Jest już pewnie, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie w lipcu tego roku, tak jak początkowo zakładano. Uznano bowiem, że system nie jest jeszcze odpowiednio przygotowany, aby mógł zostać wdrożony. 21 marca odbyło się natomiast podsumowanie spotkań konsultacyjnych w sprawie KSeF. Jakie zmiany zostaną wprowadzone do systemu i kiedy stanie się obowiązkowy?
Pierwszy etap konsultacji w sprawie KSeF zakończony
Zakończył się pierwszy etap konsultacji w sprawie funkcjonalności oraz zgodności z prawem Krajowego Systemu e-Faktur. Za nami spotkanie podsumowujące, które odbyło się 21 marca w formie hybrydowej, co oznaczało, że część uczestników brała w nim udział on-line. Dotyczyło ono cyklu spotkań „Konsultujemy KSeF”, przeprowadzonych od 16 lutego do 1 marca 2024 roku. Wzięło w nich udział blisko 10 tys. uczestników. W spotkaniu podsumowującym brał udział także minister finansów, Andrzej Domański. Nie obyło się jednak od problemów technicznych, które znacząco utrudniły udział w spotkaniu za pośrednictwem sieci.
Jakie zmiany zostaną wdrożone? Dodajmy, że jak podkreślił sam Andrzej Domański, wejście w życie państwowego systemu jest nieuniknione.
Ustalenia
Nowa data wdrożenia KSeF wciąż pozostaje nieznana. Jak zapewnił jednak Andrzej Domański, ministerstwo dokłada wszelkich starań, aby została ona podana możliwie najszybciej. Prawdopodobnie stanie się to na przełomie kwietnia i maja.
Ponadto Ministerstwo Finansów zapowiada przeprowadzenie serii szkoleń, w których organizację zaangażowane będą urzędy skarbowe z całego kraju. Na stronach rządowych pojawią się zaś materiały wideo, przeznaczone m.in. do publikacji na zewnętrznych serwisach. Dla podatników uruchomiana zostanie także specjalna aplikacja KSeF.
Warto dodać, że przeprowadzone konsultacje przyniosły sporo zmian w dotychczasowym planie wdrożenia KSeF. Przede wszystkim termin wejścia w życie systemu będzie wspólny dla wszystkich przedsiębiorców. Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnym zamysłem, firmy zwolnione z VAT miały przystąpić do systemu pół roku później.
W planach jest także opracowanie przepisów szczególnych, dotyczących m.in. odraczania kar. Ustalono też, że przedsiębiorcy będą mieli zapewnioną możliwość wystawiania faktury offline i wysłania jej do systemu z opóźnieniem, jednak maksymalnie kolejnego dnia roboczego. Do KSeF będzie można również wysyłać opcjonalne faktury konsumenckie, które w pierwotnym zamyśle miały być wyłączone z systemu.
Co jeszcze zostanie wprowadzone? Konsumenci, zgodnie z zapowiedziami, będą mieli zapewnioną możliwość odbierania faktur w KSeF z wykorzystaniem kodów QR. Prawdopodobnie będzie też możliwe dodawanie załączników do faktur, czego nie przewidziano w pierwotnej wersji projektu wdrożenia systemu. Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli wystawiać podczas okresu przejściowego tradycyjne faktury w formie papierowej, o ile jednak kwota na pojedynczym dokumencie nie przekroczy 450 zł, a w skali miesiąca – 10 000 zł. Aczkolwiek limity te mogą jeszcze ulec zmianie. Mają bowiem zostać jeszcze poddane analizie podczas konsultowania aktów prawnych.
Czy spotkania konsultacyjne dały rozwiązanie problemów związanych z funkcjonowaniem KSeF?
Plan wdrożenia KSeF w swojej pierwotnej formie budził wiele kontrowersji. Zachodziło duże ryzyko, że nowe przepisy, zamiast ułatwić, utrudnią prowadzenie działalności, narażając przedsiębiorców na szereg konsekwencji prawnych. Początkowo zakładano na przykład całkowite wyłączenie faktur konsumenckich z KSeF, a wystawcy mieli na własną rękę ustalać czy muszą wystawiać w systemie fakturę dla podatnika zwolnionego z VAT. To na nich, nie na nabywcach, spoczywałaby cała odpowiedzialności za pominięcie faktury w KSeF.
Podczas konsultacji zaproponowano opcjonalną możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF oraz wprowadzenia tzw. samoidentyfikacji nabywcy. Chodzi o to, że podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani do podawania na fakturach numeru VAT (jeżeli są zarejestrowani dla potrzeby VAT) bądź numeru NIP w przypadku nabywania towarów w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Na podatników rozliczających PIT na zasadach ogólnych lub według stawki liniowej, nałożony zostanie obowiązek posiadania faktury w KSeF.
Tym samym odpowiedzialność za pominięcie KSeF zostanie rozłożona na obie strony biorące udział w transakcji. W ten sposób ma zostać rozwiązany problem wystawców związany z ustaleniem, czy muszą wystawić w systemie fakturę dla podatnika zwolnionego z VAT.
Z pewnością dobrą wiadomością jest także wspomniana już instalacja certyfikatów do kodów QR. Początkowo nie zapewniono możliwości, przed wdrożeniem obowiązkowego KSeF, generowania certyfikatów nabywcy umożliwiających wystawianie faktur z kodem QR w trybie offline oraz w przypadku awarii systemu. Podczas konsultacji zaproponowano zaś, aby przedsiębiorcy mogli wcześniej generować i pobierać certyfikaty nabywcy do dokumentów sprzedażowych, wystawianych offline lub gdy system nie działa. Ma to na celu zapewnienie przedsiębiorcom lepszych warunków przygotowywania się do fakturowania za pośrednictwem KSeF.
Z kolei możliwość wystawia faktur w formie papierowej podczas okresu przejściowego, to ważna informacja dla tych firm, w których przypadku wdrożenie KSeF (podobnie jak innych cyfrowych rozwiązań), może przysporzyć wiele trudności. Takich „wykluczonych cyfrowo” podatników wbrew pozorom jest sporo, a mowa tu chociażby o małych rodzinnych firmach.
Program do faktur, któremu możesz zaufać
Przyszłość polskich przedsiębiorców z KSeF
Zapowiedź wprowadzenia obowiązkowego KSeF wywołała spore poruszenie zarówno wśród samych przedsiębiorców, jak i w branży księgowo-rachunkowej. Odpowiednia integracja firmowych systemów księgowych z systemem krajowym okazała się dość dużym wyzwaniem. Firmy, które nie korzystały do tej pory z elektronicznych kanałów, musiały zacząć się przygotowywać do korzystania z nich.
Na tę chwilę wciąż nie wiemy jeszcze, jaki będzie nowy termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Zgodnie z zapowiedziami, zostanie on podany na przełomie kwietnia i maja. Mimo zapowiedzi kar, za brak przystąpienia do KSeF, gdy stanie się on obowiązkowy, szeroka grupa przedsiębiorców nie podjęła żadnych działań związanych z planowanymi zmianami. Ich wiadomość o przesunięciu obowiązku przystąpienia do systemu z pewnością ucieszyła najbardziej. Niemniej jednak odwlekanie przygotowania się na nadchodzące zmiany na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Wdrożenie KSeF, prędzej czy później, jest bowiem nieuniknione.
Większość zmian zaproponowanych podczas konsultacji w sprawie KSeF zdaje się korzystna dla przedsiębiorców oraz minimalizuje ryzyko popełnienia błędów bądź nieświadomego naruszania przepisów prawa. Wiele problemów, o których głośno mówiono jeszcze, gdy KSeF miał wejść w lipcu tego roku, zostało uwzględnionych podczas spotkań konsultacyjnych. Mimo to ciężko jednoznacznie ocenić, jak zaproponowane zmiany sprawdzą się w praktyce. Wiele zależy też od tego, jak do ich wprowadzenia przygotują się sami przedsiębiorcy.
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych