KSeF ma służyć wystawianiu, przechowywaniu i wysyłaniu faktur ustrukturyzowanych. Jakiś czas temu, przy wprowadzaniu tej nowości, wiele mówiono o terminie obowiązkowego korzystania z innowacyjnego systemu. Jednak teraz nie wiemy, kiedy stanie się on obligatoryjny dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów zdecydowało się na odroczenie konieczności korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Czy wiemy już, jak KSeF zmieni sposób weryfikacji podatników przez fiskusa?
Formalna weryfikacja podatnika – jak to wygląda obecnie?
Sprawdzenie, czy podatnik właściwie i zgodnie z prawem spełnia swoje obowiązki podatkowe jest koniecznością. Obecnie służą temu określone czynności sprawdzające. Organy podatkowe kontrolują poprawność składanych deklaracji i terminowość opłacania podatków, a także weryfikują dane i dokumentację przedstawione przez podatników, którzy dokonują rejestracji podatkowej. Na barkach organów podatkowych spoczywa także sprawdzenie poprawności korzystania z wszelkich ulg przez podatnika, zweryfikowanie poniesionych przez niego wydatków, jak i uzyskanych przychodów (zarówno tych opodatkowanych, jak i nieopodatkowanych).
Pełen zakres czynności sprawdzających jest szeroki, świadczy o tym art. 272 Ordynacji podatkowej, z którym zainteresowani tematem powinni się zapoznać.
Częste praktyki organów podatkowych
Możliwość korzystania z narzędzi służących do czynności sprawdzających jest często wykorzystywana przez organy podatkowe. Dzięki nim analizują działalność podatnika i kontrolują, czy podatnik poprawnie stosuje się do obowiązujących przepisów podatkowych.
Co istotne, organy podatkowe nie mają obowiązku przesyłania informacji do podatnika o wszczęciu postępowania sprawdzającego. W związku z tym nie ma konieczności posiadania pisemnego upoważnienia wystawionego przez podatnika do podjęcia czynności sprawdzających przez organ. Pojawia się zatem pytanie, kiedy i czy w ogóle w całym tym procesie podatnik dowiaduje się, że podjęto wobec niego jakiekolwiek czynności sprawdzające?
Zwykle wszystko odbywa się bez wiedzy podatnika. Organy podatkowe chętnie korzystają z przywileju nieinformowania go o podjętych działaniach. Podatnik często dowiaduje się o tym, gdy jest wezwany do złożenia wyjaśnień w danej sprawie. Dzieje się tak, jeśli podczas kontroli konieczne będzie sprostowanie niejasnych kwestii. Wówczas podatnik otrzyma od urzędu skarbowego pisemną prośbę o złożenie wyjaśnień w określonym terminie.
Jak podatnik może zabezpieczyć swoje interesy w kontaktach z organem?
Choć mogłoby się wydawać, że pisma z urzędu skarbowego zawsze kierowane są do podatnika drogą pocztową, to nie zawsze tak jest. Zdarza się, że pracownicy organu, chcący niejako ominąć oficjalny kanał komunikacji, kontaktują się z podatnikiem telefonicznie lub mailowo. Z jednej strony nie ma w tym nic złego – komunikat dociera do odbiorcy, ale wówczas sprawa wciąż ma charakter nieoficjalny. Aby podatnik miał stuprocentową pewność, od kogo skierowana jest wiadomość i czego dotyczy, wezwanie powinno być przekazane listem poleconym. Wejście na oficjalną drogę kontaktu stanowi o zabezpieczeniu interesów podatnika i ma on prawo poproszenia o oficjalne pismo, nawet jeśli otrzymał już maila lub odbył rozmowę telefoniczną z pracownikiem organu.
Jak długo trwają czynności sprawdzające podatnika?
Zasadniczo nie ma ograniczeń czasowych, obejmujących czynności sprawdzające podatnika. Mogą trwać nawet kilka lat. Niekiedy działania są inicjowane po kilku latach od sprawdzanego zdarzenia, a podatnik otrzymuje informację niedługo przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (zobowiązania przedawniają się po pięciu latach). Cyfryzacja systemu podatkowego sprzyja kontrolom – ułatwia organowi sprawdzającemu podjęcie czynności bez wiedzy podatnika. Warto nadmienić, że czynności sprawdzające są formą weryfikacji rozliczeń podatników, ale nie kontrolą podatkową, dlatego nie obowiązują tutaj limity czasowe na przeprowadzenie działań.
Czy KSeF zrewolucjonizuje system weryfikacji podatników?
Zmiany nadchodzą wielkimi krokami. Z czasem Krajowy System e-Faktur stanie się obligatoryjny, a to oznacza, że faktury ustrukturyzowane będą widoczne w systemie w czasie rzeczywistym, od razu po wystawieniu będą widoczne dla organu podatkowego. To oznacza, że fiskus zyska nowe, i to niemałe, narzędzie do weryfikacji podatników. Czy system zostanie zrewolucjonizowany? Z pewnością. Organ podatkowy będzie dysponował plikami JPK z danymi, ale też z zapisami faktur z KSeF. Dostęp do obu narzędzi jednocześnie ułatwi działania, pozwoli urzędnikom na szybką weryfikację podatnika.
Czy organy podatkowe będą korzystać z nowych możliwości?
Ułatwienie działań nie oznacza od razu, że organy podatkowe będą je częściej podejmować. Wyłapywanie wszelkich nieprawidłowości podatkowych bez udziału podatników rzeczywiście będzie dużo łatwiejsze, ale być może, dzięki digitalizacji, wszelkie błędy zostaną zauważone wcześniej. Efekt może być odwrotny do zamierzonego – być może organy sprawdzające nie będą miały aż tylu niejasnych sytuacji, bo będą one rozwiązywane na bieżąco. Warto spojrzeć na KSeF w ten sposób, zamiast demonizować tę nową jakość transparentności. Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur bez wątpienia da nowe możliwości i podatnikom (chociażby opcję wprowadzania opisów do faktur), i organom podatkowym. Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że wezwań do urzędu skarbowego będzie w najbliższych latach znacznie mniej.
Wpływ KSeF na weryfikację podatników przez fiskusa
Organy podatkowe będą posiadały niemalże wszelkie niezbędne dane do weryfikacji podatnika. Pomimo cyfryzacji wielu procesów, nie warto pozwalać sobie na nieoficjalną komunikację z urzędem. Podczas rozmowy telefonicznej albo wymianie maili pracownicy urzędu mogą zadać więcej pytań, na które nie zdecydowaliby się w oficjalnej korespondencji. Pytania nie zawsze są z puli tych, które urząd może zadać, więc warto być czujnym. Niezmiennie, właściwą i oficjalną drogą komunikacji jest przesłanie przez urząd skarbowy listu poleconego albo umieszczenie wiadomości przez platformę e-PUAP. W sytuacji, w której podatnik nie jest pewien, jakie kroki powinien podjąć, gdy dostanie wezwanie do wyjaśnień, może skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy podatkowego. Zanim jednak Krajowy System e-Faktur zagości u nas na dobre, organy podatkowe weryfikujące podatników działają według znanych reguł i nie mają tak szerokiego dostępu do danych podatników w czasie rzeczywistym.
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych