Od wielu miesięcy jednym z gorących tematów gospodarczych są masowe zwolnienia w polskich zakładach pracy. Niektórzy ekonomiści i politycy próbują tonować nastroje wskazując, że na poziomie ogólnopolskim bezrobocie jest na zadowalającym, niskim poziomie, ale nie zmienia to tego, że od początku roku tysiące osób straciło już pracę, a kolejne etaty mają być wygaszane w najbliższych miesiącach. O tym, że masowe zwolnienia to realny problem, świadczy poniższa lista planowanych lub przeprowadzonych zwolnień, które w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przebiły się do opinii publicznej.
PKP Cargo – 4142 osoby
Ogromne zwolnienia grupowe zapowiedział zarząd PKP Cargo. Powodem tak radykalnych działań jest fatalna sytuacja finansowa spółki, rosnące koszty i malejące przychody. PKP Cargo przechodzi obecnie procedurę naprawczą przewidzianą przez prawo restrukturyzacyjne. Dla części z przeznaczonych do zwolnienia 4142 osób praca ma znaleźć się w spółkach powiązanych lub zależnych od PKP Cargo.
Sprawdź ranking firm faktoringowych
Carrefour – 951 osób
Sieć marketów Carrefour w ciągu ostatniego roku zwolniła 951 osób, co jest związane z zamknięciem niemal 100 sklepów. Z drugiej strony francuski gigant przedstawił plany otwarcia wielu nowych sklepów i nie jest wykluczone, że część zwolnionych osób znajdzie w nich pracę. Na ten moment nie opublikowano danych, czy faktycznie doszło do takiego przepływu pracowników.
Czytaj także: Kerfuś zrobił furorę! Czy niedługo jedynymi ludźmi w sklepach będą klienci?
Agencja Rozwoju Przemysłu – 700 osób
Masowe zwolnienia w Agencji Rozwoju Przemysłu różnią się nieco od innych opisywanych w tym artykule. Są efektem wykonanego przez nową władzę audytu wykazującego niegospodarność i liczne naruszenia obowiązujących przepisów. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami pracę stracili członkowie zarządów i rad nadzorczych ze 119 spółek podlegających Agencji.
Levi Strauss & Co. – 650 osób
W kwietniu tego roku międzynarodowy koncern Levi Strauss & Co. zajmujący się produkcją odzieży ogłosił, że zamierza zamknąć swój zakład w Płocku do połowy czerwca 2024 r. Oznaczało to utratę zatrudnienia przez 650 osób. Na dziś sprawa jest rozwojowa, ponieważ pojawił się nieujawniony jeszcze inwestor, który już rekrutuje byłych pracowników Levisa do nowej działalności prowadzonej w tym samym miejscu, co ich dotychczasowy zakład pracy.
Polska Grupa Górnicza – 435 osób
Masowe zwolnienia zapowiedziała Polska Grupa Górnicza. Chodzi o 435 osób, które przed 1 lipca 2024 r. nabyły uprawnienia emerytalne. Przedsiębiorstwo chce w ten sposób ograniczyć koszty działalności, jednocześnie nie pozbawiając dochodów górników, którzy nie mogą jeszcze przejść na emeryturę. W ten sposób zarząd PGG próbuje dotrzymać zapisów umowy społecznej dla górnictwa.
ABB – 400 osób
Niedawno plany zamknięcia fabryki w Aleksandrowie Łódzkim ogłosiła firma ABB zajmująca się produkcją silników niskich napięć. Podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw, ABB także powołuje się na zawirowania na rynku oraz sytuację geopolityczną. Według planu 400 osób ma stracić pracę do końca tego roku.
Yazaki Automotive Products Poland – 230 osób
Niedawno o chęci zwolnienia 230 osób, czyli niemal całej załogi, poinformowało przedsiębiorstwo Yazaki Automotive Products Poland. Firma ta zajmuje się produkcją wiązek elektrycznych do samochodów, niedawno wykonywała kontrakt na dostawę podzespołów do pojazdów Maserati. Powodem zwolnień jest brak kolejnych kontraktów.
