W 2023 roku każdy płatnik składek musi mieć konto PUE ZUS. Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozwala załatwić sprawy w ZUS przez Internet – z dowolnego miejsca i o każdej porze. Podpowiadam, jak wygląda rejestracja w ZUS PUE krok po kroku, a także sprawdzam, jakie korzyści daje takie konto.
Profil PUE ZUS – korzyści
Zanim wyjaśnię, jak wygląda Rejestracja w ZUS PUE, najpierw odniosę się do zalet, jakie daje taki profil. Z pewnością jest to spora korzyść dla ubezpieczonego i płatnika, ponieważ pozwala załatwić wiele spraw online przez Internet, tj.:
- dostęp do danych zgromadzonych w ZUS;
- przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych;
- składanie wniosków;
- korespondencja z ZUS;
- umawianie wizyt w oddziałach ZUS.
Z punktu widzenia osoby ubezpieczonej, a więc na przykład pracownika, platforma PUE ZUS pozwala sprawdzić m.in. informacje o stanie konta czy wystawionych zwolnieniach lekarskich. Ogromne korzyści odnosi także płatnik składek, na przykład przedsiębiorca, tj.:
- dostęp do podstawowych informacji (np. saldo, składki, deklaracje rozliczeniowe, osoby zgłoszone do ubezpieczenia);
- rozliczenia z ZUS;
- załatwianie spraw pracowniczych;
- składanie wniosków (np. o niezaleganiu z opłacaniem składek, udzielenie pełnomocnictwa, rozliczenie konta);
- dostęp do zaświadczeń lekarskich pracowników;
- zgłoszenie umów o dzieło;
- obsługa dokumentów ubezpieczeniowych poprzez aplikację ePłatnik.
Należy jednak podkreślić, że wysyłanie dokumentów i składanie wniosków przez PUE ZUS jest możliwe, jeżeli płatnik ma podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP. Jedno z tych narzędzi jest niezbędne, aby zweryfikować użytkownika.
Kto ma obowiązek założenia konta w PUE ZUS?
Wiele w stosunku do tego, kto musi mieć konto na PUE ZUS, zmieniła ustawa z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, tj.:
- przed zmianą przepisów obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób;
- po zmianie przepisów wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS.
Dotyczy to również tych przedsiębiorców, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie. Taki obowiązek mają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej. Ostateczny termin ustalono na 30 grudnia 2022 roku. Do tego dnia każdy płatnik powinien mieć profil na PUE ZUS.
Rejestracja w ZUS PUE w 3 krokach
Konto na PUE ZUS zawsze jest zakładane na osobę fizyczną, tj.:
- osoba fizyczna – należy założyć konto na siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowa);
- przedsiębiorca prowadzący działalność jako osoba fizyczna – system automatycznie przypisuje rolę płatnika do konta PUE ZUS, jeżeli dane są zgodne z danymi podanymi w zgłoszeniu płatnika składek;
- osoba prawna lub jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej – należy działać przez przedstawicieli (ustawowi lub statutowi) lub udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej (np. pracownik biura rachunkowego).
Rejestracja w ZUS PUE krok po kroku:
- Wejdź na stronę zus.pl i kliknij przycisk „Zarejestruj w PUE”.
- Wybierz sposób rejestracji (odrobinę inne formularze w wariantach „Dla Ciebie”, „Dla przedsiębiorców”, „Dla firm”).
- Zarejestruj profil – masz do wyboru profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny i bankowość elektroniczną (część formularza uzupełnia się automatycznie) lub klasyczną rejestrację (przycisk „Do rejestracji”, należy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola i w ciągu 7 dni potwierdzić tożsamość w placówce ZUS).
Ze swojej strony zalecam rejestrację profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub bankowością elektroniczną. Skorzystanie z tych metod nie wymaga wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W 2023 roku każdy płatnik składek musi mieć konto PUE ZUS, ponieważ jest to ustawowy obowiązek. Może zdarzyć się, że konto ma również płatnik, który nie zakładał go osobiście. Jest tak na przykład w przypadku płatników, którzy udzielili pełnomocnictwa (np. księgowej). Natomiast nie ulega wątpliwości, że profil na PUE niesie w sobie wiele korzyści dla przedsiębiorców, ale przydaje się także osom fizycznym będącym pracownikami, rencistami, emerytami itp.
Czytaj także:
Co w 2023 roku można odliczyć od podatku?
Co w 2023 roku zmienia się w naszych podatkach i finansach?
Najważniejsze zmiany podatkowe w 2022 roku. To pomoże Ci w rozliczeniu!