Szacuje się że, wartość rynku przejazdów na aplikacje w naszym kraju już w 2020 roku przekroczyła 2,5 mld PLN i od tego czasu stale rośnie. Polacy zamawiają Ubera lub Bolta nawet 112 mln razy w roku. Wzrost popularności tego środka transportu nie umknął uwadze fiskusa. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił ostatnio swoje stanowisko względem stawki VAT należnej od usług rezerwacji taksówek poprzez parowanie kierowców z pasażerami za pomocą aplikacji mobilnych z 8% na 23%. Czy to oznacza, że już za chwilę za Ubera zapłacimy tyle co za klasyczną taksówkę? Czym jest WIS i dlaczego skarbówka może zmieniać zdanie?
Droga zmiana dla pasażerów?
O tym, czy zmiana stanowiska administracji skarbowej wpłynie na ceny przejazdów, pasażerowie przekonają się zapewne dopiero za jakiś czas. Do wyższej stawki VAT nie zostały bowiem zakwalifikowane same usługi taxi realizowane przez kierowców korzystających z aplikacji, a usługi pośrednictwa w zamawianiu taksówek świadczone za pomocą aplikacji internetowych (mobilnych) oraz udzielanie dostępu do technologii, np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej, umożliwiającej zamawianie przejazdów taksówkami. Oznacza to, że jedynie cena tzw. „usług centrali taxi” wzrośnie. Dla kierowców, którzy są czynnymi podatnikami VAT ta podwyżka będzie zasadniczo neutralna. Zapłacą więcej pośrednikowi, ale mniej fiskusowi, bo będą mogli tę różnicę odliczyć od podatku należnego. W przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT – to wzrost kosztów stałych, który wprost wpłynie na spadek ich dochodów a nawet płynności finansowej.
Przeczytaj także o historii Ubera w Polsce i na Świecie
W uzasadnieniu do zmienionej wiążącej informacji stawkowej (WIS) z dnia 15 września 2023 r. (0110-KSI2-1.442.9.2023.5.BŚ), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że w wydanej zaledwie 9 miesięcy wcześniej informacji dokonał błędnej kwalifikacji usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWIU 2015). Uprzednio nadana klasa, 49.32 „Usługi taksówek”, nie obejmuje usług związanych z obsługą centrali wzywania radio-taxi, dlatego stawka VAT 8% nie ma do nich zastosowania. Prawidłową kwalifikacją usług pośrednictwa w zamawianiu taksówek świadczonych za pomocą aplikacji internetowej (mobilnej) jest grupowanie 52.21.29.0 „Pozostałe usługi wspomagające transport drogowy”.
Czym jest WIS?
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) to instytucja, która od 31 marca 2020 roku, całkowicie zastąpiła interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego w zakresie określenia stawki VAT właściwej dla danego towaru lub usługi. Wiążąca informacja stawkowa jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Zdaniem ustawodawcy, ma ona ułatwiać podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku i zapewniać im w tym zakresie odpowiednią ochronę. Z wnioskiem o wydanie WIS może zwrócić się nie tylko każdy podatnik, który sprzedaje lub zamierza sprzedawać określone towary lub usługi, ale także zamawiający lub podmiot publiczny, o ile stawka podatku ma wpływ na:
- sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym;
- sposób obliczenia wynagrodzenia w związku z zawieraną umową o partnerstwie publiczno-prywatnym;
- sposób obliczenia wynagrodzenia koncesjonariusza wraz z ewentualną płatnością od zamawiającego w związku z zawieraną umową koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej decyzje WIS zawierają:
- opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;
- klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, niezbędną do określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi lub stosowania przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy.
WIS wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o jej wydanie. Zgodnie z art. 42 ha ustawy o VAT, WIS jest wydawana na okres 5 lat i jest ważna od dnia następującego po dniu jej doręczenia. Nie zmienia to faktu, że może stracić ważność wcześniej o ile zapadnie decyzja o zmianie lub uchyleniu WIS lub element klasyfikacji PKWIU, stawka podatku lub podstawa prawna wykazana w WIS dla danego towaru lub usługi staje się niezgodna z przepisami.
WIS jest wiążący dla fiskusa nie tylko dla wnioskodawcy!
Zgodnie z art. 42c ustawy o VAT, decyzja WIS wiąże zarówno organy podatkowe wobec podmiotów, dla których została wydana, jak i te podmioty, w odniesieniu do:
- towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych w okresie ważności WIS;
- usługi, która została wykonana w okresie ważności WIS;
- towarów lub usług, które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu wykonaną w okresie ważności WIS.
Wiążące Interpretacje Stawkowe podlegają publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Następuje to, zgodnie z przepisami, bez zbędnej zwłoki, po usunięciu danych wnioskodawcy, a także innych podmiotów wymienionych we wniosku oraz stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Od tego momentu WIS przyznają także ochronę innym podmiotom niż ich adresaci. Tak więc, od momentu publikacji WIS podmioty stosujące się do niej również będą objęte pełną ochroną. Oczywiście tylko do momentu wygaśnięcia, uchylenia lub zmiany decyzji WIS lub jakiegokolwiek jej elementu, w tym podstawy prawnej.
Podsumowanie
Czy zmiana WIS w zakresie usług rezerwacji taksówek za pomocą aplikacji mobilnych z 8% na 23% spowoduje wzrost cen przejazdów? To się okaże. Pewne jest natomiast to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszyscy pośrednicy zostali zobowiązani do stosowania stawki VAT w wysokości 23% w stosunku do świadczonych przez siebie usług.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”
Pomóż nam ulepszać portal
Dzięki Twojej opinii zmienimy nasz portal pod Twoje wymagania. Wypełnij krótką ankietę i daj nam znać, jakich treści szukasz. Chcemy się zmieniać dla Ciebie!