Jeżeli tutaj jesteś, najprawdopodobniej zastanawiasz się, czym jest usługa Twój e-PIT oraz jak rozliczyć PIT przez Internet. Jak się za chwilę przekonasz, cała procedura jest szybka i prosta. Jeżeli będziesz postępować zgodnie z poniższą instrukcją, złożenie zeznania podatkowego nie będzie już męczącym obowiązkiem. Wręcz przeciwnie – nie będziesz mieć z tym żadnego problemu. Przeprowadzę Cię przez tę procedurę etap po etapie.
Twój e-PIT – co to za usługa?
Zanim podpowiem, jak rozliczyć PIT przez Internet krok po kroku, najpierw muszę odnieść się krótko do samej usługi Twój e-PIT. To usługa, której twórcą jest Ministerstwo Finansów. Twój e-PIT wystartował 15 lutego 2019 roku. Co jest najważniejsze, to usługa dla wybranych podatników, którzy nie muszą już samodzielnie rozliczać zeznania podatkowego. Rokrocznie robi to za nich Ministerstwo Finansów, a właściwie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).
Mimo wielu kontrowersji związanych z usługą, dla wielu podatników na pewno jest to narzędzie warte uwagi, ponieważ nie mają oni obowiązku składania deklaracji. Z drugiej strony warto sprawdzić, czy PIT online wypełniony z urzędu nie zawiera błędów. Poza tym automatyczne wypełnienie deklaracji może się nie sprawdzić, jeżeli chcesz skorzystać z jakiejś ulgi podatkowej. Pamiętaj również, że od 2023 roku – dla rozliczenia roku podatkowego 2022 – możesz przekazać już 1,5% (wcześniej 1%) na organizację pożytku publicznego (OPP).
Oczywiście w dalszym ciągu możesz rozliczyć się w sposób tradycyjny i swój PIT złożyć w urzędzie skarbowym. Inna opcja, która daje najmniejsze ryzyko błędu, to skorzystanie z pomocy eksperta finansowego. Przypominam, że z tego powodu dla naszych czytelników przygotowaliśmy specjalną ofertę!
Jakie deklaracje można złożyć online przez usługę Twój e-PIT?
Początkowo usługa Twój e-PIT pozwalała złożyć jedynie deklaracje PIT-37 oraz PIT-38. Jednak usługa jest stale poszerzana i w 2023 roku można rozliczyć poprzez Twój e-PIT przez Internet następujące zeznania podatkowe:
- PIT-37 – najpopularniejsza deklaracja podatkowa rozliczana przez ponad 80% podatników. To PIT dla osób fizycznych uzyskujących dochód za pośrednictwem płatników (m.in. z tytułu umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, emerytury czy renty) i opodatkowanych na zasadach ogólnych (skala podatkowa: I próg – 12% do dochodów w wysokości 120 000 zł, II próg – 32% dla nadwyżki dochodów powyżej 120 000 zł).
- PIT-38 – deklaracja przeznaczona dla podatników osiągających przychody poprzez udział w spółkach lub pochodnych instrumentach finansowych, z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz przychody ze sprzedaży kryptowalut.
- PIT-36 – przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą rozliczaną na zasadach ogólnych.
- PIT-28 – deklaracja dla podatników rozliczających dochód opodatkowany na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (m.in. przedsiębiorcy z własną działalnością gospodarczą rozliczaną ryczałtem; przychody z najmu czy dzierżawy).
Jak się już pewnie domyślasz, deklaracji podatkowej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT nie złożą m.in. podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym (PIT-36L).
Przeczytaj też: „Rozliczenie z małżonkiem – jak rozliczyć PIT-37, korzyści, progi podatkowe„
Do kiedy można złożyć deklarację podatkową w 2023 roku?
Wiele zapisów tzw. Polskiego Ładu należy oceniać negatywnie. Do tych pozytywnych można zaliczyć ujednolicenie terminu składania deklaracji PIT niezależnie od rodzaju formularza, aczkolwiek z jednym wyjątkiem (PIT-16A). Jeszcze w 2022 roku pokrzywdzeni z tego powodu byli ryczałtowcy (PIT-28) oraz osoby opłacające podatek w formie karty podatkowej (PIT-16A – nie można go złożyć w 2023 roku poprzez usługę Twój e-PIT; jedyna deklaracja podatkowa z terminem złożenia do końca lutego następującego po roku podatkowym; wycofana forma opodatkowania, która jest dostępna wyłącznie dla podatników rozliczających się w ten sposób przed 2022 rokiem i nadal korzystających z tej formy opodatkowania).
W 2023 roku wszystkie deklaracje poza zeznaniem PIT-16A powinny zostać złożone do końca kwietnia. Jednak 30 kwietnia (niedziela) i 1 maja (Święto Pracy) to dni wolne od pracy. Dlatego termin składania zeznań upływa we wtorek, 2 maja. Dotyczy to każdego zeznania, w tym deklaracji możliwych do rozliczenia z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38).
Znaczenia nie ma tutaj również forma złożenia zeznania za rok podatkowy 2022, np.:
- stacjonarnie w urzędzie skarbowym;
- drogą elektroniczną poprzez usługę Twój e-PIT;
- drogą elektroniczną poprzez system e-Deklaracje;
- drogą elektroniczną poprzez dowolny program do rozliczania formularza PIT;
- za pośrednictwem biura rachunkowego;
- listownie wysyłką listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej (liczy się data stempla) lub firmy kurierskiej (liczy się data dostarczenia).
Jak zalogować się do usługi e-Urząd Skarbowy?
Jeżeli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT przez Internet za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, musisz kolejno:
- Wejść na stronę podatki.gov.pl.
- Wybrać e-Urząd Skarbowy.
Następnie należy wykonać logowanie do e-Urzędu Skarbowego. Masz kilka możliwości logowania:
- login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna);
- aplikacja mObywatel;
- dane autoryzujące (numer PESEL lub NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2021, kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców za rok 2022, potwierdzenie kwoty nadpłaty lub niedopłaty podatku z deklaracji za 2021 r.).
Automatycznie przygotowane rozliczenie PIT
Jeżeli w usłudze Twój e-PIT możesz rozliczyć swoją deklarację (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38), urząd skarbowy sam przygotuje roczne zeznanie podatkowe. Dzięki temu w zasadzie nie musisz samodzielnie wprowadzać swoich danych. Pamiętaj jednak, że system Ministerstwa Finansów nie jest idealny, np.:
- automatycznie wygenerowane deklaracje nie uwzględniają wielu ulg podatkowych (np. ulga termomodernizacyjna, ulga na Internet, ulga na leki);
- system automatycznie doda organizację OPP, która była przez Ciebie wybrana w poprzednim zeznaniu.
Przeczytaj też: „Ulga na Internet – jak odliczyć Internet krok po kroku„
Dlatego też, mimo iż automatyczny PIT online to spore udogodnienie, warto dodatkowo sprawdzić swoje zeznanie podatkowe. Szczególnie jeżeli jako podatnik chcesz odliczyć jakieś ulgi podatkowe.
Jako podatnik, w usłudze Twój e-PIT – w zależności od rodzaju zeznania podatkowego możesz m.in.:
- zaakceptować przygotowane zeznanie;
- zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci (PIT-37 lub PIT-38);
- zmienić lub dodać ulgi na dzieci (PIT-37 i PIT-38);
- zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której przekażesz 1,5% podatku;
- odrzucić przygotowany PIT, po czym samodzielnie wypełnić deklarację w usłudze Twój e-PIT lub rozliczyć się w inny sposób;
- nic nie robić (zeznanie zostanie uznane za złożone 2 maja 2023 roku).
Usługa Twój e-PIT pozwala więc edytować dane i wysłać PIT do fiskusa. Wystarczy, że zaakceptujesz i wyślesz zeznanie podatkowe lub nie zrobisz nic, jeżeli nie chcesz nic zmieniać. Jeżeli jednak zmienisz już jakie dane w zeznaniu, musisz zaakceptować i wysłać PIT. Jeżeli tego nie zrobisz, 2 maja 2023 roku automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane przez e-urząd skarbowy.
Pamiętaj, że właściwym organem zawsze jest Urząd Skarbowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Natomiast już po wysłaniu zeznania odbierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które otrzymasz na swoją skrzynkę e-mail.
Czy warto złożyć Twój e-PIT przez Internet?
Wiesz już, jak rozliczyć PIT przez Internet w usłudze Twój e-PIT i jakie deklaracje możesz składać w ten sposób drogą online. Z pewnością jest to usługa, która niesie w sobie wiele korzyści. Zyskali szczególnie ci podatnicy, którzy nie korzystają z żadnych ulg i nie chcą dokonywać zmian w przekazaniu swojego 1,5% na OPP.
Przeczytaj też: „Jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego (OPP)?„
Weź również pod uwagę, że składanie deklaracji podatkowej przez Internet to szybszy zwrot nadpłaty podatku. Okres ten wynosi maksymalnie 45 dni od złożenia zeznania. Jednak ta korzyść dotyczy wszystkich podatników składających PIT online, a więc korzystających z usługi Twój e-PIT, wysyłki systemem e-Deklaracje oraz za pośrednictwem innych programów do składania zeznań podatkowych. Tymczasem wysyłka zeznania pocztą lub złożenie deklaracji podatkowej bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym oznacza, że na zwrot trzeba czekać aż do 3 miesięcy. Zwrot podatku można otrzymać na rachunek bankowy, w kasie urzędu lub na adres pocztowy.
Złożenie zeznania podatkowego online to również duża oszczędność czasu i wygoda. Można to zrobić bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, że nie każdy podatnik może złożyć deklarację poprzez program Twój e-PIT. Uważaj z tą formą składania zeznania również wówczas, jeżeli masz do odliczenia jakieś ulgi podatkowe. Zawsze najbezpieczniej skorzystać ze wsparcia profesjonalnych księgowych i ekspertów finansowych.
Więcej o rozliczeniu PIT przeczytasz TUTAJ