19 stycznia 2024 roku minister finansów Andrzej Domański na odbywającej się tego dnia konferencji prasowej oświadczył, że Krajowy System e-Faktur, o którym już od dłuższego czasu jest głośno i który w połowie tego roku miał zacząć obowiązywać — zostaje przesunięty na dalszy termin. Wielu przedsiębiorców wyrażało obawy co do faktycznego wejścia w życie KSeF. Jednocześnie jednak ci najbardziej zapobiegliwi, zdążyli już przygotować się na nowy sposób fakturowania. Czy można było się spodziewać właśnie takiego rozwiązania?
Przyczyny opóźnienia wdrożenia KSeF
Jedną z przyczyn, które uniemożliwiają uruchomienie systemu w terminie, są błędy i problemy informatyczne, które odbijają się na wydajności KSeF. Jakakolwiek awaria mogłaby poważnie odbić się na kondycji polskich przedsiębiorstw, stąd decyzja o przesunięciu wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania:
Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu
– podkreślił Andrzej Domański, minister finansów.
KSeF powinien zabezpieczać możliwość działania również podczas błędów czy problemów informatycznych. Przedsiębiorcy muszą mieć komfort prowadzenia działalności gospodarczej i pewność, że wystawione faktury trafią do systemu
– uzupełnił Marcin Łoboda, szef KAS.
Na mnie jako na ministrze finansów ciąży odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, lecz także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce
– zaznaczył minister finansów.
Europejski trend
Nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej ma miejsce odroczenie wejścia w życie obligatoryjnych systemów e-faktur. Tak jest np. w Niemczech, Francji czy Belgii. Co więcej, wysunięty przez Komisję Europejska projekt ViDA (VAT w epoce cyfrowej), który miał zostać wprowadzony w życie w 2028 roku, może zostać przesunięty na 2030 lub 2032 rok, co rekomenduje Parlament Europejski. Będziemy musieli jeszcze poczekać na obowiązek wprowadzenie e-faktur we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nie odbija się to jednak bez echa na rodzimym gruncie i budzi wiele pytań.
Pytania, które wymagają odpowiedzi
Wśród przedsiębiorców są zarówno osoby, które są już gotowi do pełnego korzystania z systemu KSeF, jak i ci, którzy czekają na wejście w życie przepisów. I jedni i drudzy zdają sobie jednak te same pytania, a mianowicie:
- Kiedy zostanie podana nowa data wdrożenia systemu e-fakturowania?
- Czy model funkcjonowania oraz schemat xsd pozostaną bez zmian?
- Co z rozpoczętymi projektami, czego można się spodziewać dalej?
Kiedy można spodziewać się nowego, wiążącego terminu wejścia w życie e-fakturowania?
Przypomnijmy, że system ten w polskich realiach działa już od początku 2022 roku. Podatnicy mogą z niego korzystać na zasadzie dobrowolności. 1 lipca 2024 roku miał zacząć obowiązywać wszystkich podatników VAT. Dla podania nowej daty wdrożenia systemu e-fakturowania, kluczowe będą wyniki audytu informatycznego. 19 stycznia MF opublikowało ogłoszenie o przetargu, do 31 stycznia był natomiast czas na składanie ofert. Ministerstwo Finansów przewiduje zawarcie umowy nie później niż 28 lutego oraz wykonanie audytu w ciągu 30 dni od daty jej podpisania.
Z powyższych informacji wynika, że najwcześniej w kwietniu bieżącego roku możemy spodziewać się podania do wiadomości publicznej informacji o skali błędów z systemem e-fakturowania, przewidywanym czasie ich naprawienie i wejścia w życie nowych przepisów.
Przyjmuje się, że co najmniej do końca roku wystawianie faktur w Krajowym Systemie e-Faktur nadal pozostanie działaniem fakultatywnym. Jednakże nie ma jasności co do tego, czy obligatoryjność KSeF dotyczy wyłącznie strony sprzedażowej, czy także zakupowej, czyli obowiązek odbierania e-faktur. Przedsiębiorcy, którzy już korzystają z tej formy fakturowania i gromadzą pisemne zgody konsumentów na wystawienie faktur w KSeF, w zasadzie nie muszą się martwić. Natomiast ci, którzy jeszcze nie dołączyli do systemu, mają dobry powód, by zrobić to już teraz.
Poznaj nasz polecany program do faktur
Czy zmieni się coś w modelu funkcjonowania oraz schemat xsd?
Zastanawiając się nad zakresem zmian, warto zwrócić uwagę, że MF planuje audyt, który obejmie wyłącznie weryfikację techniczną KSeF. Podczas trwania konferencji z ust Andrzeja Domańskiego nie padło żadne zdanie, które dotyczyłoby zmian w modelu funkcjonowania oraz schemacie xsd. Jednocześnie jednak mają się odbyć także konsultacje społeczne, na których ten temat może zostać poruszony. Nie ulega wątpliwości, że wydajne działanie systemu jest kluczowe dla dobrego uszczelnienia podatków i załatanie luki VAT. Nie pozostaje także obojętne dla inwestycji poczynionych już przez podatników.
Dalsze działanie
Wydłużenie terminu wdrożenia obowiązku KSeF nie sprawi, że system nagle przestanie istnieć. Jak dotychczas, pozostanie on nadal złożonym procesem, który wymaga odpowiedniego podejścia: mapowania procesów i danych, doboru rozwiązań technologicznych, zmian systemowych itd. Dla wielu przedsiębiorców e-fakturowanie wiąże się także ze zmianami w samym prowadzeniu biznesu. Ci, którzy jeszcze nie poczynili odpowiednich przygotowań, mają szansę, aby to nadrobić, zyskując tym samym dodatkowy czas.
Decyzja, która nie zaskakuje
Wiemy już, że w tym roku, co do zasady nie wejdzie w życie obowiązkowe e-fakturowanie. Choć samo działanie systemu jest proste — kładzie on bowiem kres tradycyjnemu wystawianiu faktur i umożliwia wystawianie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, które natychmiast trafiają do KSeF — wymaga jednak usunięcia wszystkich błędów i ograniczeń, które pojawiają się w toku wdrażania programu.
Małe i średnie firmy, dla których obowiązkowe e-fakturowanie miało zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, także mogą się spodziewać wydłużenia tego terminu.
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych