Rozliczasz swoje roczne zeznanie podatkowe i masz podatek należny do zapłaty? Jeżeli tak, pamiętaj, że cały podatek należny nie musi trafić do skarbu państwa. Każdego roku możesz przekazać niewielką część podatku na rzecz OPP, a więc organizacji pożytku publicznego. Co więcej, w związku z przepisami, jakie wprowadził tzw. Polski Ład, w 2023 roku po raz pierwszy możesz przekazać nie 1%, ale 1,5% należnego podatku. Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego. Nie zyskasz na tym finansowo, ale moralnie – jak najbardziej!
Kto może przekazać 1,5% podatku na OPP?
Jeżeli zastanawiasz się, jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego, najpierw musisz sprawdzić, czy możesz to zrobić. Tak więc 1,5% na rzecz wybranej organizacji OPP mogą przekazać podatnicy będący osobami fizycznymi, rozliczający się poprzez następujące formy opodatkowania:
- na zasadach ogólnych – skala podatkowa 12% do 120 000 zł i 32% dla nadwyżki ponad 120 000 zł;
- podatkiem liniowym w wysokości 19% niezależnie od dochodów;
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
- ryczałtem w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.
Pamiętaj, że na organizację pożytku publicznego przekazujesz maksymalnie 1,5% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. wówczas, kiedy:
- po wyliczeniu masz podatek do zapłaty – podatek należny jest wyższy niż suma zaliczek wpłaconych w ciągu roku;
- po wyliczeniu masz podatek do zwrotu – podatek należny jest niższy niż suma zaliczek wpłaconych w ciągu roku.
Oczywiście może wystąpić sytuacja, kiedy nie możesz przekazać 1,5% podatku należnego na OPP. Będzie tak, jeżeli w Twoim rozliczeniu podatkowym nie występuje podatek należny. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli w ciągu roku wysokość Twoich zarobków nie przekroczy kwoty wolnej od podatku. Przypominam, że od 1 stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Jeżeli więc w 2022 roku Twoje zarobki były niższe, nie masz możliwości, aby odprowadzić 1,5% na OPP.
Przekazanie 1,5% dla organizacji pożytku publicznego przez emerytów i rencistów
Swoje 1,5% podatku należnego przekazać mogą również emeryci i renciści. Oczywiście jedynie pod warunkiem, że ich świadczenia przekraczają kwotę wolną od podatku. Jednak, żeby to zrobić jako emeryt lub rencista:
- musisz samodzielnie wypełnić formularz PIT-37 lub złożyć oświadczenie PIT-OP;
- jeżeli otrzymasz od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożysz wniosku PIT-OP – fiskus automatycznie przekaże kwotę 1,5% podatku należnego na OPP wskazaną w zeznaniu lub korekcie za poprzedni rok podatkowy (automatyczna akceptacja wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy).
Przeczytaj też: „Ulga na Internet – jak odliczyć Internet krok po kroku„
Jak przekazać 1,5% podatku na OPP przez firmę?
Swoje 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą przekazywać wyłącznie osoby fizyczne. Nie mają takiej możliwości osoby prawne (m.in. spółki, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa państwowe). Dlatego w przypadku firm 1,5% należnego podatku dochodowego mogą przekazać:
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych;
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym.
1,5% na OPP – co tracisz, co zyskasz?
Jak zauważyłem wyżej, przekazanie 1,5% na rzecz OPP jest dla Ciebie obojętne finansowo. Nic nie zyskujesz, ale też nic nie tracisz. Dlatego każdy podatnik musi samodzielnie ocenić, czy warto przekazywać do 1,5% należnego podatku na konto organizacji pożytku publicznego.
Moim zdaniem jest to zasadne. To zysk moralny. W innym wypadku cała kwota trafi do Skarbu Państwa. Tymczasem każdy podatnik ma w swoim otoczeniu wiele organizacji, które mają problemy finansowe, a 1,5% z zeznania podatkowego może stanowić dla nich nie lada pomoc finansową (np. schroniska, fundacje).
Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w rocznym zeznaniu podatkowym?
Przekazania 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego – na Twój wniosek w zeznaniu podatkowym, korekcie zeznania lub oświadczeniu PIT-OP – dokonuje naczelnik urzędu skarbowego właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Twoim zadaniem jest:
- wpisać numer KRS organizacji OPP;
- wyliczyć i wpisać przekazywaną kwotę (nie może przekroczyć 1,5% podatku należnego i jest zaokrąglana do pełnych dziesiątek groszy w dół).
Dodatkowo w specjalnej rubryce możesz określić konkretny cel szczegółowy. Nie jest to jednak informacja zobowiązująca dla OPP. Wprawdzie organizacja otrzyma informację, na jaki cel powinna przeznaczyć środki od podatnika, ale i tak wystarczy, że otrzymane pieniądze rozdysponuje na cele statutowe.
Możesz też, chociaż to dobrowolne, ujawnić OPP swoje dane osobowe. Jeżeli nie wyrazisz na to zgody, organizacja nie otrzyma Twoich danych identyfikacyjnych.
Ważne, że wyliczoną kwotę (nie więcej niż 1,5% podatku należnego), można skierować na rzecz wyłącznie jednej organizacji. Nie masz możliwości rozbicia kwoty na kilka OPP. Wyjątkiem jest składanie więcej niż jednej deklaracji podatkowej (np. PIT-36 i PIT-39). Wówczas w każdej z nich można wybrać tą samą lub inną organizację.
Pamiętaj, że:
- zeznanie podatkowe musisz złożyć przed upływem określonego terminu (w 2023 roku do 2 maja);
- korektę musisz złożyć w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (w 2023 roku do 2 czerwca);
- zapłata podatku należnego w pełnej wysokości musi nastąpić nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (nie dotyczy zaległości podatkowej, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską Spółkę Akcyjną za polecenie przesyłki listowej – 8,70 zł; wyższa zaległość musi zostać opłacona).
Przeczytaj też: „Rozliczenie z małżonkiem – jak rozliczyć PIT-37, korzyści, progi podatkowe„
Jak wybrać organizację pożytku publicznego do przekazania 1,5% podatku?
Listę OPP, którym możesz przekazać 1,5% podatku, znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Same organizacje do 30 czerwca roku po roku podatkowym muszą przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego swój numer rachunku bankowego.
SPRAWDŹ TUTAJ: Wykaz OPP – 1,5%
Pamiętaj, aby podać poprawne dane organizacji, w szczególności numer KRS.
Jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego w usłudze Twój e-PIT?
Jeżeli swoje zeznanie roczne rozliczasz w usłudze Twój e-PIT, w rozliczeniu podatkowym automatycznie pojawi się OPP wybrana rok wcześniej. To samo dotyczy wskazanego celu. Oczywiście możesz zmienić te dane i wybrać inną OPP lub zmienić cel szczegółowy.
Przekazanie 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT krok po kroku:
- Wejdź na stronę podatki.gov.pl.
- Kliknij przycisk „e-Urząd Skarbowy”.
- Dokonaj logowania (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna, aplikacja mObywatel, dane identyfikacyjne).
- Kliknij usługę Twój e-PIT.
- W rubrykach dla OPP możesz wybrać lub zmienić organizację pożytku publicznego i cel szczegółowy.
Podsumowując, warto wiedzieć, jak przekazać 1,5% podatku PIT na rzecz organizacji pożytku publicznego i robić to rokrocznie. Szczególnie że kwota zadeklarowana na rzecz OPP w żaden sposób nie wpływa na kwotę niedopłaty czy nadpłaty. Koszt jest żaden, a wokół nas nie brakuje organizacji, dla których pieniądze z zeznań podatkowych stanowią duży zastrzyk gotówki. Warto dołożyć swoją cegiełkę i okazać wsparcie wybranej organizacji pożytku publicznego, oddając 1,5% podatku dla OPP.
Więcej o rozliczeniu PIT przeczytasz TUTAJ