Krajowy System e-Faktur (KSeF) ma zgodnie z założeniem stanowić narzędzie służące uszczelnianiu systemu podatkowego. Obowiązek e-fakturowania nałożony zostanie zarówno na przedsiębiorców odprowadzających VAT, jak i na tych z niego zwolnionych (niezależnie czy chodzi o zwolnienie przedmiotowe, czy podmiotowe). Obowiązek korzystania z KSeF przez mniejsze firmy zwolnione z VAT ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Czy mali i średni przedsiębiorcy będą jednak musieli przystąpić do systemu nieco wcześniej?
Założenie ustawy o KSeF
Ustawa o KSeF została już przyjęta przez Sejm i przekazana do prac w Senacie. Ma ona stanowić jeden z elementów prowadzących do uszczelnienia polskiego systemu podatkowego, m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku e-fakturowania. Podatnicy mogą już dobrowolnie korzystać z KSeF, a od 1 lipca 2024 roku przystąpienie do systemu będzie obowiązkowe. Małe i średnie firmy zwolnione z VAT korzystanie z niego będą zaś musiały rozpocząć 1 stycznia 2025 roku.
Czym jest KSeF?
KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur to specjalny program informatyczny stworzony i wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Zapewnia on przedsiębiorcom możliwość wystawiania oraz odbierania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych. Przedsięwzięcie to ukierunkowane jest na to, aby wszystkie faktury generowane przez firmy w Polsce trafiały w jedno miejsce. Przedsiębiorcy za pośrednictwem KSeF mogą wystawiać faktury w formacie XML, wykorzystując w tym celu zintegrowane oprogramowanie księgowo-finansowe.
Obowiązek przystąpienia do KSeF dla podatników zwolnionych z VAT nastąpi wcześniej niż zakładano?
Choć z przepisów jasno wynika, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT będą zobowiązani do przystąpienia do KSeF dopiero od stycznia 2025 roku, to coraz częściej można spotkać się z opiniami, że w praktyce krok ten będą musieli poczynić nieco wcześniej.
Podatnicy zwolnieni z VAT, kupujący od czynnego płatnika, wystawioną fakturę będą musieli odebrać w systemie KSeF. Przypomnijmy, że dla przedsiębiorców odprowadzających VAT będzie on obowiązkowy od 1 lipca 2024. Podatnicy już teraz mogą korzystać z KSeF i za pośrednictwem tego systemu wystawiać faktury ustrukturyzowane w formacie XML. Wymagana jest jednak zgoda odbiorcy faktury na otrzymywanie jej właśnie tą drogą. Sytuacja zmieni się jednak 1 lipca 2024 roku. Od tej daty takowa zgoda nie będzie już potrzebna.
Co to oznacza w praktyce? Choć teoretycznie przedsiębiorcy zwolnieni z VAT będą zobowiązani przystąpić do KSeF dopiero w styczniu 2025 roku, to fakturę wystawioną przez podatnika VAT po 1 lipca 2024 automatycznie otrzymają do odbioru w systemie KSeF. Podmioty zwolnione z VAT, niezależnie czy chodzi o zwolnienie podmiotowe, czy przedmiotowe, wystawianie faktur za pośrednictwem KSeF rozpoczną dopiero 1 stycznia 2025, jednak w systemie powinny zarejestrować się przynajmniej pół roku wcześniej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dany przedsiębiorca nie dokonuje zakupów, a prowadzi jedynie sprzedaż. Wówczas może przystąpić do systemu zgodnie z powyższą datą.
Niemniej jednak zarówno płatnicy VAT, jak i firmy z niego zwolnione, powinny odpowiednio wcześnie zaznajomić się z działaniem systemu KSeF. Pozwoli to przygotować się na nadchodzące zmiany, a co za tym idzie, uniknąć niepotrzebnego chaosu w procesie zarządzania fakturami.
Jak wystawiać e-faktury?
E-faktury można wystawić wyłącznie za pośrednictwem Krajowego Systemu E-Faktur lub platform przez niego akredytowanych, takich jak program do faktur Faktura.pl. Ta platforma umożliwia Ci łatwe i szybkie wystawianie faktur, a także bezproblemowe zarządzanie wszelkimi kwestiami księgowymi. Poza tym platforma oferuje bezpłatny okres próbny i dostęp do wszystkich funkcji w ciągu 30 dni od rejestracji. Więcej o programie i jego integracji z KSeF przeczytasz TUTAJ.
Więcej o Krajowym Systemie e-Faktur przeczytasz TUTAJ
PLANUJESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?
To zupełnie normalne. Aby skutecznie inwestować potrzebujesz wiedzy, zdobywanej przez wiele lat. Co więcej, wymaga to wiele cierpliwości i mądrych decyzji. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ebook: „Inwestowanie dla początkujących. Przegląd szans inwestycyjnych 2023/24.”, z którego dowiesz się w co warto obecnie inwestować, a także będziesz mógł sprawdzić jakie są obecnie opcje na rynku. Chcemy pomóc Ci efektywnie zarabiać pieniądze i wyposażymy Cię w wiedzę o:
✅ Jak zacząć inwestować i skąd czerpać wiedzę?
✅ W co warto dziś inwestować?
✅ Jakimi branżami warto się zainteresować?
✅ Złoto, bitcoin, surowce – na co zwrócić uwagę?
✅ W co inwestować małe kwoty?