Od lipca, część przedsiębiorców zapłaci wyższy ZUS. Wzrosły składki społeczne dla niektórych grup ubezpieczonych. Podwyżka nie objęła jednak wszystkich firm. Kto zapłaci wyższe składki społeczne i dlaczego?
Nowe firmy zapłacą więcej
Wzrost składek społecznych ZUS od lipca dotknie przede wszystkim rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy opłacają tzw. preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej lub przez 24 miesiące następujące po zakończeniu 6-miesięcznego okresu opłacania tylko i wyłączenie składek na ubezpieczenie zdrowotne ( tzw. ulgi na start). Jest to bezpośredni skutek wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 lipca z kwoty 3490 PLN brutto na kwotę 3600 PLN brutto. Podstawę wymiaru preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne stanowi kwota nie niższa 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie. Dlatego każda zmiana wysokości pensji minimalnej skutkuje wzrostem składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez nowych przedsiębiorców. Od 1 lipca podstawę składek na ubezpieczenie społeczne stanowi kwota 1080 PLN. Kwoty poszczególnych składek na ubezpieczenie społeczne od składki za lipiec 2023 wynoszą :
Emerytalne | 204,37 PLN |
Rentowe | 83,76 PLN |
Chorobowe | 25,65 PLN |
Wypadkowe | 17,48 PLN |
Suma preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne za okres od lipca do grudnia 2023 r. wynosi 341,17 PLN, dla przedsiębiorców opłacających dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz 315,52 PLN dla pozostałych. Należy pamiętać, że oprócz składek na ubezpieczenie społeczne, przedsiębiorcy opłacają również składkę na ubezpieczenie zdrowotne, którego wysokość zależna jest od wysokości uzyskanego dochodu (dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub liniowo) lub przychodu ( dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).
Opłacasz Mały ZUS +? Sprawdź, czy podwyżka składek Cię dotyczy!
Ulga Mały ZUS+ pozwala przedsiębiorcom, którzy spełniają określone warunki, m.in. prowadzili działalność w roku poprzednim co najmniej 60 dni a ich ubiegłoroczne przychody nie przekroczyły 120 tysięcy złotych, na opłacanie składek społecznych według podstawy wymiaru ustalonej w oparciu o ubiegłoroczny dochód. Jednakże, podstawa wymiaru składek społecznych nie może być niższa niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie. Oznacza to, że przedsiębiorcy korzystający z ulgi Mały ZUS +, których podstawa wymiaru składek została ustalona w kwocie 30% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu tj. 1047 PLN, od lipca również zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne, a obowiązującą ich podstawą będzie kwota 1080 PLN.
Nie korzystasz z ulg i preferencji w ZUS ? Podwyżka Cię NIE dotyczy
Przedsiębiorcy niekorzystający z ulg i preferencji w składkach na ubezpieczenie społeczne (opłacający tzw. duży ZUS) nie muszą się obawiać ich wzrostu od lipca. Podstawę wymiaru pełnych składek ZUS przedsiębiorcy stanowi 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na rok 2023 (4161 PLN) i nie jest ona zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dwie podwyżki ZUS w ciągu roku staną się normą?
Przedsiębiorcy korzystający z ulg i preferencji w składkach na ubezpieczenie społeczne muszą się przyzwyczaić do dwóch podwyżek w ciągu roku. W roku 2024 pensja minimalna również wzrośnie dwukrotnie, co bezpośrednio wpływa na wzrost wysokości preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne od stycznia 2024 i kolejny wzrost od lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2024 na poziomie 4242 PLN brutto w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku oraz 4300 brutto w okresie od lipca do grudnia 2024 roku.