewiduje się, że przychody na rynku edukacji online do końca 2023 roku osiągną poziom 166,60 miliarda dolarów. Według prognoz roczna stopa wzrostu przychodów (CAGR 2023-2027) wyniesie 9,48%, co przełoży się na wzrost wartości rynku do poziomu 239,30 miliarda dolarów do 2027 roku. To sprawia, że inwestycje w platformy edukacyjne, technologie wspierające zdalne nauczanie oraz firmy oferujące innowacyjne narzędzia edukacyjne mogą przynieść znaczące zyski.
Energetyka odnawialna
Według Międzynarodowej Agencji Energii, w 2023 r. nastąpił największy roczny przyrost potencjału odnawialnych źródeł energii na świecie. Co więcej, organizacja przewiduje, że w 2024 r. wzrost ten będzie jeszcze bardziej spektakularny. Z uwagi na pogłębiający się kryzys paliwowy, inwestycje w firmy zajmujące się energią odnawialną, takie jak panele słoneczne, wiatraki czy technologie magazynowania energii, mogą być perspektywicznym celem inwestycyjnym.
Firmy technologiczne związane z ochroną zdrowia
Rozwój usług z zakresu ochrony zdrowia online i innowacje w dziedzinie opieki zdrowotnej stwarzają ogromne możliwości inwestycyjne. Inwestycje w firmy zajmujące się telemedycyną, medycyną precyzyjną i technologią zdrowotną, a także przedsiębiorstwa farmaceutyczne skupiające się na badaniach i rozwoju nowoczesnych rozwiązań medycznych mogą okazać się wyjątkowo atrakcyjnymi celami inwestycyjnymi, biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwa, oraz wzrost zapotrzebowania na innowacyjne leki i terapie sprawia.
Kryptowaluty
Choć rynek kryptowalut jest zmienny, inwestycje w projekty oferujące innowacyjne rozwiązania oparte na technologii blockchain, takie jak Ethereum czy projekty DeFi (finanse zdecentralizowane), mogą przyciągać uwagę inwestorów, którzy dysponują sporym kapitałem i tolerancją na straty.
Nieruchomości w miastach rozwijających się
Inwestycje w nieruchomości w miastach dynamicznie rozwijających się, gdzie ceny za metr nie wzrosły jeszcze w znaczącym stopniu, a konkurencja na rynku nie jest tak zaciekła, jak w największych polskich miastach, mogą stanowić długoterminowe źródło zysku.
Zrównoważone fundusze inwestycyjne
Inwestycje zorientowane na zrównoważony rozwój to perspektywiczna ścieżka rozwoju. Inwestowanie w fundusze etyczne, zielone obligacje czy spółki, kładące nacisk na odpowiedzialność społeczną mogą przyciągnąć inwestorów zainteresowanych aspektami społecznymi i ekologicznymi.
Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zawsze warto skonsultować się z ekspertami finansowymi, aby dostosować strategię do indywidualnych potrzeb i warunków rynkowych.
Inwestowanie w 2024 roku
Zmienne warunki rynkowe wymagają od inwestorów sporej elastyczności i przygotowania do szybkiego działania. Zrozumienie natury zmian rynkowych oraz umiejętność ich kapitalizacji pozwalają inwestorom na skuteczne wykorzystanie fluktuacji rynkowych na swoją korzyść.
Śledzenie przeszłych trendów pozwala na identyfikację powtarzających się wzorców. Inwestorzy mogą wyciągnąć wnioski z historycznych danych, co pomaga w trafniejszym podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W związku z tym inwestorzy powinni analizować przeszłość, reagować w teraźniejszości i starać się dokonywać prognoz po zasięgnięciu wielu opinii.
Podsumowanie
Inwestycje powinny być dostosowane do konkretnych celów. Niezależnie od tego, czy jest to osiągnięcie stabilnego dochodu, czy maksymalizacja wzrostu kapitału, plan inwestycyjny powinien być elastyczny, a inwestor przygotowany na straty. Dlatego nie ustawaj w próbach poszerzania swojej wiedzy i ucz się na błędach.
Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź inne treści z cyklu „Zadbaj o swój portfel”
Interesują Cię inspiracje inwestycyjne?
Zapoznaj się z naszym ebookiem „Inwestowanie dla początkujących. Przegląd szans inwestycyjnych 2023/24”. To 145 stron unikalnej wiedzy!
✅ Chcesz zacząć inwestować, ale nie wiesz, skąd czerpać wiedzę?
✅ Zastanawiasz się w co warto dziś zainwestować?
✅ Chcesz wiedzieć w jakie branże najlepiej inwestować?
✅ Zastanawiasz się od jakich kwot zacząć?
✅ Nie wiesz, w co zainwestować małe kwoty?
Artykuł ma charakter informacyjny i nie jest poradą inwestycyjną.