Galopująca cyfryzacja pochłania coraz więcej dziedzin życia i staje się codziennością Polaków. Nic więc dziwnego, że nie omija także biznesu. Już od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą testować wystawianie faktur w KSeF. Od 1 lipca 2024 r. sytuacja ta stanie się powszechna. Nie wszystkie faktury będą jednak wymagały e-fakturowania. Wyjaśniamy, kto będzie zwolniony z wystawiania faktur w postaci ustrukturyzowanej.
Obowiązkowe e-Faktury: czy właściwie jest Krajowy System e-Faktur?
Wystawienie elektronicznych faktur ustrukturyzowanych i korzystanie z KSeF jest możliwe w naszym kraju już od dłuższego czasu. Póki co, podatnicy mogą na zasadzie dobrowolności wystawiać, otrzymywać oraz przechowywać faktury elektroniczne za pomocą zintegrowanej platformy, zarządzanej przez Ministerstwo Finansów, jaką jest KSeF. Głównym założeniem jest tu nie tylko ułatwienie całej obsługi e-fakturowania, ale także lepsze zwalczanie oszustw związanych z uchyleniem się od płacenia podatku VAT.
Wielu przedsiębiorców zdążyło się już przez ostatnie dwa lata przyzwyczaić do tego systemu. Jeśli jednak Ty, Drogi Czytelniku nie jesteś do końca do niego przekonany i obawiasz się tej formy fakturowania — podpowiadamy: nadchodzące zmiany nie obejmą każdego.
Kogo dotyczy obowiązek korzystania z systemu e-fakturowania?
Zasada dobrowolności w korzystaniu z KSeF przestanie obowiązywać 1 lipca 2024 r., wówczas wszystkie transakcje B2B i czynni podatnicy VAT będą zobowiązani do korzystania z KSeF. Od 1 stycznia 2025 roku obowiązek ten obejmie także podatników zwolnionych z VAT.
Korzyści wprowadzenia nowego sposobu fakturowania
W zasadzie korzysta na tym każdy, kto ma styczność z e-fakturowaniem. Dla przedsiębiorców to możliwość sprawniejszego fakturowania, usprawnienia księgowości poprzez automatyzację jej procesów, ograniczenia liczby błędów. Ponadto e-faktura to także oszczędność czasu, sprawniejsza wymiana danych czy większe bezpieczeństwo. Dla państwa to z kolei lepsza kontrola skarbowa i eliminowanie oszustw podatkowych.
E-faktury od i dla zagranicznych podmiotów
W przypadku faktur od zagranicznych przedsiębiorców, zazwyczaj nie jest wymagane korzystanie z KSeF. Jednakże już przedsiębiorcy zagraniczni, których działalność na terenie naszego kraju to czynny udział w dostawie towarów lub usług, są zobowiązani do korzystania z KSeF. W przypadku polskich przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury zagranicznych podmiotom, obowiązek ten wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Co ważne, warto upewnić się, że kontrahent ma dostęp do KSeF. Jeśli tak nie jest, każda faktura powinna zawierać dodatkowy kod QR.
Rozpocznij fakturowanie z intuicyjnym programem do faktur
Czego obecnie nie obejmuje Krajowy System e-Faktur?
Do końca 2024 r. będzie możliwe wystawianie faktur przy pomocy kas i drukarek fiskalnych w takiej formie, jaką znamy obecnie. Obecnie, a także po 1 lipca i 31 grudnia 2024 r. Krajowy System e-Faktur nie będzie obejmował:
- faktur konsumenckich,
- faktur wystawianych przez podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą w naszym kraju, ale nie ma w nim siedziby ani stałego miejsca prowadzenia tejże działalności,
- faktur wystawianych przez podatnika zagranicznego, który może wykazać posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (VAT-fixed establishment), ale nie uczestniczy w dostawie towarów lub usług,
- biletów jednorazowych wystawionych pasażerowi bez względu na środek transportu i odległość, które pełnią rolę faktur,
- biletów jednorazowych potraktowanych jako faktura za przejazd autostradą płatną.
- faktur wystawionych dla podmiotów, które na co dzień korzystają z procedur szczegółowych (OSS i IOSS).
Podsumowanie
Rewolucyjne zmiany zachodzące w systemie fakturowania od dawna są wprowadzane na całym świecie, wydeptując ścieżkę, dla tych krajów, w których wystawienie elektronicznych faktur ustrukturyzowanych nie stało się jeszcze czymś powszechnym. Od 1 lipca 2024 r. duże zmiany czekają polskich przedsiębiorców, którzy w większości zdążyli już przyzwyczaić się do postępującej cyfryzacji. Nie obejmą one jednak wszystkich i niektóre podmioty zyskają więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości.
Więcej o Krajowym Systemie e-Faktur przeczytasz TUTAJ
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych