To, że Polska jest ojczyzną grona wielkich kobiet, wiadomo od lat. Historia zna wiele przykładów wybitnych osiągnięć Polek na arenie międzynarodowej w dziedzinach takich jak nauka, sztuka, czy sport. Maria Skłodowska-Curie, Pola Negri, Róża Luksemburg, Irena Sendlerowa, Wisława Szymborska, Ewa Kłobukowska, Olga Tokarczuk, Anja Rubik, Iga Świątek… Takich nazwisk można by wymienić dziesiątki, a nawet setki. Lista wybitnych Polek rośnie w niesamowitym tempie, a wspaniale rozwijające się kariery rodaczek możemy obserwować również w biznesie.
Kobiety emigrują częściej niż mężczyźni
Wyniki badania „Migracje zarobkowe Polaków” przeprowadzonego przez GiGroup wskazują, że najczęstszym powodem emigracji z Polski jest pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju. Taką odpowiedź wskazało aż 93% badanych. W bieżącym roku, po raz pierwszy od czterech lat liczba kobiet przewyższyła liczbę mężczyzn rozważających wyjazd do pracy poza granice kraju. Przez ostatnich siedem lat taka sytuacja miała miejsce tylko raz – w 2018 roku.
Jakie są powody, dla których Polki decydują się na emigrację? Główną przyczyną jest wysokość zarobków. Taką odpowiedź wskazało prawie 77% badanych kobiet. Drugim wskazywanym czynnikiem jest wyższy standard życia i wiążące się z nim lepsze warunki socjalne zagranicą. Na trzecim miejscu wskazany został brak odpowiedniej pracy w Polsce. Co ciekawe, jest to czynnik dużo częściej wskazywany przez kobiety niż przez mężczyzn (odpowiednio: 43,1% i 24,5%). Często wskazywaną przez kobiety przyczyną rozważań o emigracji są możliwości podróżowania i zwiedzania świata. Aż 38,5% respondentek wskazało taką odpowiedź.
Najlepsze miejsca do rozwijania kariery na świecie
Dokąd emigrować, żeby zrobić karierę? Według badania Expat Insider najlepszym miejscem do rozwijania kariery zawodowej dla kobiet są… Czechy! Nasz sąsiad rozwija się bardzo dynamicznie, jeśli chodzi o stwarzanie komfortowych warunków zatrudnienia dla kobiet. W 2015 roku w tym samym badaniu zajmował dopiero 26. miejsce. Inne wysoko oceniane przez kobiety z całego świata kraje, w których warto podjąć pracę to: Norwegia, Dania, Luksemburg, Tajwan, Malta, Australia i Nowa Zelandia. Najważniejszymi czynnikami wymienianymi przez badane kobiety były: możliwości rozwoju kariery, work-life balance i bezpieczeństwo zatrudnienia.
Badanie wskazało również kraje oceniane, jako najgorsze dla rozwoju zagranicznej kariery. Na czele tej niechlubnej listy stanęła Grecja. Tuż za nią znalazły się Włochy, Serbia i Argentyna.
Czy decyzje migracyjne Polek są zatem zbieżne z wyborami większości kobiet na świecie? Częściowo tak. Punktem wspólnym jest Holandia oraz Dania.
Warto pamiętać, że każda narodowość ma swoje własne czynniki, sprzyjające migracji w określonych kierunkach, jak np. bliskie sąsiedztwo kraju o wysokim PKB. Być może jednak już niebawem katalog głównych destynacji Polek poszerzy się o prężnie rozwijające się kierunki, takie jak Australia, Nowa Zelandia, czy Tajwan. Z tym ostatnim Polska współpracuje intensywnie już dziś m. in. w obszarze tworzenia innowacyjnych projektów odnawialnych źródeł energii.
Dokąd emigrują Polki?
Stale i niezmiennie jednym z najbardziej popularnych kierunków są Niemcy. Wg badania przeprowadzonego na zlecenie Promedica24 w 2020 roku taką destynację jako wybrane miejsce emigracji wskazało aż 43% Polek. Dlaczego Niemcy? Bezpośrednie sąsiedztwo jednej z najprężniej rozwijających się gospodarek w Europie z pewnością jest czynnikiem sprzyjającym migracji i decyzji o rozwijaniu właśnie tam swojej kariery. Niemiecki rynek pracy jest silnie nastawiony na równouprawnienie, dlatego stanowi doskonałe miejsce na dążenie do osiągnięcia zawodowego sukcesu.
Społeczność kobiet, które wyemigrowały do Niemiec jest na tyle duża, że powstają specjalne grupy, wspierające je w dążeniu do celów, jakie chcą realizować podczas czasowej lub stałej emigracji. Jedną z takich grup prowadzi Pani Adrianna Tomczak, która sama mieszka i pracuje w Niemczech. Fanpage prowadzony przez Panią Adriannę zrzesza społeczność przedsiębiorczych Polek w Niemczech. Nosi on nazwę „Polki sobie radzą. Społeczność przedsiębiorczych emigrantek”, a jego celem jest wsparcie imigrantek z Polski w każdym zakresie – m.in. opieki nad dziećmi, założenia własnej firmy, poszukiwania nowej pracy.
