Nowe obowiązki dotyczące raportowania CIT w formie pliku JPK już wkrótce wejdą w życie. Oznacza to, że podatnicy CIT będą musieli przesyłać swoje księgi rachunkowe do organów skarbowych w nowej formie, bazującej na strukturze JPK_KR. Konfederacja Lewiatan alarmuje jednak, że czas na przygotowanie się do nadchodzących zmian, jest zbyt krótki. Zdaniem ekspertów nowe wymogi powinny wejść w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2026 roku.
JPK_CIT. Czym jest?
W ostatnim czasie wiele się mówi o wprowadzeniu nowego rozwiązania, jakim jest JPK_CIT. O co dokładnie chodzi? Otóż jest to nowy format elektronicznego przesyłania danych z ksiąg rachunkowych do organów skarbowych. Nowe rozwiązanie bazować ma na aktualnie obowiązującej strukturze JPK_KR (Jednolity Plik Kontrolny – Księgi Rachunkowe), która wprowadzona została w 2018 roku.
Księgi rachunkowe podatnicy będą przesyłać w formie ustrukturyzowanej XML. Co ważne, będą musieli wykonywać tę czynność bez wcześniejszego wezwania, które obecnie jest jeszcze wysyłane.
Warto dodać, że wprowadzenie JPK_CIT spowoduje, że organy skarbowe zyskają większy zakres kontroli nad podmiotami rozliczającymi się z podatku CIT. Jednocześnie jest to kolejny etap procesu cyfryzacji komunikacji między podatnikami a organami skarbowymi.
Zakończył się kolejny etap konsultacji w sprawie wprowadzenia nowej formy JPK_KR_PD, wyodrębnionej struktury JPK_ST, a także nowej wersji projektu rozporządzenia dotyczącego dodatkowych danych. Trzeba je ująć w księgach rachunkowych podlegających przekazaniu z mocy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Co ustalono? Więksi podatnicy oraz podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować już za 2025 rok. Nowa wersja ustawy o CIT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, wprowadzi obowiązek corocznego przesyłania JPK_CIT nie później niż w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego. W praktyce oznacza to, że pierwsza grupa podatników będzie musiała złożyć JPK_CIT do końca marca 2026 roku. Do nowych wymogów będą musieli się jednak przystosować jeszcze w tym roku.
Czy wszystkich podatników obowiązuje jeden termin wprowadzenia JPK_CIT?
Ministerstwo Finansów ustaliło następujące terminy raportowania JPK_CIT dla poszczególnych grup przedsiębiorców:
- grupy podatkowe i najwięksi podatnicy będą zobowiązani do raportowania za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 roku;
- podatnicy, którzy zobowiązani są do przesyłania ewidencji JPK_VAT, będą musieli raportować za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 roku; wówczas powstanie również obowiązek raportowy u podatników PIT, którzy przesyłają ewidencję JPK_VAT;
- pozostali podatnicy VAT po raz pierwszy będą musieli raportować za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2026 roku, tak samo, jak wszyscy pozostali podatnicy PIT.
JPK_CIT. Co nowe obowiązki oznaczają dla przedsiębiorców?
Zarówno przedsiębiorcy, jak i szerokie grono ekspertów, jest zdania, że czas przewidziany na właściwe przygotowanie się do wprowadzenia JPK_CIT może okazać się niewystarczający. Co w praktyce nowe rozwiązanie będzie oznaczało dla podatników CIT?
Przede wszystkim zmieni się obowiązkowy format raportowania. Wejście w życie JPK_CIT narzuci wymóg przesyłania ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej, w oparciu o strukturę JPK_KR, odpowiednio dostosowaną do standardów CIT.
Zgodnie z założeniami, JPK_CIT uwzględniać ma szereg rozbudowanych informacji. To dane, takie jak:
- dane podatnika;
- numer nadany w KSeF w przypadku faktur traktowanych jako dowód księgowy;
- specjalne znaczniki umożliwiające identyfikację konta rachunkowego (dla instytucji takich jak na przykład banki czy domy maklerskie);
- dane stanowiące potwierdzenie nabycia, wytworzenia bądź usunięcia z ewidencji środka trwałego lub wartości o charakterze niematerialnym i prawnym;
- wielkość oraz forma różnicy między wynikiem bilansowym a podatkowym;
- wartość dochodu podlegającego opodatkowaniu względem podatników rozliczających się metodą ryczałtu od dochodu spółek.
Ponadto na przedsiębiorców nałożone zostaną nowe obowiązki. Po pierwsze, wysyłka JPK_CIT będzie musiała odbywać się w ściśle określonym terminie. Po drugie, księgi rachunkowe trzeba będzie prowadzić w taki sposób, aby możliwe było wygenerowanie JPK_CIT. Dla wielu firm oznacza to konieczność wprowadzenia dodatkowych rozwiązań informatycznych, a to generować będzie określone koszty.
Wszystkie powyższe zmiany rodzą potrzebę odpowiedniego przygotowania się do ich wdrożenia, zarówno pod względem technicznym, jak i formalnym. Czy czasu na to jest jednak wystarczająco dużo?
Sprawdź, jak program do faktur może uprościć Twoje rozliczenia
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Eksperci Konfederacji Lewiatan i przedsiębiorcy zaniepokojeni
Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan uważają, że takie ustalenia Ministerstwa Finansów nie są korzystne dla przedsiębiorców. Termin wdrożenia nowych przepisów powinien ich zdaniem zostać przesunięty minimum o rok. Oznacza to, że obowiązywać powinny nie wcześniej niż od 1 stycznia 2026 roku. Wynika to m.in. z faktu, że przedsiębiorcy są już i tak obciążeni przygotowaniami do wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wdrażanie dwóch nowych rozwiązań jednocześnie może przysporzyć właścicielom firm wielu trudności. Inwestycje w nowe zasoby, niezbędne do wdrożenia nowych rozwiązań, nałożą się na siebie, zwiększając koszty ponoszone przez firmy.
Co więcej, początek funkcjonowania zarówno KSeF, jak i JPK_CIT niesie za sobą ryzyko licznych błędów, zwłaszcza jeżeli oba nowe obowiązki będą wdrażane jednocześnie. To z kolei może skutkować karami oraz utrudnieniami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.
Proponowane rozwiązania budzą też wątpliwości w środowisku biznesowym. Konieczne jest również opublikowanie finalnej wersji schemy niezbędnej do raportowania. Powinno to nastąpić przynajmniej dwa lata przed wdrożeniem obowiązkowych systemów generujących pliki JPK.
Na tę chwilę nic nie wskazuje jednak na to, aby Ministerstwo Finansów przychyliło się do apelu środowiska biznesowego i przesunęło termin wprowadzenia JPK_CIT. Niewykluczone jednak, że tak jak w przypadku KSeF, wykryte zostaną różnego typu czynniki generujące ryzyko błędów i nieprawidłowości podczas wykonywania czynności podatkowych. Wówczas wdrożenie JPK_CIT będzie już konieczne.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”