W polskiej i międzynarodowej gospodarce wiele się ostatnio dzieje. Postanowiliśmy w związku z tym przedstawiać w pigułce wybór wydarzeń z ostatniego tygodnia, które miały mniejszy lub większy wpływ na prowadzenie w Polsce biznesu. W dzisiejszym wydaniu numerem jeden zdecydowanie jest nowa koncepcja rządu dotycząca CPK. Uwagę warto także zwrócić na problemy polskich spółek publicznych i ich zarządów, a także optymistyczne wieści z USA.
Nowa odsłona CPK
Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia było ogłoszenie przez rząd nowej odsłony planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Premier Donald Tusk przedstawił koncepcję „Y”, która polega na stworzeniu kolei dużych prędkości łączących Łódź i Warszawę, a następnie rozgałęziających się w kierunku Poznania i Wrocławia. Główny port lotniczy w Baranowie pozostał w planach koalicji rządzącej, ale jego postać ma zostać urealniona. Dodatkowo rząd chce modernizować lotniska regionalne wskazując, że niekomfortowe dla podróżnych będzie dojeżdżanie z każdego miejsca Polski do jednego portu lotniczego. Według planów lotnisko w Baranowie ma obsługiwać 34 miliony pasażerów rocznie, zaczynając od 2032 r. Kluczowym elementem projektu CPK ma być także intensywny rozwój Polskich Linii Lotniczych.
Problemy PKP Cargo
PKP Cargo (spółka i grupa o tej samej nazwie) to operator kolejowych przewozów towarowych w Polsce i jeden z liderów UE w tej branży. Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się jednak pogłoski o problemach spółki. W niedzielę pojawiła się informacja, że zarząd PKP Cargo zdecydował o złożeniu wniosku do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego. To jedna z form restrukturyzacji, która ma doprowadzić do uratowania spółki i uchronić ją przed upadłością. Wniosek związany jest z trudną sytuacją finansową PKP Cargo i ryzykiem utraty płynności finansowej.
Wakacyjne tankowanie
Przez całą końcówkę czerwca w mediach pojawiały się informacje o planowanych promocjach i obniżkach na stacjach paliw w związku ze zbliżającymi się wakacjami. Orlen zapowiedział obniżenie ceny paliwa EFECTA o 35 gr na litrze, bp Polska i Circle K Polska mówiły o 30 gr na litrze, a Shell i MOL Polska o nawet 40 gr na litrze. Oczywiście obniżki związane są z rozwojem programów lojalnościowych, obwarowane są także innymi warunkami.
Ogromne zwolnienia w Lear Corporation
Lear Corporation to amerykańska firma zajmująca się produkcją komponentów dla samochodów. Posiada spory polski oddział w Pikutkowie koło Wrocławia. W poprzednim tygodniu firma zapowiedziała, że planuje zwolnić 960 z 1,1 tys. osób zatrudnionych w zakładzie mat grzewczych. Firma swoją decyzję uzasadnia zmianami na rynku i przeniesieniem produkcji do Tunezji. Z przekazów medialnych wynika, że niedługo w związku z podjętą decyzją dojdzie do konfrontacji ze związkami zawodowymi.
Decyduje się przyszłość poznańskiego dworca
W ostatnim tygodniu głośno zrobiło się o poznańskiej Avenidzie – dworcu głównym połączonym ze sporej wielkości galerią handlową. W Poznaniu od lat trwają dyskusje nad poprawą komunikacji na dworcu, ponieważ Avenida nie funkcjonuje prawidłowo, zwłaszcza z perspektywy pasażerów. Władze miasta myślą nad renowacją zabytkowego budynku dworca znajdującego się dokładnie pośrodku torów kolejowych, która jest jedną z kilku dostępnych opcji. Według właścicieli Avenidy, plany nie uwzględniają likwidacji samej galerii handlowej.
Pisowskie zarządy spółek nie dostają absolutorium
Miniony tydzień obfitował w walne zgromadzenia właścicieli spółek publicznych, czyli głównie (ale nie tylko) Skarbu Państwa. Zgromadzenia decydowały m.in. o udzieleniu absolutorium zarządom, które kierowały spółkami w 2023 roku. Udzielenie absolutorium jest pozytywną oceną działalności zarządu w poprzednim roku obrotowym spółki. W związku z gigantycznymi długami Poczty Polskiej absolutorium nie uzyskali wszyscy pisowscy członkowie zarządu. To samo spotkało pięciu członków PKP Cargo, o którym pisałem już wyżej. Najbardziej medialnym było jednak z pewnością zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu, którzy w miniony wtorek nie udzielili absolutorium całemu zarządowi kierowanemu przez Daniela Obajtka. Brak absolutorium otwiera m.in. drogę do pozywania członków zarządu za szkody wyrządzone spółce.
Pożar na terenie terminala w Sławkowie
W poprzedni piątek polskie media obiegła wieść o wybuchu groźnego pożaru na terenie terminala w Sławkowie, gdzie płonęły zbiorniki z paliwem. Terminal LHS uznawany jest za jedną z kluczowych firm dla polskiej gospodarki, ponieważ odpowiada za linię kolejową łączącą Polskę i Ukrainę, którą transportuje się towary bez konieczności ich przeładowywania. Na ten moment nie wykluczono żadnej wersji dotyczącej tego, jak doszło do pożaru, a swoje czynności wykonują ABW i Policja.
Wieści z parlamentu
Końcówka czerwca zaowocowała szeregiem decyzji Sejmu istotnych z perspektywy przedsiębiorców. Do prac w dwóch komisjach trafił projekt liberalizacji zakazu handlu w niedzielę. Z drugiej strony w śmietniku znalazła się tzw. ustawa antyflipperska, która miała ograniczyć krótkoterminowy handel nieruchomościami. W piątek uchwalono także nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wprowadza do polskiego porządku prawnego unijne przepisy. Wbrew apelom polskich wydawców medialnych, nowelizacja nie uwzględnia zapisów, które wzmocniłyby ich pozycję w relacji z monopolistami technologicznymi pokroju Google. Dodatkowo Ryszard Petru, szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, zapowiedział projekt ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników.
Czytaj więcej o zmianach w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców
Stagnacja w branży budowlanej
W poniedziałek GUS ogłosił kolejne dane statystyczne dotyczące branży budowlanej. Główny wypływający z nich wniosek nie jest dobry – w maju 2024 r. produkcja budowlano-montażowa spadła o 6,5%. Spadek jest znacznie większy niż oczekiwany przez ekspertów i dotyczy wszystkich działów budownictwa. Zdaniem analityków wpływ na taki wynik mają przede wszystkim problemy branży mieszkaniowej oraz powolne realizowanie projektów związanych z KPO.
Czytaj więcej o korzyściach KPO dla MŚP
Nowa rzeczniczka przedsiębiorców
Z bardziej optymistycznych informacji – premier Donald Tusk powołał nowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Została nim Agnieszka Majewska, która przez 5 lat pełniła funkcję Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku. Nowa rzeczniczka ukończyła studia z zakresu prawa, administracji i podatków, jest także wpisana na listę radców prawnych. Możemy w związku z tym mieć nadzieję, że znając realia małych i średnich przedsiębiorców będzie realnym wsparciem dla prowadzonych przez nich działalności gospodarczych.
Inflacja w czerwcu
GUS kilka dni temu opublikował także nowe dane dotyczące inflacji. Zgodnie z nimi ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły rok do roku o 2,6%. W maju wzrost ten wynosił 2,5%. To jednak nie koniec. Zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach inflacja będzie dalej rosła, ponieważ odmrażane będą ceny nośników energii. Między innymi te przewidywania sprawiają, że od dłuższego czasu Rada Polityki Pieniężnej nie obniża stóp procentowych.
Możliwa interwencja Europejskiego Banku Centralnego
W międzynarodowej gospodarce głośno zrobiło się ostatnio o możliwej interwencji Europejskiego Banku Centralnego w związku z prognozowanymi wynikami wyborów we Francji. Z uwagi na obawy wynikające z dobrych sondaży narodowców, w ostatnim czasie wyprzedawane były francuskie obligacje. Jeśli trend ten się utrzyma, sytuacja gospodarcza Francji może się szybko pogorszyć i konieczne będzie rozpoczęcie skupowania długów tego kraju przez EBC.
Spadek inflacji w USA
Optymistyczne wieści napłynęły z gospodarki amerykańskiej. Opublikowany niedawno wskaźnik inflacji PCE (basowych wydatków konsumpcyjnych) za maj 2024 r. obniżył się o 0,1 punktu procentowego względem poprzedniego miesiąca i wyniósł 2,6%. Specjaliści wskazują, że może to być sygnał do podjęcia działań przez Fed (System Rezerwy Federalnej USA) polegających na obniżce stóp procentowych. Ulżyłoby to wciąż zmagającej się z dużymi problemami amerykańskiej gospodarce.