Polscy przedsiębiorcy znaleźli się w trudnym położeniu, gdy po miesiącach zapewnień o nadchodzących obniżkach podatków i korzystnych zmianach w składce zdrowotnej, rząd zdecydował się zmienić kurs. Zapowiedzi, które wcześniej były odbierane jako przełomowe i obiecujące poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, okazują się jedynie mglistymi obietnicami. Wygląda na to, że przedsiębiorcy muszą się zadowolić wakacjami składkowymi w ZUS, o które mogą wnioskować już od 1 listopada 2024 roku. Czy to nie za mało? Jakie zmiany NIE wejdą w życie w 2025 roku?
Kwota wolna od podatku i progi podatkowe – bez zmian przez długie lata?
Jednymi z kluczowych obietnic wyborczych obecnego rządu było podniesienie kwoty wolnej od podatku i obniżka podatków. Po wyborach, dość szybko okazało się, że korzystne zmiany nie nastąpią w przeciągu obiecanych 100 dni, a w 2025 roku. Kolejne informacje wskazywały na to, że podwyższenie kwoty wolnej do 60 000 PLN wiązałoby się z likwidacją wszelkich dotychczasowych ulg i zwolnień podatkowych, a taka reforma mogłaby wejść w życie nie szybciej niż w 2026 roku. Dziś już wiemy, że do zmian w wysokości kwoty wolnej od podatku nie dojdzie do 2028 roku. Co więcej, nie ulegną zmianie również progi podatkowe. Takiej informacji nie znajdziemy w oficjalnych komunikatach medialnych rządu czy też w czołówkach serwisów informacyjnych. Wynika ona wprost z „Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 2025-2028”, przyjętego w październiku przez Radę Ministrów. Ten dokument, sporządzany przez Ministerstwo finansów, przedkładany jest co cztery lata Radzie Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej i zawiera szereg informacji finansowych, które obrazują rzeczywiste plany rządu na najbliższe lata. W rozdziale I.2. dokumentu Ministerstwo Finansów informuje, że rozpoczęcie redukcji deficytu w 2025 roku wspierać będzie utrzymanie progów PIT i kwoty wolnej od podatku. Oznacza to brak zmian w wysokości kwoty wolnej i progach podatkowych w 2025 roku. Co więcej, w planie rządzący zapowiadają utrzymanie na niezmienionym poziomie progów podatkowych w PIT w kolejnych latach, czy do 2028 roku.
Warto zwrócić uwagę, że utrzymywanie progów podatkowych na niezmienionym poziomie stanowi de facto zwiększenie realnych obciążeń podatkowej. Wysoka inflacja w połączeniu z corocznymi wzrostami nominalnej wysokości wynagrodzeń, w tym minimalnej pensji w gospodarce, spowoduje, że dochody coraz większej liczby Polaków będą opodatkowany w drugim progu podatkowym.
Nie będzie zryczałtowanej składki zdrowotnej
Przedstawiciele koalicji rządzącej szumnie zapowiadali powrót do zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiany miały wejść w życie już 2025 roku. Na przestrzeni ostatnich miesięcy Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia przedstawiały założenia zmian, podkreślając świadomość konieczności obniżenia składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Tymczasem w 2025 roku w zasadach naliczania składki zdrowotnej nie zmieni się praktycznie nic. Rząd ostatecznie zdecydował się jedynie na kosmetyczne zmiany istniejących już przepisów. Nowa ustawa przewiduje bowiem pozostawienie sposobu liczenia składki zdrowotnej na dotychczasowych zasadach, tj. jako procent od uzyskanego dochodu. Jedyna zmiana polega na wyłączeniu z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych. Nowe regulacje rozwiązują więc jedynie problem dodatkowego obciążenia składką ZUS pojedynczych transakcji zawieranych przez przedsiębiorców.
Zmiany w składce zdrowotnej bez konsultacji społecznych
Warto zwrócić uwagę na tryb procedowanych zmian w składce zdrowotnej. Projekt ustawy, która ma obowiązywać od 2025 roku jest procedowana w trybie odrębnym. Co to oznacza? Odrębny tryb procedowania z projektem dokumentu rządowego pozwala na pominięcie szeregu obowiązkowych etapów tj. uzgodnień międzyresortowych, opiniowania ustawy, czy konsultacji społecznych. Warto wspomnieć, że obecnie obowiązujący Regulamin pracy Rady Ministrów przewiduje, że rezygnacja z konsultacji społecznych możliwa jest jedynie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa, porządku publicznego, ochrony zdrowia lub ochrony środowiska. Z którymi z tych zagrożeń mamy do czynienia w przypadku projektu zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców?
ZUS od umów zlecenie w ramach działalności nierejestrowanej – bez zmian
Kolejną „zmianą w odwrocie” jest rezygnacja z uregulowania kwestii oskładkowania umów zlecenie zawieranych w ramach tzw. działalności nierejestrowanej. Korzystne zmiany pojawiły się w pierwszej wersji projektu ustawy, czym rządzący szumnie chwalili się wówczas w mediach. Niestety potrzebne firmom przepisy niespodziewanie zniknęły w kolejnej wersji projektu. W myśl ustawy Prawo przedsiębiorców, za działalność nierejestrowaną uznaje się działalność wykonywaną przez osoby fizyczne, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. W roku 2024 limity kształtują się następująco:
za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 |
3181,50 PLN brutto |
za okres od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2024 |
3225 PLN brutto |
Prowadzący działalność nierejestrowaną ma obowiązek rozliczyć osiągane przez siebie dochody w zeznaniu rocznym i zapłacić należny podatek dochodowy według skali podatkowej (12%, 32%). Dochody osiągane w ramach działalności nierejestrowanej, co do zasady, nie podlegają jednak oskładkowaniu składkami społecznymi i zdrowotnymi. Tak długo, jak długo przedmiotem działalności jest sprzedaż towarów. Niestety, problem pojawia się przy zakupie usług od osób prowadzących działalność nieewidencjonowaną. ZUS kwestionuje możliwość nieodprowadzania składek od usług wykonywanych przez prowadzących działalność gospodarczą powołując się na brak zmian w ogólnych zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym osób nieprowadzących działalność gospodarczą. Dlatego, zakup usług od osób prowadzących działalność nierejestrowaną wiąże się dla przedsiębiorcy z obowiązkiem zgłoszenia takiej osoby do ZUS oraz odprowadzeniem i zapłatą pełnych składek od otrzymanego przez niego wynagrodzenia. Planowane zmiany miały znosić nierówności w kwestii oskładkowania zakupów towarowych i usługowych dokonywanych od osób prowadzących działalność nierejestrowaną. Niestety, zniknęły z drugiej wersji projektu.
Ile zajmuje Tobie fakturowanie? W Faktura.pl najszybsi robią to w 30 sekund
Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Zapomniane obietnice
Rząd zdecydowanie zapomniał o obietnicach składanych przedsiębiorcom. Konsekwencje odczują wszyscy. Pozostawienie obciążeń publicznoprawnych na niezmienionym poziomie przy wysokich cenach energii, surowców czy usług, spowoduje kolejne wzrosty cen produktów i usług świadczonych przez przedsiębiorców. Za niesłowność rządu zapłacą więc konsumenci.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”