Już teraz można skorzystać z programu „Wakacje od ZUS”, który przez jeden miesiąc w roku pozwala przedsiębiorcom na zwolnienie z opłacania obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego. Wakacje od ZUS nie obejmują składki zdrowotnej. W niniejszym artykule przedstawiamy na czym polega ten program oraz przekażemy instrukcję, jak złożyć wniosek.
Śpieszmy się kochać obietnice wyborcze, tak szybko odchodzą. Z pewnością duża część przedsiębiorców miała nadzieję, że po wyborach zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, dziś wiadomo już, że przedsiębiorcy nie będą mieć możliwości dobrowolnego odkładania na emeryturę. Składki ZUS nadal będą obowiązkowe. W zamian politycy zaproponowali zwolnienie z płacenia składek w jednym wybranym miesiącu w roku kalendarzowym. Podpowiadam, kto może ubiegać się o takie zwolnienie oraz jak złożyć wniosek o wakacje ZUS. Niestety, nawet przy opłacaniu składek ZUS w 2025 roku przez 11 miesięcy, łączna kwota będzie wyższa niż za całe 12 miesięcy 2024 roku!
Wyzyskiwany jak mały przedsiębiorca
Polskie prawo jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych. Mogę z dużą odpowiedzialnością postawić tezę, że najbardziej wyzyskiwani w Polsce są mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Tymczasem trudno o miesiąc, w którym przy jakiejś aferze nie wskazuje się na złych prywaciarzy. Raz to „zawyżający” cenę sprzedawcy węgla, innym – sprzedawca alkoholu w tubkach, który, mimo iż działał w granicach prawa, został zmuszony do wycofania produktu.
Jednak nawet w otoczeniu często głupich, niepotrzebnych przepisów, duża grupa przedsiębiorców nadal potrafiłaby funkcjonować. Niestety, koszty prowadzenia działalności są coraz wyższe, a w związku z tym z polskiego rynku znika rekordowa liczba firm. W 2023 roku w Polsce zawieszono ponad 372 tys. firm, a 220 tys. zostało zamkniętych. Szacuje się, że w 2024 roku będzie ich ćwierć miliona. Sytuacja jest tym tragiczniejsza, że sektor MŚP skupia ponad 97 proc. firm i generuje ponad 45 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB).
Trudna sytuacja przedsiębiorców wynika z szybko rosnącej płacy minimalnej, zmiany zasad naliczania składki zdrowotnej, a przede wszystkim… wysokich składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców miało nadzieję, chociażby nikłą, że po wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku przedsiębiorcy nie będą musieli opłacać za siebie składek na ubezpieczenie społeczne. W końcu poruszała to wchodząca dziś w skład koalicji rządzącej Trzecia Droga złożona z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. W programie tej formacji był zapis o wakacjach od składek ZUS, chociażby dla mikroprzedsiębiorców w kłopotach finansowych. Niestety, nic się w tym obszarze nie zmieni. W zamian zaoferowano… wakacje ZUS, czyli… miesiąc zwolnienia ze składek.
Przeczytaj też: „Duże firmy wykorzystują luki w przepisach antyzatorowych kosztem MŚP„
Kto może skorzystać z wakacji od ZUS-u?
Składki ZUS w największym stopniu obciążają najmniejsze firmy, często mikroprzedsiębiorstwa i samozatrudnionych. Dlatego wakacje od składek ZUS przewidziano przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorców:
- wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG);
- ubezpieczających do 10 osób (właściciel + maksymalnie 9 pracowników);
- z rocznym obrotem do równowartości 2 mln euro;
- którzy nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy.
Według rządowych statystyk z wakacji od ZUS-u skorzystać będzie mogło 1,7 mln firm. Oczywiście zwolnienie dotyczy składek właściciela. Nadal mikroprzedsiębiorca musi odprowadzać składki za zatrudnionych pracowników.
Z ulgi skorzystają także wspólnicy spółki cywilnej, oczywiście, o ile spełniają ustawowe kryteria. Natomiast takiej możliwości nie mają wspólnicy spółki jawnej, komandytowej i jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.).
Przeczytaj też: „Emerytury będą coraz niższe. Czy dobrowolny ZUS to dobry pomysł?„
Wakacje ZUS – najważniejsze zasady zwolnienia
- start wakacji składkowych od grudnia 2024 roku (żeby otrzymać zwolnienie w 2024 roku, wniosek należy złożyć w listopadzie);
- zwolnienie dla wspólników spółki cywilnej i mikroprzedsiębiorców spełniających ustawowe kryteria;
- zwolnienie dla wszystkich form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa);
- zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe – jeżeli było opłacane) oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy;
- zwolnienie nie dotyczy składki zdrowotnej;
- zwolnienie ze składek ZUS w wybranym jednym miesiącu w roku (decyzja należy do mikroprzedsiębiorcy);
- wsparcie udzielane w trybie pomocy de minimis (wymagane oświadczenie o dotychczas uzyskanej pomocy w tej formule);
- wakacje składkowe nie powodują przerwy w opłacaniu składek i utraty prawa do zasiłku chorobowego (dla zachowania ciągłości świadczeń składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane z budżetu państwa).
Jak skorzystać z wakacji od ZUS?
Żeby uzyskać zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne, w miesiącu poprzedzającym należy złożyć wniosek o wakacje ZUS, np.:
- złożenie wniosku w styczniu dla zwolnienia ze składek w lutym;
- złożenie wniosku w listopadzie dla zwolnienia ze składek w grudniu itp.
To wniosek elektroniczny RWS (o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wybrany miesiąc). Wniosek należy złoży poprzez profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) lub eZUS. We wniosku przedsiębiorca musi umieścić stosowne informacje, tj.:
- dane identyfikacyjne płatnika składek – imię i nazwisko, numer NIP i PESEL (przy braku tych numerów – seria i numer dowodu osobistego lub paszportu);
- miesiąc zwolnienia ze składek;
- fundusze składkowe zwolnione ze składek (FUS, FP/FS);
- potwierdzenie spełnienia ustawowych kryteriów do uzyskania zwolnienia;
- oświadczenia o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis i przychodzie.
Rozpatrywane są wyłącznie wnioski złożone w miesiącu poprzedzającym miesiąc zwolnienia. Dlatego nie warto wnioskować o zwolnienie dwa miesiące wcześniej, tak samo, jak w miesiącu, w którym przedsiębiorca nie chce płacić składek.
Informacja zwrotna odnośnie wniosku pojawi się w postaci elektronicznej na profilu informacyjnym. Pozytywne rozpatrzenie wniosku przedsiębiorcy o wakacje składkowe nie wymaga wydania decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja jest wydawana, jeżeli ZUS stwierdzi, że płatnik nie spełnia warunków do przyznania zwolnienia lub należy uzupełnić wniosek.
Przeczytaj też: „Emerytura obywatelska – czy równe emerytury to dobry pomysł?„
Instrukcja składania wniosku
Oto szczegółowy przewodnik przygotowany przez ZUS, który krok po kroku wyjaśnia, jak prawidłowo złożyć wniosek o zwolnienie ze składek.
Kliknij tutaj, aby przejść do instrukcji ZUS
Masz problem z wypełnieniem wniosku? Abonament Faktura.pl z ekspertem księgowym pozwala na poradę wykwalifikowanej księgowej, która pomoże przejść cały proces krok po kroku.
Kliknij tutaj, aby założyć darmowe konto w Faktura.pl
Wakacje od składek ZUS w deklaracjach rozliczeniowych
Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia ze składek społecznych muszą wskazać właściwy kod tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS DRA. Nowe kody ubezpieczenia są następujące:
- 05 14 – przedsiębiorcy korzystający z dużego ZUS-u.
- 05 74 – przedsiębiorcy korzystający z 2-letniego okresu opłacania preferencyjnych składek ZUS.
- 05 94 – przedsiębiorcy korzystający z ulgi mały ZUS plus.
W miesiącu korzystania ze zwolnienia ze składek ZUS przedsiębiorca musi przesłać do ZUS DRA następujące raporty:
- ZUS RCA za siebie – z kodem 05 14, 05 74 lub 05 94 z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa.
- ZUS RCA z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i składką na ubezpieczenie zdrowotne oraz na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (jeżeli było opłacane);
- ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych (jeżeli występują);
- ZUS DRA ze składkami z utworzonych raportów RCA.
Wakacje ZUS – zalety:
- szybka i prosta procedura;
- brak konieczności zawieszania działalności – przedsiębiorca może nadal generować przychody i wystawiać faktury;
- obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej;
- zachowanie ciągłości świadczeń (uprawnienie do zasiłku chorobowego, brak wpływu na wysokość przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych).
Przeczytaj też: „Zalety JDG, czyli dlaczego warto zmienić etat na własną firmę„
Ile zajmuje Tobie fakturowanie? W Faktura.pl najszybsi robią to w 30 sekund
Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
➔ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
➔ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
➔ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
➔ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
➔ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
➔ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Wakacje od składek ZUS w liczbach. Ile można oszczędzić?
2024 | 2025 | |
Miesięczna wysokość składek ZUS bez ubezpieczenia chorobowego | 1485,31 PLN | 1646,47 PLN |
Miesięczna wysokość składek ZUS z ubezpieczeniem chorobowym | 1600,32 PLN | 1773,96 PLN |
Roczna wysokość składek ZUS bez ubezpieczenia chorobowego | 17 823,72 PLN | 19 757,64 PLN |
Roczna wysokość składek ZUS z ubezpieczeniem chorobowym | 19 203,84 PLN | 21 287,52 PLN |
W rzeczywistości oszczędność jest iluzoryczna. Jeżeli przedsiębiorca nie zdąży złożyć wniosku o wakacje składkowe w listopadzie 2024 roku, aby nie płacić składek za grudzień, łącznie w całym roku zapłaci 17 823,72 złotych lub 19 203,84 złotych. Co ciekawe, to mniej niż za 11 miesięcy składkowych w 2025 roku!
Bez ubezpieczenia chorobowego
Składki ZUS 2024 (12 miesięcy) | Składki ZUS 2025 z 1 miesiącem zwolnienia (11 miesięcy) | Różnica |
17 823,72 PLN | 18 111,17 PLN | +287,45 PLN |
Z ubezpieczeniem chorobowym
Składki ZUS 2024 (12 miesięcy) | Składki ZUS 2025 z 1 miesiącem zwolnienia (11 miesięcy) | Różnica |
19 203,84 PLN | 19 513,56 PLN | +309,72 PLN |
Z pełną odpowiedzialnością można więc stwierdzić, że kolejni rządzący w żaden sposób nie chcą pomóc najmniejszym polskim przedsiębiorcom. W rzeczywistości wakacje składkowe nic nie zmienią i nie poprawią sytuacji firm, a obowiązkowy ZUS nadal będzie jednym z największych obciążeń mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Przeczytaj też: „Firmy rezygnują z różnorodności, równości i inkluzywności – czy to dobrze?„
Niestety, nie należy spodziewać się zmian na lepsze. Nie będzie obiecanego podniesienia kwoty wolnej od podatku, przeciągają się prace nad reformą naliczania składki zdrowotnej, mrzonką jest też dobrowolny ZUS. Podejście obozu rządzącego do polskich firm pokazała powódź. Przedsiębiorstwa, które ucierpiały wskutek żywiołu, otrzymały wsparcie w formie… zakupu kas fiskalnych. W przypadku składek ZUS takie firmy mogą liczyć tylko na odroczenie terminu płatności lub rozłożenie należności na raty. I śmieszne, i straszne. A obietnice wyborcze? Jak zwykle, pojawiają się w kampanii i umierają dzień po wyborach.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Zadbaj o swój portfel”