KSeF miał być obowiązkowy 1 lipca 2024 r., ale już teraz wiemy, że nowe rozwiązanie nie będzie wdrażane w tym roku. Czy Polska naprawdę musi spieszyć się z wprowadzeniem e-faktur?
E-faktury od 2024 czy 2028 roku?
Termin 1 lipca 2024 r. od dawna był znany polskim przedsiębiorcom jako ten graniczny, po którym miał na nich spoczywać obowiązek posługiwania się formami e-faktur. Jeszcze niedawno mogło się wydawać, że nic się nie zmieni, ale jednak nie było to takie oczywiste. Biorąc pod uwagę, że obowiązek e-fakturowania w całej Unii Europejskiej ma być spełniony dopiero w 2028 roku, może naprawdę nie ma się z czym spieszyć? – z takiego założenia najprawdopodobniej wyszedł nowy Minister Finansów, Andrzej Domański. Mógł sobie pozwolić na przełożenie tego terminu, gdyż Komisja Europejska jasno wyraziła, że daje czas na wprowadzenie zmian wszystkim członkom UE aż do roku 2028.
Czas na ujednolicony system fakturowania
Każda e-faktura wystawiona od 2028 roku będzie miała ustrukturyzowaną postać. Gdy trafi do systemu, zostanie tam do wglądu aż na 10 lat. System ten, nim stanie się obligatoryjny, wymaga jeszcze testów, dlatego nie może być sprowadzony „na już”. Choć europejski ViDA wejdzie w życie dopiero za kilka lat, polscy przedsiębiorcy muszą spodziewać się, że przed nim wejdzie KSeF. Dziś już wiemy, że to się stanie najwcześniej w 2025 roku.
Polska vs Unia Europejska
Albo raczej: KSeF vs ViDA. Czy te dwa systemy – polski i europejski – mają szansę na współpracę? Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy korzystanie z e-faktur już teraz, ułatwi im drogę do działania na polu europejskim, gdy będzie to konieczne. Polski system na pewno będzie musiał być zmodyfikowany, chociażby w kwestii weryfikacji poprawności faktury przed wystawieniem. Niektórzy już dziś zadają sobie pytanie, czy tak właściwie integracja systemów (polskiego i unijnego) będzie możliwa w praktyce? Eksperci spieszą z odpowiedzią, że jest to wykonalne.
Sprawdź polecany program do faktur
Czy polska musi się spieszyć z wprowadzeniem e-faktur?
Pomimo braku tego przymusu w 2024 roku i tak warto rozważyć przejście na e-faktury – łatwiej będzie później funkcjonować w obowiązkach narzucanych przez UE. Ponadto e-fakturowanie ma wiele zalet: pozwala na oszczędność czasu i kosztów, które są nieuniknione przy korzystaniu z dokumentacji papierowej. Poza tym wprowadzenie takiego rozwiązania może zwiększyć konkurencyjność polskich firm na rynku. A jak to wygląda u innych? Wiele krajów stawia na etapowe wdrażanie e-faktur, np. przyjmując strategię nałożenia tego obowiązku na duże przedsiębiorstwa. Etapowe wdrożenia już w 2024 planuje Francja, Belgia, Hiszpania i Rumunia. Z kolei Niemcy, Chorwacja, Słowacja i Słowenia wolą poczekać do roku 2025.
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych