• Program do faktur
  • Współpraca
  • Najlepsze konta firmowe – Czerwiec 2026
  • Ranking faktoringu
  • KSeF Pytania i Odpowiedzi
sobota, 27 czerwca, 2026
Zaloguj się
Portal.Faktura.pl
  • Finanse
    • Faktoring dla transportu
    • Mikrofaktoring
    • Zadbaj o swój portfel
    • Poradnik przedsiębiorcy
  • Biznes
    • Biznes pod lupą
  • Podatki
    • Alarm podatkowy
    • KSeF Pytania i Odpowiedzi
  • Prawo
  • Technologia
No Result
View All Result
Portal.Faktura.pl
  • Finanse
    • Faktoring dla transportu
    • Mikrofaktoring
    • Zadbaj o swój portfel
    • Poradnik przedsiębiorcy
  • Biznes
    • Biznes pod lupą
  • Podatki
    • Alarm podatkowy
    • KSeF Pytania i Odpowiedzi
  • Prawo
  • Technologia
No Result
View All Result
Portal.Faktura.pl
No Result
View All Result
Główna Podatki Alarm podatkowy

Czy bon zdrowotny jest receptą na monopol NFZ?

Marek Polubiatko autor Marek Polubiatko
2024-09-06
w Alarm podatkowy
0
pieniadze leki

Bon zdrowotny w mediach i wśród opinii publicznej został już odmieniony przez wszystkie przypadki. Po propozycji Konfederacji pojawiły się nawet informacje, że na każdego obywatela przypadałaby kwota 4300 złotych. Niezależnie od poglądów politycznych, mając na uwadze, jak nieudolna jest służba zdrowia w Polsce, postanowiłem przyjrzeć się temu rozwiązaniu na chłodno, bez emocji. Zwłaszcza że z taką koncepcją wychodzili sami lekarze i to już na początku XXI wieku. Dlatego sprawdzam, czy i w jaki sposób bon zdrowotny mógłby wpłynąć na wyższą jakość w opiece zdrowotnej.
wystaw fakture w 30 sekund

Spis treści schowaj
1 Ewolucja systemu ochrony zdrowia w Polsce
2 Kasy chorych lepsze niż NFZ?!
3 Bon zdrowotny Konfederacji – analiza
4 Bon zdrowotny Konfederacji – korzyści
5 Inni o bonie zdrowotnym – Mariusz Jędrzejczak i Krzysztof Bukiel
6 System ochrony zdrowia w Czechach
7 Podsumowanie

Ewolucja systemu ochrony zdrowia w Polsce

Zanim o bonie zdrowotnym, nieco o historii ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, które zostały usankcjonowane prawnie ustawą z 19 maja 1920 roku. Po II wojnie światowej ubezpieczenia zdrowotne włączono do budżetu państwa, a służba zdrowia została oparta o mechanizm centralnego planowania.

Ważne reformy miały miejsce w połowie lat 90. XX wieku, kiedy zakłady opieki zdrowotnej zaczęły funkcjonować w oparciu o kontrakt zawarty między służbą zdrowia a dystrybutorem środków na świadczenia zdrowotne (najczęściej był to wojewoda). Natomiast w 1999 roku budżetowe zakłady opieki zdrowotnej przekształcono w samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Świadczenia kontraktowały Kasy Chorych, których było 16 – ze względu na liczbę województw po reformie administracyjnej. Dodatkowo utworzono kasę chorych dla służb mundurowych.

W 2004 roku kasy chorych zastąpiono Narodowym Funduszem Zdrowia jako centralnym płatnikiem. Taki system wciąż obowiązuje, chociaż służba zdrowia jest niewydolna. Składki są coraz wyższe, a kolejki do lekarzy dłuższe, nie podnosi się też jakość usług. Dlatego warto rozważać wszystkie pomysły, które zwiększyłyby liczbę płatników konkurujących o ubezpieczonego pacjenta i jego składkę.

Kasy chorych lepsze niż NFZ?!

Na początku postawię tezę, że sytuacja kilku konkurujących ze sobą płatników jest lepsza niż jeden centralny płatnik – w tym przypadku NFZ. Każdy może to oceniać indywidualnie, ale w potocznej ocenie służba zdrowia w czasach funkcjonowania kas chorych była wydajniejsza niż po utworzeniu Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie zdanie ma także Andrzej Sośnierz – zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, poseł, były prezes NFZ i był szef Śląskiej Kasy Chorych.

Centralizacja władzy w służbie zdrowia nie pozwala na odpowiednie zarządzanie systemem, ogranicza też możliwości oddolnego wpływania na struktury. Skutkuje to spowolnieniem wydawania wszelkich decyzji, nawet tych najprostszych. Za wszystko odpowiadać chce Minister Zdrowia, a efektem takich działań jest niewydolność systemu i paraliż decyzyjny. Na pewno winę można zwalić na zbyt małe nakłady PKB na służbę zdrowia, jednak te stale rosną – w przeciwieństwie do jakości usług.

Synonimem państwowego systemu ochrony zdrowia opartego na monopolu NFZ są wielomiesięczne lub nawet wieloletnie wyczekiwania na termin wizyty, czy wielogodzinne przesiadywanie na korytarzu przychodni i szpitala w oczekiwaniu na lekarza. W pewnej części to wynik braków kadrowych wśród lekarzy i pielęgniarek. Jednak dużą winę ponosi system zdrowia – zdezorganizowany i skrajnie nieefektywny, w którym lekarz musi skupić się na wypełnianiu dokumentów kosztem jakości usług i opieki medycznej.

Problemy polskiej służby zdrowia spotęgowały się w latach 2020-2022, kiedy normą były „teleporady”. Zapaść systemu skutkowała ok. 200 000 nadmiarowych zgonów. Co gorsza, niezdiagnozowane i nieleczone w tym czasie choroby, jako społeczeństwo, będziemy spłacać jeszcze przez wiele lat.

Problem tkwi w braku konkurencji i samym modelu organizacji ochrony zdrowia. Dla porównania, kasy chorych nie podlegały ministrowi. Były to instytucje samodzielne, z modelem funkcjonowania, na który wpływ miał sejmik samorządowy. Czy utworzenie instytucji działających na podobnej zasadzie poprawiłoby funkcjonowanie służby zdrowia?

Bon zdrowotny Konfederacji – analiza

W tym miejscu skupię się na informacjach znalezionych w programie wyborczym Konfederacji dotyczącym reformy służby zdrowia (Rozdział IX – Rozbicie Monopolu NFZ). Wedle Konfederatów system ochrony zdrowia musi:

  • gwarantować dostęp do ochrony zdrowia wszystkim obywatelom;
  • opierać swoje funkcjonowanie o mechanizmy rynkowej konkurencji – pozwoli to podnieść jakość usług i ograniczyć koszty.

Swój program Konfederacja opiera na niemieckim systemie ochrony zdrowia. W programie widnieje też informacja, że rozwiązanie można połączyć z mechanizmem medycznych kont oszczędnościowych zastosowanym w Singapurze. O ile Niemcy kładą znacznie większy procent PKB na służbę zdrowia, w Singapurze wynik jest zbliżony.

Wedle Konfederatów likwidacja państwowego monopolu NFZ pozwoli pacjentom dokonać swobodnego wyboru ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe:

  • ma obowiązek zapewnić pacjentom dostęp do określonego prawem koszyka świadczeń gwarantowanych (świadczenia w koszyku do negocjacji);
  • ma konkurować z innymi ubezpieczycielami dodatkowymi świadczeniami i jakością obsługi klienta;
  • nie może odmówić zapisu dla pacjenta (pozwoli to uniknąć sytuacji, że ubezpieczyciel chce przyjmować tylko osoby w określonym wieku, które są w mniejszym stopniu narażone na choroby przewlekłe – np. 30-latków zamiast 70-latków).

Ma to być pozytywną zmianą dla pacjentów i świadczeniodawców – szpitali i przychodni mogących podpisywać umowy z wieloma ubezpieczycielami oraz negocjować stawki i warunki współpracy. Swoje warunki odnośnie efektywności placówkom medycznym stawiać będą także towarzystwa ubezpieczeniowe.

Składki zdrowotne będą płacone jak obecnie i rozdzielane w formie bonu zdrowotnego między wszystkich pacjentów, w kwocie różnej w zależności głównie od wieku pacjenta (wyższy wiek = większe ryzyko chorób). Właśnie tutaj pojawia się najwięcej kontrowersji, ponieważ media wyliczyły, że na jednego pacjenta przypada ok. 4340 złotych, co jest kwotą śmiesznie niską, szczególnie dla leczenia groźnych chorób typu nowotwory.

Bon zdrowotny Konfederacji – opinia

Obawy są zasadne, natomiast trzeba podkreślić, że przy leczeniu nowotworów na NFZ, w praktyce pacjenci onkologiczni nie mają dostępu do wszystkich leków cytostatycznych (przeciwnowotworowych). Nie wszystkie leki są też refundowane przy rzadkich chorobach wśród dzieci, czego obraz widzimy na portalach ze zbiórkami i codziennymi inicjatywami mającymi na celu zebranie pieniędzy dla dzieci (i nie tylko).

Z drugiej strony, o jakiej kwocie na obywatela byłoby trzeba mówić, aby pacjent czuł się bezpieczny – 10 000 złotych, 50 000 złotych, a może 100 000 złotych?

Nie ma przekonania do tego pomysłu, natomiast podoba mi się pomysł ze zwiększeniem konkurencji. Wyliczenie kwoty w wysokości 4340 złotych jest nierozsądne. Zasadę solidaryzmu można porównać do ubezpieczenia pojazdów.

Jeżeli właściciel auta wartego 150 000 złotych zapłaci za roczne ubezpieczenie 5000 złotych, nie oznacza, że jest to jego maksymalny zwrot w razie kolizji czy kradzieży. Podobnie jak nie każdy płacący ubezpieczenie OC/AC korzysta z obsługi szkody przez towarzystwo ubezpieczone, tak nie każdy ubezpieczony pacjent korzystałby ze służby zdrowia, a na pewno nie z kosztownych usług.

Bon zdrowotny Konfederacji – korzyści

  • Ubezpieczyciel: wielu konkurujących ze sobą ubezpieczycieli (państwowe, samorządowe, społeczne, prywatne), działających na terenie całego kraju lub obszarze (np. powiat, województwo), z obowiązkiem zawarcia umowy z każdym zgłaszającym się pacjentem. Mali ubezpieczyciele działający lokalnie zapewniają wysoką organizacyjną sprawność działania i minimalizację biurokracji, ogólnokrajowi – utrzymują niski poziom kosztów.
  • Pacjent: z możliwością swobodnego wyboru ubezpieczyciela najbardziej odpowiadającego pod względem oferty i jakości usług, a także mogący zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe.
  • Placówka medyczna: podpisuje umowy z ubezpieczycielami na zasadach rynkowych. Podmiot medyczny może współpracować z wieloma towarzystwami i negocjować warunki współpracy.
  • Cena świadczeń: negocjowana między placówką medyczną a ubezpieczycielem. Dzięki rynkowej konkurencji nie ma miejsca na sztuczne zawyżanie cen, a świadczenia są efektywne.
  • Zakres świadczeń: każdy ubezpieczyciel ma obowiązek stworzyć koszyk świadczeń gwarantowanych, a przy świadczeniach nieobjętych koszykiem gwarantowanym wymagane są dodatkowe ubezpieczenie lub płatności. Zmiany w koszyku świadczeń gwarantowanych są przeprowadzane przy współudziale pacjentów, placówek medycznych i ubezpieczycieli.
  • System służby zdrowia: efektywny w zakresie jakości usług, obsługi klienta i poziomu finansowania.
  • Zarobki lekarzy: konkurencja przekłada się na wzrost płac w zawodach medycznych, ponieważ zatrudnianie najlepszych lekarzy to wzrost zainteresowania pacjentów i wyższe zyski.

Inni o bonie zdrowotnym – Mariusz Jędrzejczak i Krzysztof Bukiel

O bonach zdrowotnych mówią też specjaliści, na przykład były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu, Mariusz Jędrzejczak. Już kilkanaście lat temu wskazywał on na bon zdrowotny, a po modyfikacjach – na indywidualne konto zdrowia.

Idea jest jasna – pacjent powinien samodzielnie, świadomie i swobodnie decydować, gdzie i za ile się leczy. Również w tym przypadku pojawia się termin „koszyk świadczeń”, a pieniądze przeznaczone na służbę zdrowia dzielone są na wszystkich obywateli, również osoby małoletnie i bezrobotne. To wariant oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego, bez względu na wysokość zapłaconej składki. Autor wspomina także o dodatkowym źródle finansowania świadczeń medycznych w postaci ubezpieczeń komercyjnych.

Pojawia się stwierdzenie, że pacjent mógłby dowolnie dysponować kwotą zgromadzoną na Koncie Pacjenta i za te środki korzystać z usług medycznych, a także przekazywać je innym osobom (np. rodzinie). Środki byłyby kumulowane, waloryzowane i zwiększane proporcjonalnie o wysokość zależną od rocznych nakładów na służbę zdrowia (rokrocznie wyższe). Pieniądze miałyby być dzielone równo, a pochodzić ze składki zdrowotnej oraz z budżetu państwa. Kapitał na koncie mógłby być także lokowany w obligacje Skarbu Państwa. Jeżeli leczenie przekraczałoby wysokość środków na koncie – pacjent mógłby zadłużyć się w instytucji ubezpieczeniowej prowadzącej rachunek. Dobrym zabezpieczeniem na wypadek wysokich kosztów leczenia byłyby także dodatkowe polisy zdrowotne.

Pomysł przedstawia także Krzysztof Bukiel, członek prezydium Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i byłego przewodniczącego OZZL. Propozycja bonu zdrowotnego OZZL, przedstawiona już na początku XXI wieku, miała za zadanie:

Podobne artykuły

papiery biuro

Te wydatki wyglądają na firmowe, ale nie dla fiskusa

2026-06-23
polski sejm

Artyści, składki i spór o rolę państwa. Analiza projektu ustawy o zabezpieczeniu socjalnym twórców

2026-06-02
pieniadze leki

Lekarze zarobią jeszcze więcej. Rekordziści nawet 100 tys. zł miesięcznie

2026-05-29
artysta

Czy warto dopłacać artystom do ZUS? Przedsiębiorcy nie kryją oburzenia

2026-05-28
wizyta u lekarza

Czy w Polsce zaczyna się era leczenia tylko dla bogatych?

2026-05-25
photo 7

Waloryzacja emerytur 2027 może rozczarować. Te liczby warto znać już teraz

2026-05-21
  • uprościć sposób pozyskiwania składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne;
  • bardziej sprawiedliwie rozłożyć ciężar finansowania publicznego leczenia;
  • stworzyć warunki do konkurencji między firmami oferującymi świadczenia.

Wartość bonu miała być zróżnicowana odpowiednim współczynnikiem w zależności od grup wiekowych, na podstawie faktycznych przeciętnych kosztów leczenia w danej grupie. Każdy obywatel mógłby przekazać bon do wybranej przez siebie kasy ubezpieczenia zdrowotnego. OZZL przewidywało, aby tanie i proste świadczenia były objęte współpłaceniem, inne (najdroższe, ratujące życie, np. chemioterapia, przeszczepy) – miałyby pozostawać bezpłatne.

System ochrony zdrowia w Czechach

System opieki zdrowotnej, gdzie podmioty konkurują o pacjenta, jest stosowany w Niemczech, Holandii czy Singapurze. Warto spojrzeć też na Czechy, gdzie aż 80 proc. społeczeństwa pozytywnie ocenia funkcjonowanie ochrony zdrowia (w Polsce to 25 proc.).

Obecnie w Czechach obowiązuje system solidarnościowy oraz zdecentralizowany, z istotną rolą władzy regionalnej. Stawka zdrowotna w Czechach wynosi 13,5 proc. podstawy wymiaru, a na 1000 pacjentów przypada 4 lekarzy (w Polsce 2,4).

Cechą charakterystyczną czeskiego systemu ochrony zdrowia jest konkurencja ubezpieczycieli, czyli płatników. Konkurujące ze sobą towarzystwa ubezpieczeniowe zawierają umowy z poszczególnymi placówkami medycznymi i uiszczają im ryczałt za realizowane usługi. Odrębnie finansowane są hospitalizacje pacjentów, badania, leki i operacje.

70 proc. ubezpieczonych skupia Powszechny Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych, resztę – kasy branżowe. Raz w roku każdy pacjent może zmienić ubezpieczyciela. Niewielkie kwoty Czesi muszą też dopłacać do opieki udzielanej przez SORy, co zmniejszyło kolejki i zwiększyło przepustowość.

Odważnym krokiem było określenie w prawie limitu czasu oczekiwania na wizytę lub zabieg. Jeżeli placówka go przekroczy, nie otrzymuje kolejnego kontraktu od ubezpieczyciela.


Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?

Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:

✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Podsumowanie

Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych i zawsze trzeba rozmawiać o potencjalnych problemach. Idealnym systemem nie jest także bon zdrowotny. Osobiście wątpię, że jest możliwe wprowadzenie w Polsce bonu zdrowotnego – w tej lub innej formie. Społeczeństwo nie jest na to gotowe. Natomiast nikt nie powinien mieć wątpliwości, że reforma systemu jest konieczna i samo zwiększanie nakładów na służbę zdrowia, bez rozbicia monopolu NFZ, nie zda egzaminu.

Niezależnie od przyjętego modelu finansowania i organizacji publicznej ochrony zdrowia, należy doprowadzić do bardziej racjonalnego korzystania ze świadczeń przez pacjentów. Kluczowa powinna być zasada, że wydawanie pieniędzy przez pacjenta jest rozsądniejsze i racjonalniejsze niż przez obcych na wszystkie świadczenia refundowane przez NFZ. Celem powinno być zapewnienie większej liczby i na lepszym poziomie świadczeń zdrowotnych, chociażby przez zwiększenie konkurencji, jak zrobiono to w Czechach.

Niestety, na zmiany w Polsce musimy jeszcze poczekać. Rząd nie ma pomysłu innego niż centralizacja służby zdrowia. Pomysłów, poza zwiększeniem nakładów na opiekę zdrowotną, nie rzuca także opozycja. Natomiast jeżeli nawet ktoś wychodzi z pomysłem zmian – w formie bonu zdrowotnego, zwiększenia konkurencji czy decentralizacji – bez poważnej debaty specjalistów, a częściej tylko przy sloganach polityków w studiach, pomysły te zostają wyśmiane przez media. W debacie publicznej jest tylko miejsce na populizm, w służbie zdrowia – etatyzm.
efaktor finansowanie do 15 mln
Dlatego niestety, mimo że ze służbą zdrowia jest coraz gorzej, w mojej opinii wielu obywateli – również wystraszonych przez media wysokimi kosztami leczenia – woli obecny stan rzeczy. Należy mieć nadzieję, że wrócimy do realnej debaty przynajmniej o kasach chorych czy zwiększeniu konkurencji, aby to podmioty lecznicze zabiegały o pacjentów i ich pieniądze, a nie odwrotnie – pacjent podążał za pieniędzmi w placówkach, którym przyznano określone środki.

Podobał Ci się ten artykuł? Czytaj inne z serii Alarm Podatkowy

5/5 - (2 votes)
Tags: alarm podatkowybon zdrowotnyKasa ChorychkonfederacjaNFZsłużba zdrowiawybory
Share2Share
Marek Polubiatko

Marek Polubiatko

Przedsiębiorca, który pracę na etacie porzucił w 2011 roku. Prywatnie sarkastyczny introwertyk, indywidualista i nonkonformista, który charakteryzuje się samodzielnym myśleniem i lubi mieć własne zdanie. Finansami zainteresowany i z uwagi na prowadzenie JDG, i jako miłośnik inwestowania na giełdzie oraz w inne aktywa. Lubiący dobre kino i książki, interesujący się również sportem i historią.

Podobne Wpisy

Te wydatki wyglądają na firmowe, ale nie dla fiskusa

autor Paweł Stasiuk
2026-06-23
0
papiery biuro

Fiskus regularnie przypomina w interpretacjach podatkowych, że nie każdy firmowy wydatek można zaliczyć do kosztów. Najczęściej problem dotyczy wydatków na zdrowie, wygląd i rozwój osobisty przedsiębiorcy. Fiskus monitoruje wydatki firm Za koszt uzyskania przychodu może zostać uznany wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia tegoż przychodu, zachowania go albo zabezpieczenia jego źródła. Oznacza to, że nie każdy wydatek może zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu. Weryfikacji poniesionych wydatków dokonują organy administracji skarbowej. Zdarza się, że odmawiają one niektórym wydatkom waloru kosztów uzyskania przychodu. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy dany wydatek służy bardziej przedsiębiorcy niż prowadzonej przez niego firmie. Jak wynika z najnowszych interpretacji podatkowych, zazwyczaj kwestionowane są wydatki na leczenie, wygląd, okulary korekcyjne, terapię, czy też budowanie osobistego wizerunku....

Czytaj więcejDetails

Artyści, składki i spór o rolę państwa. Analiza projektu ustawy o zabezpieczeniu socjalnym twórców

autor Julia Mraczny
2026-06-02
0
polski sejm

Projekt ustawy o zabezpieczeniu socjalnym artystów stał się jednym z najgłośniejszych tematów debaty o polityce społecznej w Polsce. Według danych SWPS środowisko artystyczne liczy około 62,4 tys. osób, z czego znacząca część funkcjonuje poza stabilnym systemem ubezpieczeń społecznych. Zwolennicy projektu wskazują na niestabilność dochodów twórców, przeciwnicy pytają o koszty i równość wobec innych grup zawodowych. Czy państwo powinno dopłacać do składek artystów? Długa historia wsparcia państwa dla sztuki Od początku państwa polskiego władza dostrzegała sens w finansowaniu kultury. Już w epoce monarchii sztuka była elementem polityki prestiżowej, a królewski mecenat obejmował architektów, malarzy i kompozytorów. Dwory Jagiellonów i Wazów finansowały twórców, którzy realizowali zarówno projekty sakralne, jak i świeckie. Ten model był europejską normą, ponieważ kultura uchodziła za nieodzowny element...

Czytaj więcejDetails

Lekarze zarobią jeszcze więcej. Rekordziści nawet 100 tys. zł miesięcznie

autor Magdalena Grochocka
2026-05-29
0
pieniadze leki

Od 1 lipca tysiące pracowników ochrony zdrowia otrzymają kolejne ustawowe podwyżki wynagrodzeń. Zyskają nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i personel pomocniczy. Nowe stawki wywołują jednak spore emocje, ponieważ równocześnie rosną koszty funkcjonowania szpitali, a eksperci ostrzegają, że tegoroczne podwyżki mogą kosztować system nawet 4,5 mld zł. Lekarze z pensją nawet po 25 tys. zł miesięcznie. Planowane podwyżki w ochronie zdrowia wywołały ogromne emocje Od 1 lipca 2026 roku w ochronie zdrowia zaczną obowiązywać kolejne ustawowe podwyżki wynagrodzeń, a nowe wyliczenia dotyczące zarobków medyków już wywołały ogromną dyskusję w internecie. Z danych przedstawionych przez AOTMiT wynika, że minimalna pensja lekarza specjalisty przekroczy 12,9 tys. zł brutto miesięcznie, jednak rzeczywiste średnie wynagrodzenia części lekarzy mają być znacznie wyższe....

Czytaj więcejDetails

Czy warto dopłacać artystom do ZUS? Przedsiębiorcy nie kryją oburzenia

autor Magdalena Grochocka
2026-05-28
0
artysta

Jeszcze kilka lat temu dopłaty do ZUS dla wybranych grup zawodowych wydawały się politycznie nie do przeprowadzenia. Dziś jednak rząd wraca z pomysłem wsparcia artystów zawodowych, a internet już zdążył eksplodować komentarzami. Zwolennicy projektu mówią o ratowaniu ludzi kultury przed głodowymi emeryturami, natomiast przeciwnicy pytają wprost, dlaczego państwo chce dopłacać do składek jednej grupie zawodowej, podczas gdy przedsiębiorcy i freelancerzy muszą samodzielnie mierzyć się z coraz wyższymi kosztami prowadzenia działalności. Najważniejsze informacje: Rząd przyjął projekt ustawy o dopłatach do składek ZUS dla artystów zawodowych. Wsparcie ma trafiać do osób o niskich lub nieregularnych dochodach. Aby otrzymać dopłaty, konieczne będzie uzyskanie statusu artysty zawodowego. Państwo ma dopłacać do składek emerytalnych, rentowych i zdrowotnych. Projekt wywołał ogromną dyskusję wśród przedsiębiorców i freelancerów....

Czytaj więcejDetails

Czy w Polsce zaczyna się era leczenia tylko dla bogatych?

autor Julia Mraczny
2026-05-25
0
wizyta u lekarza

W Polsce coraz trudniej znaleźć powiat, w którym mieszkańcy nie usłyszeli w ostatnich latach o zamykanej porodówce, ograniczeniu działalności oddziału całodobowego albo wielomilionowym długu lokalnego szpitala. System ochrony zdrowia znalazł się w momencie krytycznym: społeczeństwo gwałtownie się starzeje, lekarzy i pielęgniarek brakuje, a pacjenci miesiącami czekają na podstawowe świadczenia. Państwo wydaje na zdrowie więcej niż dekadę temu, ale kolejne rekordy nie przynoszą proporcjonalnej poprawy dostępności leczenia. Zamiast długofalowej reformy kolejne rządy skupiały się głównie na gaszeniu bieżących kryzysów. Efekt? Coraz większe wydatki nie przełożyły się na poprawę dostępności leczenia. Coraz większe pieniądze, coraz większe problemy Politycy wszystkich opcji od lat karmią nas hasłami mówiącymi o tym, że nakłady na ochronę zdrowia rosną. I rzeczywiście — widać wyraźny wzrost wydatków publicznych....

Czytaj więcejDetails

Waloryzacja emerytur 2027 może rozczarować. Te liczby warto znać już teraz

autor Dominik Bożek
2026-05-21
0
photo 7

Waloryzacja emerytur w 2027 roku może być znacznie skromniejsza niż w ostatnich latach. Pierwsze prognozy mówią o podwyżce w okolicach 3,48 proc., co dla wielu seniorów oznacza nie wielki zastrzyk gotówki, lecz raczej kilkadziesiąt złotych więcej miesięcznie. To jeszcze nie jest ostateczna decyzja, ale sygnał jest jasny: warto sprawdzić, co naprawdę może trafić na konto. Waloryzacja 2027. Dlaczego seniorzy mogą poczuć niedosyt? Przez ostatnie lata emeryci przyzwyczaili się do wyższych marcowych podwyżek. Pomagała w tym wysoka inflacja, która automatycznie podbijała wskaźnik waloryzacji. W 2027 roku sytuacja może wyglądać inaczej. Jeśli inflacja będzie niższa, niższa będzie też sama waloryzacja. To dobra wiadomość dla cen w sklepach, ale gorsza dla tych, którzy liczą na wyraźny wzrost świadczenia. Ile może wynieść waloryzacja emerytur...

Czytaj więcejDetails

Ceny elektroniki pójdą w górę – nadchodzi opłata reprograficzna

autor Katarzyna Zuba
2026-05-15
0
polski sejm

Smartfony, laptopy i telewizory zostaną objęte opłatą reprograficzną. Tzw. podatek od smartfonów wyniesie 1-2% ceny urządzenia lub nośnika i z założenia ma go zapłacić producent lub importer. Nowe przepisy mają zwiększyć wpływy dla twórców nawet do 200 mln zł rocznie, ale branża ostrzega, że koszty zmian odczują konsumenci. Czym jest opłata reprograficzna? Opłata reprograficzna jest to opłata pobierana na rzecz twórców od urządzeń i nośników umożliwiających kopiowanie tworzonych przez nich treści (muzyki, filmów, książek). Z założenia ma być ona rekompensatą dla artystów, którzy ponoszą straty finansowe z powodu możliwości kopiowania ich utworów na użytek prywatny. Warto dodać, że takie kopiowanie jest legalne, a więc nie ma nic wspólnego z piractwem. W Polsce opłatę reprograficzną wprowadzono w 1994 roku jako element...

Czytaj więcejDetails

O co chodzi z podatkiem od deszczu? Podatek od deszczu 2026

autor Julia Mraczny
2026-05-05
0
reza shayestehpour Nw D8v79PM4 unsplash

Wprowadzony w 2018 roku podatek od deszczu z pozoru może brzmieć nieco absurdalnie. Jednak po zgłębieniu tej koncepcji okazuje się być to pomysł dość zasadny, choć ukierunkowany na jedną grupę społeczną. Kogo obejmuje ten podatek? Na czym polega? I jak uniknąć go jako przedsiębiorca? Podatek od deszczu – co to takiego? Podatek od deszczu to potoczna nazwa opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, czyli zdolności gruntu do zatrzymywania wody. Został wprowadzony w Polsce za czasów poprzedniego rządu, a mianowicie 1 stycznia 2018 roku, na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne i formalnie stanowi jedną z opłat za usługi wodne. Istotą tej opłaty jest powiązanie jej z powierzchniami nieprzepuszczalnymi, takimi jak beton, asfalt czy kostka brukowa. Jeżeli znaczna część działki zostaje uszczelniona,...

Czytaj więcejDetails
Więcej

Rekomendowane.

wiezienie cela

Praca osadzonych w Polsce – gdzie pracują i ile zarabiają więźniowie w 2023 roku

2024-04-09
scena talent

2023 rok – najlepszy czas na zarabianie na talencie

2024-04-09

Rankingi dla firm

Ranking kont firmowych Ranking faktoringu Ranking programów do fakturowania Ranking programów KSeF Ranking kont firmowych Ranking faktoringu Ranking kantor internetowy Ranking ubezpieczenie mieszkania Kredyty dla firm Ranking najlepszych leasingów Ranking najlepszych programów dla biur rachunkowych Ranking najlepszy programów do mailingu Ranking programów do fakturowania

Poszukujesz finansowania?

Porozmawiaj z ekspertem
z efaktor!

Portal.Faktura.pl

Najświeższe i najciekawsze wiadomości z zakresu finansów firmy, prawa, podatków i księgowości.

Znajdź nas tutaj:

Newsletter

Jako pierwszy, dowiesz się o ważnych wiadomościach i wydarzeniach bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

Gratulacje!

Pomyślnie dołączyłeś do naszej listy subskrybentów. Potwierdź proszę swój adres e-mail. Link jest już na Twojej poczcie. 

Kategorie

  • Alarm podatkowy
  • Bez kategorii
  • Biznes
  • Biznes pod lupą
  • Finanse
  • Player
  • Podatki
  • Poradnik przedsiębiorcy
  • Prawo
  • Technologia
  • Zadbaj o swój portfel
Współpraca

Najciekawsze

puste miejsce w biurze

14 sierpnia wolne? Kto naprawdę skorzysta w 2026

2026-06-26
kalkulator liczenie

Ile kosztuje 60-dniowy termin płatności w agencjach pracy?

2026-06-25
  • Polityka prywatności
  • Regulamin usługi newsletter
  • Regulamin korzystania z serwisu

© 2026 - Najświeższe informacje ze świata finansów i biznesu by Faktura.pl
Projekt i realizacja Digital Daniel Król

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

No Result
View All Result
  • Biznes
  • Podatki
    • KSeF Pytania i Odpowiedzi
  • Finanse
    • Faktoring dla transportu
  • Prawo
  • Ranking faktoringu – TOP 10 Ofert Faktoringu – Czerwiec 2026
  • Technologia

© 2026 - Najświeższe informacje ze świata finansów i biznesu by Faktura.pl
Projekt i realizacja Digital Daniel Król

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?