Termin złożenia deklaracji PIT za rok 2023 upłynął 30 kwietnia 2024 roku, ale w dalszym ciągu trwa ich weryfikacja przez Administrację Skarbową. Każdy kto złożył PIT za 2023 rok, zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej musi się liczyć z postępowaniem sprawdzającym mającym na celu sprawdzenie poprawności danych wykazanych w zeznaniu. Zazwyczaj odbywa się to poprzez korespondencyjne wezwanie do korekty deklaracji. Nawet jeśli jesteś pewien, że prawidłowo wypełniłeś zeznanie i terminowo opłaciłeś wszystkie zobowiązania publiczno-prawne, nie warto zignorować korespondencji z Urzędu Skarbowego! Nieskorygowanie deklaracji PIT na wezwanie urzędu skarbowego może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Sprawdź, co dokładnie grozi za podatkową niesubordynację.
Obowiązek korygowania deklaracji podatkowych
Zgodnie z art. 45 ust.1 ustawy o PIT podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jeśli organ podatkowy stwierdzi w nim nieprawidłowości, to w zależności od zakresu uchybień:
- koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku albo kwoty nadwyżki podatku do przeniesienia lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 5000 zł;
- zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość (art. 274 ustawy Ordynacja Podatkowa).
W drugim przypadku fiskus zazwyczaj wyznacza podatnikowi termin na złożenie deklaracji korygującej. Za najczęstsze błędy w deklaracjach PIT uważa się:
- nieprawidłowe obliczenie dochodu,
- błędnie zastosowane ulgi i odliczenia,
- niepełne lub nieprawidłowe dane osobowe,
- błędy rachunkowe lub oczywiste pomyłki,
- nieprawidłowości w wykazanych kwotach zapłaconych zaliczek na podatek lub w kwocie zapłaconego podatku.
Wezwanie do korekty deklaracji – jak reagować?
Przede wszystkim warto zareagować! Jeśli podatnik otrzyma wezwanie do korekty deklaracji, powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim warto dokładnie zapoznać się z treścią wezwania oraz wskazanymi przez urząd skarbowy błędami. W razie wątpliwości co do treści lub zasadności wezwania, kontakt z osobą prowadzącą sprawę jest jak najbardziej wskazany. Błędy zdarzają się zarówno po stronie podatnika, jak i administracji skarbowej. Jeżeli nie zgadzasz się ze stanowiskiem fiskusa w sprawie niepoprawności danych wskazanych w zeznaniu lub zastosowanych ulg podatkowych, warto skonsultować dalsze kroki z doradcą podatkowym. Pamiętaj, że system podatkowy w Polsce jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie, a przepisy zmieniają się bardzo dynamicznie.
Konsekwencje nieskorygowania deklaracji podatkowych
Deklarację podatkową zawierającą błędy uznaje się za nierzetelną. Zgodnie z art. 16a § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca czynu zabronionego dotyczącego złożenia deklaracji lub przesłania księgi, jeżeli po jego popełnieniu została złożona organowi podatkowemu prawnie skuteczna korekta deklaracji lub księgi dotycząca obowiązku, którego nieprawidłowe wykonanie stanowi ten czyn zabroniony. Oznacza to, że jedyną szansą na uniknięcie konsekwencji za błędy w deklaracjach podatkowych jest złożenie korekty i ewentualnego uregulowania zobowiązania podatkowego. Nie należy z tym zwlekać! Zgodnie z § 2 i §3 art. 16a ustawy Kodeks karny skarbowy, karze nie podlega ten, który:
- niezwłocznie uiści uszczuplenia w należnościach publicznoprawnych, niż w terminie wyznaczonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego;
- złoży korektę deklaracji lub księgi przed wszczęciem przez odpowiedni organ postępowania przygotowawczego o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe lub ujawniono w toku toczącego się postępowania przygotowawczego to przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.
Tym, którzy nie dokonają stosownych korekt zeznania grożą:
- Odsetki od zaległości podatkowych
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, które prowadziły do zaniżenia zobowiązania podatkowego, podatnik jest zobowiązany do uiszczenia należności wraz z odsetkami zwłoki. Odsetki te są naliczane od momentu powstania zobowiązania podatkowego do dnia jego faktycznej zapłaty. Podstawowa stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi obecnie 14,50% w skali roku.
- Przedłużenie terminu zwrotu podatku
Jeżeli przeprowadzenie czynności sprawdzających zasadność zwrotu podatku wymaga przedłużenia terminu zwrotu podatku wynikającego z odrębnych przepisów, organ podatkowy może postanowić o przedłużeniu tego terminu do czasu zakończenia czynności sprawdzających ( art.274 b §1 KKS).
- Postępowanie karno-skarbowe
W przypadku działań kontrolnych ze strony organów podatkowych, skutkujących negatywnymi dla podatnika ustaleniami, zawsze trzeba liczyć się z wszczęciem przez organ podatkowy postępowania karnego skarbowego. Postępowanie to może prowadzić do nałożenia odpowiedzialności karnej, w tym pozbawienia wolności.
- Grzywny i kara pozbawienia wolności
Podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie ( art. 56 §1 KKS).
- Egzekucja administracyjna
Jeśli podatnik nie uiści należnego podatku wraz z odsetkami i nałożonymi karami pieniężnymi lub grzywnami, administracja skarbowa ma prawo wszcząć egzekucję administracyjną. Może ona obejmować m.in. zajęcie środków znajdujące się na rachunkach bankowych, wynagrodzenia za pracę czy mienia ruchomego i nieruchomego. Warto zwrócić uwagę na art. 3a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Uprawnia on organy skarbowe do dochodzenia należności bez konieczności wydawania decyzji, o ile wynikają one z przepisów prawa (np. zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych lub od osób prawnych, długi celne oraz podatki wykazane w zgłoszeniu celnym czy składki na ubezpieczenie społeczne). W tym przypadku podstawą egzekucji jest:
-
- zeznanie lub deklaracja złożona przez podatnika lub płatnika,
- zgłoszenie celne złożone przez zobowiązanego,
- deklaracja rozliczeniowa złożona przez płatnika składek na ubezpieczenie społeczne.
- Utrudnienia w uzyskania zaświadczeń do przetargów, finansowania lub dotacji
Nieskorygowane błędy w deklaracjach podatkowych mogą spowodować trudności w uzyskaniu zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach, które są wymagane podczas startu w przetargach lub przy u ubieganiu się o różne formy dotacji, subwencji, czy finansowania zewnętrznego.
Rozpocznij fakturowanie z intuicyjnym programem do faktur
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Podsumowanie
Wezwanie do korekty PIT, stwierdzające nieprawidłowości w zeznaniu podatkowym wcale nie oznaczają nadciągającej kontroli ani rychłego przepadku majątku. Nie należy go jednak bagatelizować i jak najszybciej podjąć kroki w celu zweryfikowania i ewentualnego skorygowania błędów w deklaracji podatkowej. Zaniechanie może spowodować poważne konsekwencje, zarówno finansowe jak i karne.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”