Rok 2023 będzie pierwszym, w którym przychody z tytułu najmu prywatnego są rozliczane tylko i wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy Nowego Ładu, oprócz zakazu amortyzacji lokali mieszkalnych, zabrały podatnikom możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Sprawdź, w jaki sposób i do kiedy musisz złożyć deklarację PIT-28 za rok 2023!
Podatek od przychodu a nie dochodu!
Zryczałtowany podatek dochodowy jest podatkiem przychodowym. Oznacza to, że podstawę opodatkowania stanowi przychód z tytułu najmu prywatnego. Zgodnie z art. 12 ust 1 pkt. 4 ustawy o zryczałtowany podatku dochodowym, stawka podatku wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 PLN oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 PLN z tytułu:
- otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze,
- przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
- świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
- świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1),
- wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72),
- wynajmu i dzierżawy:
- samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy (PKWiU 77.11.10.0),
- pozostałych pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), bez kierowcy (PKWiU 77.12.1),
- środków transportu wodnego bez załogi (PKWiU 77.34.10.0),
- środków transportu lotniczego bez załogi (PKWiU 77.35.10.0),
- pojazdów szynowych (bez obsługi) (PKWiU 77.39.11.0),
- kontenerów (PKWiU 77.39.12.0),
- motocykli, przyczep kempingowych i samochodów z częścią mieszkalną, bez kierowcy (PKWiU 77.39.13.0),
- własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40),
- świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem (PKWiU dział 87).
Konstrukcja zryczałtowanego podatku dochodowego jest dziecinnie prosta i pozwala łatwo oszacować miesięczne obciążenie podatkowe. Przykładowo, podatnik wynajmujący mieszkanie za 4000 PLN miesięcznie będzie zobowiązany zapłacić z tego tytułu zaliczkę na zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 340 PLN (8,5% x 4000 PLN = 340 PLN). Jego roczne przychody z tytułu najmu prywatnego nie przekroczą 100 000 PLN, więc powyższa kwota nie ulegnie zmianie w przeciągu roku.
Podatnik może opłacać zaliczki na zryczałtowany podatek dochodowy miesięcznie lub kwartalnie, do 20. dnia następnego miesiąca następującego po zakończeniu miesiąca lub kwartały, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego – w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. W symbolu przelewu do Urzędu Skarbowego powinien wskazać symbol PPE oraz okres, za który dokonuje płatności.
Podatek od opłat za media zwracanych przez najemcę?
Mimo pozornie prostej konstrukcji zryczałtowanego podatku dochodowego, wśród wynajmujących pojawiają się wątpliwości, czy od opłat za media zwracanych przez najemców również muszą zapłacić podatek. Zamieszanie wywołuje brzmienie art. 6 ust 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają bowiem otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Są nimi m.in. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dotyczące działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. Wyjątek od powyższego stanowią składniki majątku związane z działalnością gospodarczą. Jednakże, zgodnie z art. 14 ust 3 pkt 3a ustawy o PIT, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej kwoty zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z powyższym, jeżeli zwrot będzie dotyczył poniesionych wydatków, które nie zostały lub nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone wydatki nie będą dla podatnika przychodem podatkowym, a wynajmujący nie zapłaci z tego tytułu podatku dochodowego.
Niestety, w ostatnim czasie administracja skarbowa coraz częściej stoi na stanowisku, że otrzymanie pieniędzy za media od najemcy może, w określonych wypadkach, stanowić przychód. Niekorzystne dla podatników interpretacje dotyczą głównie refakturowania kosztów mediów w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w zakresie najmu opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zdaniem Dyrektora KIS:
środki pieniężne z tytułu refakturowania kosztów mediów oraz innych opłat od Najemców wynajmowanych nieruchomości, przy najmie prowadzonym w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, stanowią przychód z działalności gospodarczej (0115-KDIT1.4011.434.2022.1.MR, 0113-KDIPT2-1.4011.744.2022.2.MGR).
PIT-28 za 2023 rok do 30 kwietnia 2024!
Rozliczenia przychodów z tytułu najmu prywatnego dokonuje się wysyłajączeznanie PIT-28 w terminie do końca kwietnia 2024. Podatnik ma obowiązek wykazania w nim kwoty przychodu osiągniętego w roku 2023 z tytułu najmu prywatnego. Obowiązek można zrealizować korzystając z platformy Twój e-PIT.
Ułatwienie dla podatnika czy fiskusa?
Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem przychodów z tytułu najmu prywatnego nie jest niczym nowym. Jednak do końca 2022 roku podatnik miał wybór pomiędzy opodatkowaniem na zasadach ogólnych a zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pomimo obowiązku połączenia dochodów z najmu prywatnego z innymi źródłami tj. dochody ze stosunku pracy, umów cywilnoprawnych lub renty, czy emerytury, opodatkowanie ich na zasadach ogólnych potrafiło być bardzo korzystne dla podatników ze względu na możliwość odliczania od podstawy kosztów uzyskania przychodu. Stanowiły je m.in. amortyzacja, rata odsetkowa od kredytu hipotecznego, a także czynsz i inne opłaty eksploatacyjne. W praktyce często doprowadzało to do tego, że dochód, liczony jako przychód z tytułu najmu prywatnego pomniejszony o koszty, wynosił 0 PLN, a wynajmujący de facto nie płacił z tego tytułu podatku dochodowego. To był jeden z podstawowych argumentów ówcześnie rządzących przy wprowadzaniu obowiązkowego zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów z najmu prywatnego. Drugim było ułatwienie rozliczeń z fiskusem. Obliczanie dochodu, zdaniem administracji skarbowej, generowało błędy, które narażały wynajmujących na dotkliwe sankcje wynikające z Kodeksu Karnego Skarbowego. Zostały one wyeliminowane poprzez ustalenie podstawy opodatkowania w wysokości przychodu z najmu. Czy to rzeczywiście ulga dla podatników? Czy może dla fiskusa, który do skontrolowania poprawności rozliczeń podatkowych z tytułu najmu prywatnego potrzebuje jedynie zapisów na jego koncie bankowym?
Obowiązkowy ryczałt od najmu? Nie dla PRZEDSIĘBIORCÓW!
Przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej osiągają przychody z tytułu najmu środków trwałych, zaliczonych do ewidencji, nie są zobowiązani do opodatkowania ich ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku, sposób opodatkowania zależy od wyboru dokonanego przez podatnika przy składaniu wniosku CEIDG-1. Przedsiębiorcy mogą opodatkowywać przychody/dochody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej:
- na zasadach ogólnych,
- podatkiem liniowym,
- zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Wybierając podatek dochodowy ( progresja lub liniowo) mogą więc rozpoznawać koszty uzyskania przychodu związane z wynajmowanym środkiem trwałym. Nie zmienia to niestety kwestii zakazu zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych lokali mieszkalnych. Jednakże, nie wyłącza to możliwości odliczania od podstawy m.in. rat odsetkowych od kredytów hipotecznych (DOP3.8220.114.2020.HTCE).
Podsumowanie
Osoby, które w 2023 roku osiągnęły przychody z tytułu najmu prywatnego muszą pamiętać o złożeniu dodatkowego zeznania podatkowego za ubiegły rok (PIT-28) w terminie do 30 kwietnia 2024 roku. Nie będą już mogły połączyć dochodów uzyskiwanych z najmu z dochodami z np. stosunku pracy i rozliczyć się na jednym formularzu. Przy wypełnianiu zeznania PIT-28, podatnicy mogą skorzystać z usługi oferowanej przez Ministerstwo Finansów poprzez portal Twój e-PIT.
Czy Twoje biuro jest gotowe na nowe rozwiązania?
Spotkajmy się. Na spotkaniu wysłuchamy wyzwań, które stoją przed Twoim biurem odnośnie wdrożenia KSeF i innych nowych rozwiązań. Jako doświadczeni specjaliści, pomożemy Ci je pogrupować i finalnie rozwiązać. Co istotne, większość problemów da się rozwiązać już podczas pierwszego spotkania, tak wynika z naszej praktyki. Co poza tym możemy zrobić dla Twojego biura?
✅ Otrzymasz wsparcie techniczne
✅ Otrzymasz wsparcie merytoryczne
✅ Będziemy infolinią KSeF dla Twoich klientów
✅ Pokażemy Ci narzędzie dla klientów zintegrowane z KSeF