Sprawdziły się spekulacje, co do terminu wejścia w życie nowego obowiązku KSeF. Przedsiębiorcy zyskają dodatkowe 1,5 roku. Czy ten czas wystarczy na rozwianie wszelkich wątpliwości? Największe z nich dotyczą tajemnicy handlowej.
To już pewne
Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o wydłużeniu czasu na obowiązkowe wprowadzenie KSeF. Wielu przedsiębiorców liczyło się z datą 1 lipca 2024 roku, już teraz jednak mogą spodziewać się wprowadzenia obowiązkowego KSeF nie szybciej niż 1 lutego 2026 roku. Co więcej, zmiany będą dotyczyły także poszczególnych etapów wprowadzenia KSeF. Najpierw obejmą one przedsiębiorców, którzy 2025 rok zakończą z wartością sprzedaży 200 mln zł i to właśnie oni muszą liczyć się z datą 1 lutego 2026 roku. Pozostali zyskają dodatkowe 2 miesiące.
Nowa data stare problemy?
Wprowadzenie KSeF to proces, który cały czas się toczy i nie jest taki prosty. Prowadzący firmę mają wiele zastrzeżeń do obowiązkowego KSeF. Jeden z głównych problemów dotyczy projektowania centralnego systemu informatycznego, który to z kolei służy do wystawiania i gromadzenia faktur ustrukturyzowanych. Przedsiębiorcy mają wątpliwości co do bezpieczeństwa danych centralnego systemu, a w szczególności tych dotyczących tajemnicy handlowej przedsiębiorstwa. Korzystanie z KSeF otwiera bowiem szeroko furtkę do tych danych organom państwowym i innym podmiotom korzystającym z systemu. Do Rzecznika Spraw Obywatelskich napływają skargi, które dobitnie pokazują skalę problemu. Z ich treści wynika, że:
Do centralnego systemu mają być wysyłane informacje przedsiębiorców o tym, co komu i za ile sprzedają. I to na skalę całego kraju, a to są przecież informacje stanowiące ściśle strzeżoną tajemnicę handlową każdego przedsiębiorstwa. W nowym systemie wszystkie te informacje znajdą się w jednym miejscu.
Co pokazał audyt?
Prace nad wdrożeniem systemu nie zostały ukończone, a jak pokazał audyt Krajowego Systemu e-Faktur, chodzi tu o względy techniczne m.in.:
- źle zaprojektowaną architekturę IT,
- niską wydajność,
- dużą awaryjność,
- wątpliwe bezpieczeństwo.
Stawia to pod znakiem zapytania możliwość utrzymania i dalszy rozwój systemu. Zmiany są więc konieczne, a czas nieubłagalnie mija.
Tajemnica handlowa
Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 3 października 2000 roku poprzez informację handlową należy rozumieć:
najogólniej ujmując, całokształt doświadczeń i wiadomości przydatnych do prowadzenia przedsiębiorstwa, niezwiązanych bezpośrednio z cyklem produkcyjnym.
W praktyce mogą to być np. wykazy kontrahentów, zapis cen, informacja o ofertach itd.
Na drugim krańcu mamy z kolei tajemnicę handlową przedsiębiorstwa. Dotyczy ona w zasadzie wszelkich informacji (technicznych, technologicznych, organizacyjnych) i innych o wartości gospodarczej. Poszczególne elementy tych informacji nie są łatwo dostępne dla innych podmiotów gospodarczych, o ile osoba uprawniona do korzystania z nich lub rozporządzania nimi podjęła odpowiednie działania w celu utrzymania ich w poufności.
Innymi słowy, chodzi o to, aby dane o działalności konkretnego podmiotu gospodarczego nie znalazły się w zasięgu innego, który w sposób szczególny konkuruje lub może konkurować z nim na tym samym obszarze działalności. Mogłoby to złamać zasadę mówiącą o równoprawnej konkurencji i dać nieuzasadnioną przewagę jednej firmie nad drugą.
Mnożą się problemy i niejasności
Kwestia tajemnicy handlowej to jednak niejedyna bolączka przedsiębiorców. Duże obawy budzi także przestrzeganie prawa do prywatności i ochrony danych, które teoretycznie gwarantuje Konstytucja i przepisy rozporządzenia RODO. W art. 51 ust. 2 oraz art. 31. ust. 3 Konstytucji można przeczytać, że władze publiczne mogą gromadzić tylko niezbędne dane, a zbieranie wszystkich inne jest jawnym naruszeniem prawa. Także europejskie standardy ochrony danych narzucają konieczność zapewnienia odpowiedniej gwarancji ochrony tychże danych.
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych
Rzecznik Praw Obywatelskich kieruje pismo do Szefa KAS
Skargi przedsiębiorców nie uszły uwadze Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwrócił się do szefa KAS Marcin Łobody z prośbą o ustosunkowanie się i wyjaśnienie wysuwanych przez właścicieli firm wątpliwości.
RPO zwrócił uwagę na fakt, że obecne działania godzą w istotę wolności działalności gospodarczej, która przecież gwarantuje ochronę tajemnicy handlowej (art. 20 oraz 22 Konstytucji). Krajowy System e-Faktur umożliwi dostęp do szerokiego zakresu danych także tych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Na jakich zasadach miałoby się odbywać udostępnianie danych z centralnej ewidencji? Czy będzie można mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie tych danych?
Podsumowanie
Wprowadzenie KSeF od samego początku budziło wątpliwości i wywoływało skrajne odczucia. Dopóki wszelkie sporne kwestie nie zostaną wyjaśnione, nie ma co liczyć na sprawne działanie całego systemu. Niecałe dwa lata powinny jednak wystarczyć do wyjaśnienia wszelkich spornych spraw.