Od 1 lipca wzrasta limit miesięcznych przychodów, do wysokości którego nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zmianą limitu, określonego w art. 5 ustawy Prawo Przedsiębiorców, osoby fizyczne mogą osiągać przychód do 2700 zł miesięcznie brutto w ramach tzw. działalności nierejestrowanej.
26 670 PLN bez rejestracji działalności i ZUS – czym jest działalność nierejestrowana?
W myśl ustawy Prawo przedsiębiorców, za działalność nierejestrowaną uznaje się działalność wykonywaną przez osoby fizyczne, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu poniższych kwot :
za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2023
– 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku |
1745 PLN brutto |
za okres od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2023
– 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku |
2700 PLN brutto |
Oznacza to, że wykorzystując w pełni powyższe limity, w roku 2023 osoba fizyczna może osiągnąć przychody nieprzekraczające 26 670 PLN bez obowiązku rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG. Brak obowiązków rejestracyjnych nie jest jedynym uproszczeniem związanym z działalnością nierejestrowaną. Zgodnie z art.5 ustawy Prawo przedsiębiorców, działalność nieewidencjonowana nie stanowi działalności gospodarczej. Zgodnie z powyższym, w myśl art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoba fizyczna osiągająca przychody w ramach działalności nierejestrowanej nie jest zobowiązana do opłacania składek ZUS, bo nie stanowią one tytułu do ubezpieczeń.
Brak rejestracji nie oznacza zwolnienia z PIT
Pomimo wielu ulg i uproszczeń związanych z podejmowaniem działalności nierejestrowanej, nie została ona zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym. Opodatkowaniu na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) podlega dochód, czyli różnica pomiędzy osiąganymi przychodami a prawidłowo udokumentowanymi kosztami ich uzyskania. Oznacza to, że prowadzący działalność nierejestrowaną mają prawo do kasowego (tj. w dacie rzeczywistej zapłaty) rozpoznawania kosztów związanych np. z zakupem surowców do produkcji sprzedawanych wyrobów. Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie powoduje jednak obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Przychody oraz koszty ich uzyskania z działalności nierejestrowanej należy wykazać na formularzu PIT-36 za dany rok i wpłacić należny podatek w terminie złożenia zeznania rocznego. Należy pamiętać, że uzyskany w ten sposób dochód, dla celów ustalenia stawki podatku (12% lub 32%), łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej np. dochody z umów o pracę, zlecenie czy o dzieło. Jednakże, przy opodatkowaniu dochodów na zasadach ogólnych obowiązuje kwota wolna od opodatkowania, która w roku 2023 wynosi 30 000 PLN. To mniej niż limit przychodów możliwych do osiągnięcia z działalności nieewidencjonowanej w bieżącym roku. Oznacza to, że osoba uzyskująca dochody tylko i wyłącznie z działalności nierejestrowanej, w maksymalnej możliwej wysokości, nie będzie zobowiązana do zapłaty z jej tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.
Działalność nierejestrowana nie dla wszystkich
Niestety, nie każdy może skorzystać z uproszczonej formy prowadzenia biznesu. Osoby fizyczne, które w przeciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat) prowadziły działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG nie mogą prowadzić działalności nierejestrowanej. Taką możliwość wyłącza również prowadzenie działalności wymagającej zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej oraz prowadzenie działalności zdefiniowanej w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.
Działalność nierejestrowana – czy to naprawdę minimum obowiązków?
Osoby fizyczne prowadzące działalność nierejestrowaną, oprócz obowiązku wykazania osiągniętych przez siebie dochodów w rozliczeniu rocznym oraz ewentualnej zapłaty podatku dochodowego, są zobowiązani do :
- prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży;
- wystawiania faktur i rachunków na żądanie kupującego;
- przestrzegania praw konsumentów (m.in. prawo do odstąpienia od umowy, reklamacji, zwrotu i obowiązek naprawy).
W związku z wyższym limitem miesięcznych przychodów lub z przedmiotem prowadzonej działalności nierejestrowanej, mogą pojawić się także dodatkowe obowiązki z tytułu prowadzenia działalności nieewidencjonowanej. O ile obrót zrealizowany w 2023 roku na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczyłby 20 000 PLN, osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może być zobowiązana do rozpoczęcia ewidencjonowania przychodów na kasie fiskalnej począwszy od 2024 roku. Jeśli w ramach prowadzonej przez siebie działalności nierejestrowanej, podatnik wykonywałby czynności niepodlegające zwolnieniu z podatku VAT (np. sprzedaż towarów kosmetycznych przez Internet), byłby zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik czynny VAT niezależnie od wartości sprzedaży. W konsekwencji musiałby pozyskać numer NIP, dopełnić wszelkich formalności związanych z rejestracją na potrzeby podatku VAT, prowadzić rejestry sprzedaży i zakupu oraz składać pliki JPK.
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Prowadzisz działalność nierejestrowaną? Pilnuj limitów przychodów!
Osoby fizyczne osiągające przychody z działalności nierejestrowanej powinny skrupulatnie pilnować miesięcznych limitów przychodów. W przypadku przekroczenia maksymalnych miesięcznych przychodów, działalność nierejestrowana zostanie uznana za działalność gospodarczą. Od momentu przekroczenia limitu przychodów, podatnik ma 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG.
Przedsiębiorco! Uważaj na działalność nierejestrowaną! To Ty zapłacisz ZUS!
Mogłoby się wydawać, że działalność nierejestrowana jest rozwiązaniem idealnym nie tylko dla dorabiających, ale także dla przedsiębiorców. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną ma obowiązek wystawienia faktury, którą przedsiębiorca rozpoznać kosztowo w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Bez „zbędnych” formalności. Niestety, współpraca z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną może zakończyć się obowiązkiem odprowadzenia składek ZUS od wypłaconego im wynagrodzenia. Powyższe wynika zarówno z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jak i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W myśl obowiązujących przepisów, podmiotami zobowiązanymi do uiszczania składek są również osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przepisy o działalności nierejestrowanej nie zmieniają ani ogólnych zasad z podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, ani ogólnych zasad podlegania ubezpieczeniom w związku z umową o pracę czy z umowami cywilnoprawnymi. Z powyższego wynika, że jeśli, zgodnie z art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorcy, działalność nieewidencjonowana nie jest uznawana za działalność gospodarczą, prowadząca ją osoba może zostać potraktowana na gruncie ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca i podlegać obowiązkowemu zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego przez nabywcę. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy w ramach prowadzonej działalności nierejestrowanej osoba fizyczna świadczy usługi. Usługobiorca jest zobowiązany do dopełnienia obowiązku zgłoszenia ZUS i odprowadzenia za taką osobę należnych składek, dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku zawarcia umowy zlecenie. Powyższy problem nie wystąpi w przypadku nabywania towarów i produktów od osób prowadzących działalność nieewidencjonowaną – nie ma obowiązku zgłoszenia w ZUS i odprowadzenia należnych składek ubezpieczeniowych.