Kolejnym bardzo często wybieranym przez Polki kierunkiem migracji jest Wielka Brytania. 45% emigrantek z Polski zamieszkuje łącznie Niemcy i Wielką Brytanię. Choć po Brexicie tempo migracji znacznie się zmniejszyło, a wielu rodaków i rodaczek wróciło do kraju, wciąż wiele Polek decyduje się na rozwój kariery właśnie na Wyspach Brytyjskich. Jednym z głównych powodów jest znajomość języka oraz poczucie bezpieczeństwa, wynikające z funkcjonowania wciąż licznej społeczności polonijnej. Co ciekawe, Wielka Brytania, to też kraj, w którym najwięcej spośród naszych rodaczek na emigracji decyduje się na stałe osiedlenie i założenie rodziny. Świadczy o tym fakt, że przez wiele lat (aż do Brexitu) Polki były na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę urodzonych w Wielkiej Brytanii dzieci przez przedstawicielki mniejszości narodowych w tym kraju. Obecnie spadły na czwarte miejsce tej statystyki.
Coraz bardziej popularnym kierunkiem migracji jest aktualnie również Holandia oraz kraje skandynawskie, a przede wszystkim Norwegia i Szwecja. Główną przyczyną, dla której Polki mogą decydować się na przeprowadzkę do tych krajów może być wysokość wynagrodzeń oraz polityka równouprawnienia na rynku pracy. Zarówno w Szwecji, jak i w Norwegii około 40% pracowników na stanowiskach zarządczych stanowią kobiety. Zatem dla Polek, decydujących się na karierę w świecie biznesu trudno o lepszy kierunek.
Polskie businesswoman na światowych rynkach
Obszarem, w którym Polki odnajdują się doskonale jest innowacja. Start-upy zakładane przez nasze rodaczki niejednokrotnie odnosiły sukcesy w Polsce i na świecie. Kluczem wydaje się być kapitał w postaci wiedzy i umiejętności.
W tym miejscu warto przybliżyć postać Pani Ewy Galant – twórczyni aplikacji Hashiona. Celem aplikacji jest codzienne wsparcie pacjentów cierpiących na zespół Hashimoto. Projekt został doceniony przez naukowców, lekarzy i użytkowników, a także zarekomendowany przez ważne światowe uniwersytety. Aplikacja stworzona przez Panią Ewę jest już dostępna dla każdego.
Innym głośnym nazwiskiem w branży medycznej jest Pani Urszula Herman – założycielka start-upu PelviFly. Działalność Pani Urszuli, wspieranej przez naukowców z Uniwersytetu Stanford ma szansę odmienić życie kobiet na całym świecie. Nasza rodaczka opatentowała technologiczne narzędzie do ćwiczeń mięśni dna miednicy, współdziałające z dedykowaną aplikacją. Jej pomysł ma szansę globalnie przyczynić się do udoskonalenia polityki zdrowotnej względem kobiet.
Karierą niczym z filmów o Bondzie może pochwalić się natomiast Agata Szczeszak – założycielka firmy Lummeko. Pani Agata zajmuje się bowiem projektowaniem zabezpieczeń świetlnych dla przedmiotów i dokumentów. Przy użyciu nanotechnologii firma Lummeko chroni i potwierdza autentyczność produktów w całej Europie.
Częstym przykładem na biznes przynoszący sukces jest przerodzenie w niego swojej pasji. Tak właśnie stało się w przypadku Wiktorii Wójcik, której pasją było granie w gry komputerowe. Wiktoria jest jedną z założycielek platoformy inStreamly, zrzeszającej livestreamerów na całym świecie. Celem platformy jest uproszczenie procesu szukania sponsorów przez streamerów. Dzięki aplikacji każdy streamer może zostać doceniony i rozwijać się dzięki uzyskaniu sponsoringu.
Polki niezmiennie odnoszą również ogromne sukcesy w światowym showbiznesie. Zdecydowanie najgorętszym nazwiskiem w ostatnim czasie jest młoda wokalistka polskiego pochodzenia Sara James. Po zwycięstwie w polskim talent show, Sara ruszyła na podbój Ameryki. Trzymamy kciuki za jej dalsze muzyczne sukcesy. Na uwagę zasługuje też Dagmara Domińczyk. Pochodząca z Kielc aktorka zagrała dużą rolę w bijącym rekordy popularności serialu Sukcesja. Dagmarę mogliśmy też oglądać na kinowym ekranie. m.in. u boku Oliwi Colman w wielokrotnie nagradzanej Córce.
Podsumowanie
Z roku na rok Polki są co raz bardziej otwarte na podejmowanie pracy za granicą. Coraz częściej piastują też wysokie stanowiska poza krajem pochodzenia. Prawdopodobnie w następnych latach naszych rodaczek będzie na światowych rynkach coraz więcej, a ich rola będzie stawać się co raz bardziej znacząca. Tak jak wspominałam istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości liczba emigrantek z Polski wzrośnie w krajach takich, jak Nowa Zelandia, Australia, czy Tajwan. Głównym powodem migracji jest kryzys gospodarczy, bardzo silnie odczuwalny w Polsce, ale dotykający tak naprawdę większości krajów Europy.