Obecnie topowi artyści nie przymierają głodem. W dzisiejszych czasach z pisania można się utrzymać i to na niezłym poziomie. Co prawda, mogą tego dokonać nieliczni, ale najlepszym przykładem na to, że pisarz w Polsce może być milionerem jest autor poczytnych kryminałów, Remigiusz Mróz. Jego sukces to dowód na to, że pisanie powieści może się okazać całkiem intratnym zajęciem. A o tym, jak bardzo, przekonamy się w niniejszym artykule.
Porzucił prawo, żeby pisać kryminały
Remigiusz Mróz to jeden z najbardziej poczytnych polskich pisarzy ostatniej dekady. Urodzony w 1987 roku w Opolu autor jest absolwentem prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jednak w trakcie pisania doktoratu postanowił porzucić prawo konstytucyjne i związał swoją karierę z pisaniem powieści kryminalnych, thrillerów oraz literatury grozy. Pisanie było jego pasją już od najmłodszych lat. Już w gimnazjum pisał historie z gatunku fantasy, które co prawda nie ujrzały światła dziennego, ale za to zaszczepiły mu na stałe miłość do pisarstwa. Dodając do tego doświadczenia związane z edukacją, szczególnie uniwersytecką, stworzył markę, z którą obecnie mało kto może się równać na literackim rynku.
Zanim jednak do tego doszło musiał zadebiutować. Pierwszą powieścią, która została wydana w oficjalnym obiegu była „Ekspozycja” w 2012 roku. Nakład tejże wyniósł zaledwie 3000 egzemplarzy, co obecnie wydaje się być abstrakcją, ponieważ popyt na jego powieści w Polsce jest ogromny. Jak doszedł do takiej sławy? Punktem zwrotnym w jego karierze był cykl powieści kryminalnych o bezkompromisowej prawniczce Joannie Chyłce, który obecnie liczy aż siedemnaście części. Jest to zdecydowanie najdłuższa seria wydawanych powieści kryminalnych w Polsce. W 2016 roku, rok po rozpoczęciu sprzedaży serii o perypetiach Joanny Chyłki, Mróz jako pierwszy polski pisarz otrzymał podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za pierwsze dwie części („Kasacja” oraz „Zaginięcie”). Cykl powieści kończy „Zarzut”, który został wydany 9 sierpnia bieżącego roku.
Obecnie Remigiusz Mróz ma na swoim koncie aż 59 książek i jest jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich autorów kryminałów. Jego powieści charakteryzują się typowymi dla kryminałów fabułami, wartką akcją oraz zaskakującymi zakończeniami. Do 2019 roku sprzedał łącznie ponad 2,5 miliony egzemplarzy swoich 35 powieści, a w latach 2019-21 był najpopularniejszym autorem w Polsce zgodnie z wynikami badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej (w latach 2017 i 2018 znajdował się w pierwszej trójce rankingu)
Czy jeden człowiek jest w stanie tyle pisać?
Liczba jego powieści budzi liczne kontrowersje i generuje teorie spiskowe – część czytelników uważa nawet, że nie pisze ich samodzielnie, a zatrudnia do tego ghostwriterów, bo jak inaczej można wytłumaczyć to, że przez niespełna 11 lat wydaje średnio 5-6 książek rocznie? Czy to jest fizycznie możliwe? Sam autor na swojej oficjalnej stronie internetowej głosi, że „Piszę książki. Raczej częściej niż rzadziej”, a w programie Kuby Wojewódzkiego uciął wszelkie spekulacje na temat tego, że wyręcza się innymi.
Program Kuby Wojewódzkiego, w którym wystąpił Remigiusz Mróz można obejrzeć na platformie Player.pl
Oto lista jego najpopularniejszych dzieł literackich:
Seria z komisarzem Forstem – Wydawnictwo Filia:
- Ekspozycja, Poznań 2015
- Przewieszenie, Poznań 2016
- Trawers, Poznań 2016
- Deniwelacja, Poznań 2017
- Zerwa, Poznań 2018
- Halny, Poznań 2020
- Przepaść, Poznań 2021
Seria z Joanną Chyłką – Wydawnictwo Czwarta Strona:
- Kasacja, Poznań 2015
- Zaginięcie, Poznań 2015
- Rewizja, Poznań 2016
- Immunitet, Poznań 2016
- Inwigilacja, Poznań 2017
- Oskarżenie, Poznań 2017
- Testament, Poznań 2018
- Kontratyp, Poznań 2018
- Umorzenie, Poznań 2019
- Wyrok, Poznań 2019
- Ekstradycja, Poznań 2020
- Precedens, Poznań 2020
- Afekt, Poznań 2021
- Egzekucja, Poznań 2021
- Skazanie, Poznań 2022
- Werdykt, Poznań 2022
Seria z Gerardem Edlingiem – Wydawnictwo Filia:
- Behawiorysta, Poznań 2016
- Iluzjonista, Poznań 2019
- Ekstremista, Poznań 2021
- Kabalista, Poznań 2023
Z 3-tysięcznego nakładu do 300-tysięcznego
Jak dotąd nie opublikowano oficjalnych danych na temat łącznej sprzedaży wszystkich książek Remigiusza Mroza. Jednakże, jak wyliczyła redakcja „Gazety Wyborczej”, liczba sprzedanych kopii zgodnie ze stanem na czerwiec 2023 roku ma oscylować w granicach 7 milionów.
Wśród popularnych tytułów autora można wymienić „Nieodnalezioną”, której sprzedaż osiągnęła pułap 300 tysięcy egzemplarzy. Według szacunków tygodnika „Wprost” w 2019 r. jego książki zostały sprzedane w ponad 1 300 000 sztuk, z kolei sam autor wskazywał na liczbę 2,5 miliona kopii. Bestseller Remigiusza Mroza pt. „Rewizja” według raportu Gremi Business Communication, zajmującego się badaniami rynku wydawniczego, był najchętniej kupowaną książką w Polsce w 2020 roku, a w następnym roku przekroczył nakład 300 tysięcy egzemplarzy. Wcześniej pisaliśmy o jego pierwszej powieści, której nakład wynosił 3 tysiące. 100-krotny przeskok sprawił, że kariera tego autora nabrała niespodziewanego rozpędu, który musiał się skończyć ekranizacjami.
Z książek na ekrany telewizorów
Z uwagi na olbrzymią popularność autora jego powieści są łakomym kąskiem dla producentów filmów i seriali. W grudniu 2018 na platformie Player.pl pojawiły się pierwsze odcinki serialu „Chyłka: Zaginięcie”, będące ekranizacją książki pod tytułem „Zaginięcie”.
To siedmioodcinkowy serial w reżyserii Łukasza Palkowskiego, w którym w rolę tytułowej mecenas Joanny Chyłki wciela się Magdalena Cielecka. Serial spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów, dlatego już we wrześniu 2019 roku rozpoczęto zdjęcia do drugiego sezonu „Chyłka: Kasacja”, którego premiera miała miejsce 15 listopada 2019 roku. Emisję serialu zakończono dopiero po trzech kolejnych sezonach: „Chyłka: Rewizja”, „Chyłka: Inwigilacja” i „Chyłka: Oskarżenie”.
Serialową Chyłkę możesz obejrzeć na platformie Player.pl
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez TVN w pierwszym miesiącu dostępności serialu na serwisie Player, siedem odcinków pierwszej serii wyświetlono łącznie 2 mln razy. Każdy odcinek obejrzało średnio około 300 tysięcy osób, a na antenie TVN około 1,99 mln widzów. Pierwszy sezon „Chyłki” w telewizji śledziło średnio 1,61 mln Polaków, kolejny 1,02 mln osób, a łącznie cały serial od pierwszego sezonu obejrzeć miało 17 mln widzów.
