Wejście w życie obowiązkowego KSeF, które miało nastąpić w 2024 roku, już od dłuższego czasu budziło wiele emocji wśród przedsiębiorców, a także właścicieli biur rachunkowych. Ostatecznie jednak Krajowy System e-Faktur nie będzie obowiązkowy w tym roku. Ministerstwo Finansów nie podaje jeszcze konkretnej daty, kiedy to nastąpi. Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF
Jeszcze kilka tygodni temu wszystkie serwisy o tematyce księgowo-rachunkowej biły na alarm, aby przedsiębiorcy zaznajamiali się z funkcjonowaniem Krajowego Systemu e-Faktur. Zgodnie z pierwotnym założeniem miał stać się obowiązkowy już w lipcu 2024 roku, a dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT w styczniu 2025 roku. Ostatecznie jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało się na przesunięcie tego terminu.
Minister finansów, Andrzej Domański 19 stycznia oficjalnie poinformował o zmianie daty wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Powód? System nie jest wolny od błędów krytycznych, które na razie uniemożliwiają wprowadzenie go. MF nie podało jeszcze terminu wdrożenia KSeF, deklarując jednocześnie, że nie nastąpi to w 2024 roku.
Oznacza to, że przedsiębiorcy jeszcze w tym roku nie będą musieli przystępować do KSeF. Planowany jest również zewnętrzny audyt, który ma zweryfikować, z jakimi jeszcze błędami trzeba się zmierzyć. Czy taka dość nagła zmiana planów okaże się korzystna dla przedsiębiorców, czy też odczują oni przykre konsekwencje?
Błędy w KSeF zagrożeniem dla przedsiębiorców
Błędy w systemie utrudniłby przedsiębiorcom proces fakturowania, a z to kolei negatywnie wpłynęłoby na ich płynność finansową. To dlatego termin obowiązkowego przystąpienia do KSeF został przesunięty. System musi być bowiem w pełni gotowy na poprawną i sprawną obsługę jego użytkowników.
Przypomnijmy, że wdrożenie KSeF niesie za sobą konieczność sporządzania całej dokumentacji księgowej firmy w formie elektronicznej. To zaś rodzi potrzebę zintegrowania firmowych systemów księgowych z KSeF. Nieprawidłowe działanie systemu uniemożliwiłoby przedsiębiorcom efektywną pracę, stwarzając jednocześnie zagrożenie powstania błędów księgowych. W skrajnych przypadkach mogłoby to nawet odbić się na płynności finansowej firmy.
Dla części przedsiębiorców, którzy nie zdążyli się jeszcze przygotować do wejścia w życie KSeF, jest to z pewnością dobra wiadomość. Co jednak z tymi, którzy podjęli już działania w tym kierunku?
Firmy nie są jeszcze gotowe na KSeF?
Decyzja Ministerstwa Finansów o przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF z pewnością stanowi dobrą wiadomość dla szerokiej grupy przedsiębiorców. Szczególnie tych, którzy nie byli jeszcze przygotowani na przystąpienie do systemu. Brak przygotowania to jednak niejedyny problem. Badania Polskiej Przedsiębiorczości realizowane przez SW Research wykazały bowiem, że ponad połowa mniejszych przedsiębiorców w ogóle nie słyszała o Krajowym Systemie e-Faktur.
Jest też wiele firm, które o KSeF co prawda słyszały, ale nie mają jeszcze żadnej koncepcji na jego wdrożenie. Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko co czwarte przedsiębiorstwo podjęło działania związane z integracją swojej księgowości z krajowym systemem. Niektórzy zdecydowali się na pomoc takich firm, jak Faktura.pl, która jest zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.
Niedopracowane rozwiązanie
Nasuwa się zatem pytanie, jak można było oczekiwać sprawnego wdrożenia KSeF, skoro nie zadbano o to, aby wszyscy przedsiębiorcy dowiedzieli się o tym obowiązku? W dość niekomfortowej sytuacji zostali postawieni również ci właściciele firm, którzy wychodząc z założenia, że system wejdzie w życie, dokonali jego wdrożenia. Na tę chwilę przedsiębiorcy ci zostali pozostawieni sami sobie, bez konkretnych wytycznych, jakie działania powinni podjąć. Ostatecznie data wdrożenia KSeF nie jest jeszcze znana.
Wiele wskazuje na to, że poza wspomnianym audytem pod lupę pójdą również regulacje prawne, stanowiące podstawę funkcjonowania krajowego systemu. Tu też bowiem pojawia się wiele niejasności. Brak stabilnych podstaw prawny w połączeniu z brakiem podania przez Ministerstwo Finansów konkretnej daty wejścia w życie KSeF budzi niepewność wśród przedsiębiorców.
Niezależnie jednak od tego, kiedy system wejdzie w życie, rozwiązanie to od początku nie budziło zbyt wielkiego entuzjazmu wśród właścicieli firm. Ponad połowa uczestników wspomnianego Badania Polskiej Przedsiębiorczości oceniło KSeF negatywnie.
Co zyskają przedsiębiorcy?
Plusem przesunięcia terminu wdrożenia KSeF z pewnością jest to, że przedsiębiorcy zyskają dodatkowy czas na przygotowanie się do pracy z systemem. Prawdopodobne jest również to, że nowy termin będzie wiążący dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Zgodnie z pierwotnym założeniem firmy zwolnione z VAT miały bowiem przystąpić do KSeF pół roku później.
Jedna data dla wszystkich firm oznaczałby w praktyce płynne i sprawne dopasowanie się do nowych regulacji przez wszystkich przedsiębiorców. Pozwoliłoby to uniknąć okresu przejściowego, w którym w obiegu znajdowałyby się różne formaty faktur. To z pewnością stanowiłoby źródło dodatkowego chaosu, a nie wykluczone, że niektóre firmy poniosłyby dodatkowe koszty administracyjne.
Z drugiej jednak strony, przesunięcie wprowadzenia KSeF opóźnia proces cyfryzacji procesu fakturowania, który i tak jest nieunikniony. Tym bardziej że wiele firm zainwestowało już środki i poświęciło czas, aby wprowadzić rozwiązania informatyczne zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur. Przedsiębiorcy ci pozostają teraz w zawieszeniu, bez jasnych wytycznych co dalej. Dodatkowo okazuje się, że KSeF nie jest wolny od błędów, co zniechęca firmy do dalszych działań związanych z jego integracją.
Błędy w działaniu systemu oraz przesunięcie daty jego wdrożenia skutkuje również tym, że przedsiębiorcy nie mogą swobodnie korzystać z udogodnień, jakie niesie za sobą cyfryzacja systemów księgowych. KSeF ma zarówno swoich entuzjastów, jak i przeciwników, ale nie da się zaprzeczyć, że rozwiązanie to wiąże się z pewnymi korzyściami dla firm. Zyskają one lepszą kontrolę nad swoimi finansami, a cały proces księgowy zostanie uproszczony. Ręczne wprowadzanie dokumentów odejdzie przecież w zapomnienie. To z kolei przyczyni się do zredukowania kosztów administracyjnych i usprawnienia procesów biznesowych.
Niemniej jednak przesunięcie terminu wdrożenia KSeF jest już pewne. Czas ten przedsiębiorcy mogą jednak wykorzystać na swoją korzyść. Można go przecież spożytkować na poszerzanie wiedzy i poszukiwanie najskuteczniejszych rozwiązań służących integracji z Krajowym Systemem e-Faktur. Działania te z pewnością przełożą się na efektywność pracy w firmie.
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych