Francja słynie z umiejętnego łączenia piękna i brzydoty. To kraj pełen sprzeczności, także tych biznesowych. Z jednej strony byłe państwo Franków rozpościera cały wachlarz możliwości importowych i eksportowych, a z drugiej jest zamknięte na przybyszów z zewnątrz.
Jakie możliwości biznesowo-inwestycyjne czekają na polskich przedsiębiorców we Francji? Jak wygląda polsko-francuski import i eksport? Co Francuzi eksportują z naszego kraju? I kto wygrywa biznesowy mecz Polska-Francja?
Gospodarka Francji w pigułce
Gospodarka Francji złożona jest z kilku fundamentalnych sektorów. W 2020 roku kraj miał do czynienia z najwyższą od czasu zakończenia drugiej wojny światowej recesją gospodarki Francji na poziomie – 8,2%. Stało się tak z uwagi na to, że sporo kluczowych sektorów dla PKB Francji, takich jak turystyka, przemysł motoryzacyjny i lotniczy, produkcja towarów luksusowych, szczególnie mocno ucierpiało w wyniku pandemii i wynikającego z niej kryzysu gospodarczego i rygorystycznego lockdownu.
Kryzys wywołany pandemią COVID-19 spowodował również ogromny wzrost zadłużenia Francji do 115,7 % PKB (o ok. 18 pp.) oraz deficytu budżetowego do 9,3 % PKB. Jednak mimo złych prognoz finalnie wyniki gospodarcze Francji były lepsze od oczekiwanych przez rząd poziomów długu w wysokości 120% PKB i deficytu w wysokości 11,3% PKB.
W odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany pandemią przedstawiono Krajowy Plan Odbudowy, który ma kosztować 100 mld euro, który będzie realizowany do końca 2022 roku. Środki z planu przeznaczone zostały na: przywrócenie wzrostu gospodarczego za sprawą obniżki podatków na przedsiębiorców, pożyczki partycypacyjne finansowane, wsparcie innowacji, reindustrializacji i cyfryzacji przedsiębiorstw, wsparcie spójności społecznej i terytorialnej oraz wsparcie konkurencyjności gospodarki poprzez rozwój ekologicznych środków transportu, renowację termiczną budynków, badania nad energią wodorową, rolnictwo ekologiczne i ochronę bioróżnorodności.
W Krajowym Planie Odbudowy Gospodarczej wskazano 5 strategicznych gałęzi przemysłu:
- energetyka (w tym w szczególności baterie elektryczne, OZE i energetyka jądrowa),
- wodór,
- sztuczna inteligencja,
- farmaceutyka,
- sektor rolno-spożywczy.
Tabela najważniejszych informacji gospodarczych
Wiodące sektory gospodarki Francji
Szacunkowy udział poszczególnych sektorów w wartości dodanej brutto ogółem na rok 2020.
Najważniejszymi gałęziami przemysłu Francji są:
- przetwórstwo surowców (Saint-Gobain, Lafarge),
- przemysł elektromaszynowy(Schneider Electric, Alstom)
- przemysł farmaceutyczny(Sanofi-Aventis, Pierre Fabre, Servier) największy w UE (produkcja 26,2 mld euro).
- przemysł telekomunikacyjny i technologii informacyjnych(Orange, SFR, Vivendi, Thomson),
- przemysł chemiczny,
- przemysł lotniczy(Dassault, Bombardier, Airbus, Thales),
- przemysł kosmiczny (Arianespace).
Francja przoduje także w produkcji artykułów luksusowych szczególnie, wyrobów jubilerskich, biżuterii, galanterii skórzanej, kosmetyków (m.in. Kering, LVMH, l’Oréal, Chanel, Hermès).
Udział francuskich marek w europejskim rynku motoryzacyjnym wynosi ponad 20% (PSA, Renault), a z przemysłem samochodowym związanych są między innymi, branża oponiarska (Michelin) oraz firmy zajmujące się podwykonawstwem (Faurecia, Valeo).
Niezwykle ważny jest także sektor turystyki – udział turystyki w krajowym PKB wynosi ok. 7%, a w sektorze turystycznym działa ponad 250 tys. podmiotów (hotele, restauracje, agencje podróży), gdzie zatrudnienie znajduje ponad 880 tys. osób.
Ponadto, pomimo 7% spadku eksportu energii w 2020 roku spowodowanym pandemią Francja wciąż pozostaje największym eksporterem energii elektrycznej w Europie (eksport – 77,8 TWh, import – 34,6 TWh).
Sprawdź ranking firm faktoringowych
Surowce naturalne
Francja posiada także bogate złoża wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych, takich jak żwir, piasek i wapień oraz złoża surowców – kaolin, talk, nikiel i sól.
Inwestycje
Jeszcze w 2019 roku Francja plasowała się na pierwszym miejscu w Europie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej z 1.197 projektami z udziałem kapitału zagranicznego, po raz pierwszy wyprzedzając Wielką Brytanię i Niemcy. Ta sytuacja uległa pogorszeniu w czasie pandemii, ale powoli wraca do danych sprzed kilku lat.
Import i eksport
Francja jest siódmym największym na świecie eksporterem, a także drugim co do wielkości krajem handlowym UE pod względem wartości zarówno importu, jak i eksportu.
Francja sprzedaje wiele oryginalnych towarów i usług w różnych gałęziach przemysłu, z których najważniejszymi są:
- pojazdy,
- samoloty,
- farmaceutyki,
- kosmetyki,
- plastik,
- oleje rafinowane,
- produkty chemiczne,
- stal,
- produkty rolne (Francja jest drugim największym eksporterem produktów rolnych po Stanach Zjednoczonych).
Najważniejszy obszar wymiany handlowej dla Francji stanowi terytorium Unii Europejskiej (53,7% przypada na eksport i 54,1% na import). W 2020 r. eksport do państw Unii Europejskiej wyniósł ogółem 224,6 mld euro (-6,7%), a import 270,5 mld euro (-5,7%). W 2020 roku najważniejszymi rynkami eksportowymi dla Francji były Niemcy (60,8 mld euro), Włochy (32,3 mld euro) i Hiszpania (30,9 mld euro). Francja importuje towary przede wszystkim z Niemiec (71,7 mld euro), Włoch (39,2 mld euro) i Hiszpanii (35,4 mld euro).
Polska-Francja – import i eksport
A jak przedstawia się polsko-francuska współpraca biznesowa? Poniżej możesz zapoznać się z najnowszym zestawieniem Głównego Urzędu Statystycznego.
Zgodnie z przedstawionym przez GUS raportem na 2020 rok Francja była czwartym największym partnerem handlowym Polski pod względem wartości obrotów towarowych z udziałem w obrotach towarowych Polski w sumie 4,6%, a także plasuje się także na czwartej pozycji listy rynków eksportowych Polski (5,6% udziału w polskim eksporcie ogółem w 2020 r.).
W 2020 roku Polski eksport do Francji zmalał o 4,5% w porównaniu z 2019 r. i wyniósł ok. 13,320 mld euro za sprawą pandemii, jednak stopniowo te wartości rosną. Najmniej eksportowano wyrobów przemysłu elektromaszynowego (-8%) i metalurgicznych (-12%). Co ciekawe, wzrosła wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych (+8%) oraz wyrobów przemysłu wysokiej techniki (+3%).
Z kolei polski import z Francji zmalał we wspomnianym okresie o około 10,2% i wyniósł ponad 7,7 mld euro – najbardziej znaczący spadek zanotowano w imporcie wyrobów przemysłu elektromaszynowego (-14%), metalurgicznego ( -20%) i chemicznego (-4%).
W tym czasie polskie obroty towarowe z Francją zmniejszyły się z poziomu ok. 22,6 mld euro do około 21 mld euro, tj. o -6,7%, jednak mimo kryzysu Polska zachowała dodatnie saldo obrotów towarowych z Francją, które wyniosło 5,5 mld euro.
Do 2020 roku obustronna wymiana handlowa rozwijała się z roku na rok. W 2019 roku osiągnęła rekordowy poziom ponad 22 mld euro. W 2019 r. polski eksport do Francji wyniósł niemal 13,8 mld euro, natomiast import – ok. 8,5 mld euro.
Według danych Ministerstwa Gospodarki, Finansów i Odbudowy Republiki Francuskiej w 2020 roku eksport do Polski stanowił 2,2% ogólnego francuskiego eksportu, co sytuuje nasz kraj na dziesiątym miejscu wśród głównych odbiorców francuskich towarów.
Polska-Francja – perspektywy biznesowe dla polskich przedsiębiorców
Francja stanowi ogromny rynek zbytu towarów i usług, a także atrakcyjny kierunek inwestycyjny dla polskich przedsiębiorców. Zgodnie z informacjami zawartymi w Raporcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu najbardziej perspektywicznymi branżami dla przedsiębiorców planujących ekspansję zagraniczną jest branża medyczna (zarówno wyposażenie gabinetów oraz szpitali, jak i telemedycyna), oraz wszystkie usługi i wyposażenie związane z opieką nad osobami starszymi.
Poza tym we Francji jest ogromny popyt na następujące towary i usługi:
- produkty chemiczne,
- usługi i urządzenia związane z rozwojem upraw i rolnictwa,
- e-sport,
- recycling,
- sektor nowych technologii.
Co ciekawe, w tym samym raporcie jako bardzo trafiony pomysł eksperci wskazują także przyciąganie francuskiego kapitału inwestycyjnego w przedsięwzięcia przemysłowe i nieruchomościowe w Polsce.
Podsumowując, następne kilka lat będzie czasem wzmożonej polsko-francuskiej współpracy biznesowej, dlatego jeśli masz pomysł firmę lub transakcje we Francji, to jest to czas dla Ciebie – szczególnie jeśli działasz w sektorze medycznym, importu towarów spożywczych, eksportu sprzętu medycznego, lub opiece nad osobami starszymi.
Czytaj także:
Biznes w Meksyku atrakcyjny dla Polaków
Podatki, jak w Arabii – marzenie polskiego przedsiębiorcy
5 prezydentów w 10 dni – witamy w Argentynie!
Ile Michniewicz i TVP zarabiają na Mistrzostwach Świata – finanse wokół mundialu
Czy mundial w Katarze jest potrzebny?
Jakie są korzyści korzystania ze wsparcia eFaktor?
Współpraca z eFaktor pozwala:
✅ Przyspieszyć płatności z faktur terminowych
✅ Uzyskać finansowanie do 15 mln złotych najszybciej na rynku
✅ Uzyskać finansowanie przyszłych faktur kosztowych