Nie jest to jednak jedyny sukces ekranizacyjny powieści Mroza. W styczniu 2022 na platformie player.pl wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Behawiorysta”, czyli pierwszej części z cyklu o Gerardzie Edlingu, który także okazał się hitem. Serial z Robertem Więckiewiczem w roli głównej przyciąga uwagę średnio 700 tys. widzów do TVN. Pierwszy odcinek obejrzało 719 tys. osób, drugi 717 tys., a trzeci utrzymał się na poziomie 660 tys. widzów. Dzięki emisji „Behawiorysty” TVN utrzymuje średni udział w rynku ogólnym na poziomie 6,75% (w grupie wiekowej 20-54 lata udział stacji wynosi 8,3%, a w grupie komercyjnej 16-49 lat imponujące 8,7%).
Nowy sezon „Behawiorysty” możesz obejrzeć na platformie Player.pl
Już w maju 2022 Remigiusz Mróz w programie Kuby Wojewódzkiego poinformował, że w planach jest realizacja 2. sezonu „Behawiorysty”, a ostatnio ogłoszono emisję tego serialu także na antenie TVN.
Niestety, jak dotąd pisarz nie zdradził szczegółów finansowych dotyczących ekranizacji swoich powieści. Dochód z tytułu ekranizacji literatury uzależniony jest od wielu czynników, takich jak budżet produkcji, umowy z wydawcami, koszty marketingowe i wiele innych, dlatego trudno jest dokładnie określić, ile Remigiusz Mróz zarobił na ekranizacjach swoich książek.
Zarabiać? Tak, ale nie na reklamie
Instagramowy profil Remigiusza Mroza śledzi obecnie 115 tysięcy użytkowników, natomiast ten na platformie Facebook 164 tysiące osób. Jednak żaden z nich nie przynosi mu żadnych korzyści finansowych. Dlaczego? Jak stwierdził autor w rozmowie z Michałem Jośko z NaTemat.pl:
Dla influencerów to jest oczywiście ich waluta, więc wiadomo, że z tego żyją i z tym idą do reklamodawców i pokazują jakie mają zasięgi i ile osób obserwuje itd., ale dla pisarza nie jest to czymś, co w jakikolwiek sposób może zmonetyzować. I też nie szukamy tego. Dla nas jest to pewna wartość dodana w tym sensie jak kanał komunikacji z czytelnikami i dodatkowy kanał reklamowy.
W wywiadzie stwierdził również, że wielokrotnie otrzymywał propozycje od reklamodawców, opiewające na wysokie kwoty (wspominał nawet o milionie złotych), jednak nie były one zgodne z jego wizerunkiem. Proponowano mu, między innymi, reklamy fast foodów, od których stroni, czy produktów dla dzieci, których nie posiada. Zapytany o to, czy planuje wypuścić na rynek jakieś produkty sygnowane swoim imieniem, stanowczo zaprzeczył z uwagi na to, że kiedyś założył sobie, że sprzedaż książek będzie stanowić jego główne źródło dochodu, a jego dodatkowe przedsięwzięcia sprowadzać się będą do ekranizacji. Ponadto jako dodatkowy argument przeciwko takim działaniom wspomina o potencjalnym uszczerbku na jego wizerunku, powołując się na przykład Szczepana Twardocha, który wystąpił w reklamie Mercedesa po czym świat literatury nie zostawił na nim suchej nitki. Pisarz miał też odmówić udziału w kilku programach typu reality show.
Pisarz-milioner
Remigiusz Mróz nigdy nie zdradził, ile tak naprawdę zarabia, ani co wchodzi w skład jego majątku. Nie znamy także danych na temat łącznego przychodu z tytułu sprzedaży ani ekranizacji swoich książek. Jednakże można stwierdzić, że z uwagi na jego niebywałą płodność twórczą oraz ogromną popularność wśród polskich czytelników nie narzeka na swoją sytuację finansową.
Zgodnie z zestawieniem dziesięciu najlepiej zarabiających pisarek i pisarzy w Polsce w 2021 roku opublikowanym na łamach portalu Wprost.pl Remigiusz Mróz zarabia najwięcej. Jak wynika z wyliczeń autorów zestawienia, którzy wzięli pod uwagę średnią cenę 29,88 zł i stawkę dla pisarza liczącą od 10 do 15% wartości sprzedanego egzemplarza, zarobił ok. 3,480 mln zł. Co ciekawe, autor prawie trzykrotnie potroił swoje dochody z książek w porównaniu do roku 2019 – wtedy szacowano je na kwotę 1,82 mln złotych.
Zestawienie najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce w 2022 r. przygotowane przez Wprost | |||||
Miejsce | Autor | Tematyka | Średnia cena detaliczna (zł) | Ile książek mogli sprzedać w 2022 (szt) | Ile mogli zarobić w 2022 (zł) |
1 | Remigiusz Mróz | Kryminał/sensacja/thriller | 28,34 | 874 654 | 3 098 042 |
2 | Marta Galewska-Kustra | Literatura dziecięca/młodzieżowa | 28,55 | 851 820 | 3 040 135 |
3 | Anita Głowińska | Literatura dziecięca/młodzieżowa | 11,39 | 2 059 992 | 2 933 786 |
4 | Andrzej Sapkowski | Fantastyka | 43,57 | 314 622 | 1 713 678 |
5 | Olga Tokarczuk | Literatura piękna | 42,09 | 202 528 | 1 065 458 |
6 | Justyna Bednarek | Literatura dziecięca/lektury szkolne | 26,79 | 250 971 | 840 481 |
7 | Barbara Supeł | Literatura dziecięca/młodzieżowa | 16,45 | 393 372 | 809 070 |
8 | Andrzej Nowak | Historia | 62,80 | 82 061 | 644 207 |
9 | Katarzyna Barlińska vel „Pizgacz” | Literatura młodzieżowa/Young adult | 35,13 | 145 912 | 640 738 |
10 | Janusz Christa | Komiks | 34,29 | 137 753 | 590 461 |
W 2019 roku Mróz był najlepiej zarabiającym polskim pisarzem z zarobkiem 1,82 mln zł, rok później również był na najwyższym stopniu podium z zarobkiem 5,06 mln zł, a w 2021 roku spadły mu zarobki (3,48 mln zł), ale nie miejsce w rankingu. Jego dobra passa trwała także w 2022 roku, choć widoczna jest niewielka tendencja spadkowa. W zeszłym roku pisarz zarobił ponad 3 miliony złotych, co wciąż jest nieosiągalnym wynikiem dla lwiej części jego kolegów po fachu.
Fenomen Remigiusza Mroza
Jak widać, wytężona praca się opłaca. Mimo że powieści Remigiusza Mroza nie cieszą się zbyt pochlebnymi opiniami wśród krytyków literackich, to na rynku radzą sobie wprost doskonale – znacznie lepiej niż uznane książki Tokarczuk, czy Sapkowskiego. Sam autor z tego co widać nie zamierza zwalniać tempa. Mróz to jeden z najbardziej pracowitych polskich autorów, z którego przykład powinien brać każdy aspirujący literat, który chciałby żyć na godnym poziomie. A krytyka? Ona absolutnie nie wpływa na jego sprzedażowy sukces.
Chcesz zgłębić temat ekranizacji powieści Remigiusza Mroza?
Zapraszamy na platformę Player.pl, gdzie możecie obejrzeć m.in. serię o „Chyłce” oraz „Behawiorystę”. Co poza tym znajdziesz na tej aplikacji?
✅ Nowości kinowe
✅ Interesujące reality show
✅ Aktualne informacje z Polski i ze Świata
✅ Kultowe seriale
✅ Produkcje z najlepszymi aktorami na świecie
fot. TVN/Wojciech Kurczewski