Generator Produkcja Opole – 200 osób
Generator Produkcja Opole to firma zajmująca się produkcją turbin wiatrowych dla niemieckiej spółki. Pod koniec lipca tego roku pracownicy nagle dowiedzieli się o zamknięciu całego zakładu i zakończeniu działalności w Polsce. Części z nich władze zaproponowały przeprowadzkę do Niemiec, ponieważ to tam ma przejść produkcja. Mimo istnienia związków zawodowych w przedsiębiorstwie, sprawa wydaje się definitywnie przesądzona.
OTCF – 130 osób
OTCF to właściciel popularnej marki odzieżowej 4F. W czerwcu tego roku ogłosił, że musiał zwolnić 130 pracowników. Decyzja ta była spowodowana pogarszającą się sytuacją gospodarczą oraz nietrafionymi decyzjami kreatywnymi w kontekście sprzedawanych kolekcji ubrań. Spółka w 2023 roku poniosła stratę w wysokości prawie 17,5 mln zł.
Carier Global Corporation – 100 osób
Na początku lipca tego roku dowiedzieliśmy się o planach firmy Carier Global Corporation dotyczących zamknięcia fabryki w Gnieźnie i zwolnienia ponad 100 pracowników. Przedsiębiorstwo produkujące urządzenia pod marką Toshiba zdecydowało o likwidacji fabryki i skoncentrowaniu się na rozwijaniu zakładu w Legnicy.
Bioetanol AEG – 55 osób
Z uwagi na likwidację firmy Bioetanol AEG, pracę stracą wszyscy pracownicy zakładu w Chełmży, czyli 55 osób. Przedsiębiorstwo produkujące alkohol etylowy i wyroby na jego podstawie upadło przez złą sytuację na rynku i karę za nieodebrane dostawy. Obecnie trwa szacowanie majątku przez syndyka.
Sirio – 50 osób
Spółka Sirio to podmiot powiązany z produkcją samochód marki Fiat. Ma siedzibę w Bielsku-Białej, a jej głównym zadaniem jest świadczenie usług na rzecz Fiata w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego. W związku z masowymi zwolnieniami w innych spółkach z grupy kapitałowej (m.in zwolnienie prawie 500 pracowników zakładów Fiata w Bielsku-Białej), redukcja zatrudnienia musi dotknąć także 50 pracowników spółki Sirio.
To nie koniec zwolnień?
Wskazane wyżej dane jednoznacznie potwierdzają, że w ostatnim czasie zwolnionych zostało wiele osób, a kolejne masowe zwolnienia są w planach. Jeśli jednak mielibyśmy wyciągnąć z tego jakieś wnioski, warto przyjrzeć się danym. Według stanu na maj tego roku grupowe zwolnienia planowało 175 firm i miały one objąć ponad 16 tysięcy pracowników. To ósmy najniższy wynik w ciągu ostatnich 21 lat. Nastroje tonowała niedawno także lewicowa ministra Agnieszka Dziemanowicz-Bąk. Wskazywała, że skala zwolnień nie odbiega od poziomu, który miał miejsce w ubiegłych latach. Pomimo tego ogłoszono uruchomienie 50 mln zł z Funduszu Pracy, które mają zostać przeznaczone na programy celowe dla powiatów, w których dochodzi do masowych zwolnień.
Długie terminy płatności na fakturach?
Nie czekaj, otrzymaj płatność w 24h!
Finansowanie do 15 MLN zł
Finansowanie w eFaktor to:
➔ Zaliczka do 100%
➔ Pieniądze z faktury w 24 godziny na koncie
➔ Oszczędność i pewność pieniędzy tu i teraz
To jednak dane z pierwszej połowy tego roku. Pogarszająca się koniunktura może sprawić, że proces masowych zwolnień przyspieszy. Wiele będzie zależeć od sytuacji międzynarodowej oraz zdolności polskiej gospodarki do reagowania na kolejne kryzysy.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Biznes pod lupą”